Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dokonalé načasování. Šéf GIBS Bílek odchází s měsíční výsluhou 69 412

Česko

  5:00
PRAHA - Stačil jeden jediný den a nechtěný šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek by měl takzvanou výsluhovou rentu téměř o pět tisíc nižší. Díky šikovnému načasování odchodu do policejní penze může Bílek počítat s jednou z rekordních výsluh: necelých sedmdesát tisíc.

Ivan Bílek na snímku z roku 2014. foto:  Michal Šula, MAFRA

Výsluhová matematika hovoří jasně: šéf GIBS Bílek strávil u policie přes 30 let, a tak má nárok na měsíční rentu, která v jeho případě dělá 50 procent průměrné mzdy spočítané za poslední tři roky. „V Bílkově případě se počítá z let 2012 až 2014,“ přiblížil místopředseda Nezávislého odborového svazu policie Petr Tomek. „Rok 2015 by se počítal v případě, kdyby služební poměr skončil až k 1. prosinci,“ upozornil Tomek.

Právě datum Bílkova konce na inspekci hraje klíčovou roli při výpočtu výsluhy. Kdyby totiž odešel od policie až v prosinci, počítal by se mu do měsíční renty i na odměny zdaleka nejchudší rok 2015. Zatímco v předchozích letech inakasoval k platu postupně 550, 800 a 475 tisíc, letos mu premiér Bohuslav Sobotka podepsal vůbec nejnižší odměnu, necelých čtvrtmilionu korun.

Rok:2012201320142015
Odměny ředitele GIBS Ivana Bílka: 550 000 Kč800 000 Kč475 000 Kč238 000 Kč

Bílek si jako šéf generální inspekce v letech 2012 až 2014 vydělal 3 172 680 korun hrubého a dalších 1 825 000 na odměnách. Jak tedy vyplývá z výpočtu, který Lidovky.cz konzultovaly s policejními odboráři, může se Bílek těšit na rentu 69 412 korun hrubého. Pokud by odešel v prosinci, byla by jeho výsluha o téměř pět tisíc nižší, právě kvůli na odměny chudému letošku.

Zlaté časy skončily šéfovi GIBS s Nečasem. 800tisícové prémie mu klesly na třetinu

Server Lidovky.cz se Bílka pokoušel opakovaně kontaktovat, mimo jiné aby zjistil, jestli v načasování odchodu do civilu sehrála roli i výše renty. Ředitel GIBS však na zaslané otázky nereagoval a telefon nezvedá.

Vysoké výsluhy nejsou mezi policejními důstojníky neobvyklé. V roce 2011 kritizoval policejní prezident Petr Lessy vysokou rentu náměstka Jiřího Houby - ten si přijde za měsíc až na 62 tisíc. Na výsluhu přesahující 60 tisíc měl nárok i šéf policejního odboru informatiky Gabo Berži. S necelými 70 tisíci se tak Bílek stal rekordmanem mezi mediálně známými výsluháři. Daleko za ním je třeba i bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán, který inkasoval odchodné přes 666 tisíc a měsíční rentu 55 524 korun.

V čele inspekce Bílek skončil letos na podzim. Byl dlouhodobě kritizován, mimo jiné za nepotvrzené obvinění bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, kterého Bílkův útvar obvinil z pomluvy a úniku informací. Soud se ovšem přiklonil na Lessyho stranu a plně jej očistil.

Mezi další případy, kdy inspekce čelila kritice za špatně odvedenou práci, patří vyhazov a následné očištění Petra Netušila. Toho hlídači policistů stíhali za údajné zneužití pravomocí, nic mu však nedokázali. Skandál také vyvolalo loňské odhalení sledovacího softwaru v mobilních telefonech pracovníků GIBS.

Akce Vidkun

Naposledy na sebe GIBS upozornil rozporuplnou rolí v olomoucké kauze Vidkun. Doteď se neví, proč případ, do něhož jsou zapojení vysoce postavení policisté, řeší Šlachtův protimafiánský útvar a nikoli inspekce. Nejpravděpodobněji se státní zástupci vyhnuli elitnímu útvaru proto, že mezi vyslýchanými figuruje vedoucí olomoucké pobočkyGIBS Tomáš Uličný.

„Rozhovor s ředitelem GIBS nerozptýlil mé pochybnosti o fungování inspekce. Nyní bude nezbytné vyčkat, jak celou případnou odpovědnost GIBS posoudí orgány činné v trestním řízení,” prohlásil Sobotka po setkání s Bílkem, po kterém chtěl vysvětlit selhání v kauze Vidkun. Později premiér přitvrdil, když prohlásil, že by měl Bílek rezignovat. Jeho hlavu chtěli i ministr vnitra Milan Chovanec nebo místopředseda vlády Andrej Babiš.

Platy a odměny na serveru Lidovky.cz

Server Lidovky.cz sleduje platy a odměny ve veřejné sféře dlouhodobě.

  • Žebříčku loňských odměn vévodil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ten byl ke svým podřízeným vůbec nejštědřejší. První půl milion k platu udělil současné pražské primátorce Prahy Adrianě Krnáčové, ještě vyšší částku, 525 tisíc korun získala další náměstkyně Monika Pálková, ředitel odboru Jiří Kaucký inkasoval ještě o dva tisíce více.
  • Na paty mu ovšem šlapal i šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO). Přesně 465 tisíc navrch získal od vicepremiéra náměstek Lukáš Wagenknecht, to Ondřej Závodský si přešel na 423 tisíc korun.
  • Pořadím ovšem poté výrazně zamíchal Vratislav Mynář. Hradní kancléř, který mimochodem neobdržel bezpečnostní prověrku, dlouhodobě odmítá sdělit výše platů a odměn prezidentské kanceláře, přestože mu to ukládá zákon o svobodném přístupu k informacím i judikatura Nejvyššího správního soudu.
  • Serveru Lidovky.cz se ale podařilo zjistit, na jaký plat a odměny si Mynář ve své funkci přišel. Za dva roky inkasoval od Miloše Zemana jako bonus 1,613 milionu korun.
  • LIDOVKY.CZ: Hradní tajemství se hroutí: Mynář jako kancléř dostal prémie 1,6 milionu korun
Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...