3. listopadu 2015 9:24 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KEDROŇ: Nebourejte GIBS. Stačí po Bílkovi nevybrat další pimprle

Ivan Bílek na snímku z roku 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Bílek na snímku z roku 2011 | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Rezignace Ivana Bílka má čtyřleté zpoždění. Šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů se totiž nikdy ani stát neměl. Nejen proto, že do té doby velel jen uniformovaným útvarům, což jako kvalifikace pro řízení jednotky, která má odhalovat vysoce kvalifikované zločince, jakými leví policisté jsou, nepostačuje.

Ale hlavně: od Bílka, jenž byl cejchován jako muž Ivana Langera, se nedalo čekat, že postaví sbor, který už jako inspekce ministra vnitra nebude odezírat politikům ze rtů a na zakázku likvidovat nepohodlné důstojníky. Výsledek? Bílkův tým beztrestně odstranil policejního prezidenta Petra Lessyho (přičemž to, jak se Lessy dostal do křesla a jak tam fungoval, ponechme stranou).

Inspekce byla vždy kořistí politiků, kteří ji používali jako kladivo, jímž vyvažovali vzpurné síly v bezpečnostních složkách. A zdá se – bohužel –, že se na tom nic nezmění. Současný ministr Milan Chovanec se nechal slyšet, že by inspekci nejraději vzal zpět pod svá křídla, aby za ni mohl nést odpovědnost. Čti: aby ji mohl úkolovat. Znamenalo by to zrušit zákonem vytvořenou GIBS a provést reorganizaci. Pokud v těle GIBS zůstaly nějaké zdravé orgány, tahle léčba by je spolehlivě umrtvila.

Není třeba hned demontovat celý systém. Stačí nezvolit dalšího Bílka. A postavit do čela osobnost s nenapadnutelnou morální integritou. Jenže taková zase nebude chtít účinkovat v pimprlovém divadle politických machiavelistů. Velmi pravděpodobně tak tuto nezávislou instituci znovu povede osoba závislá.

Operace Vidkun

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky