Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nárůst nakažených je za sobotu nejmenší od začátku září, počet očkováných byl rekordní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha V sobotu testy potvrdily 596 nových případů nákazy covidem-19 v Česku. Byl to nejnižší nárůst za první víkendový den od 5. září. Oproti stejnému dni předchozího týdne přibylo o 128 případů méně. Vakcíny proti novému koronaviru bylo v sobotu naočkováno 31 405 dávek, což je dosavadní sobotní rekord. O týden dříve zdravotníci aplikovali o 655 dávek méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku vakcinace koncem prosince bylo v Česku podáno přes 4,1 milionu dávek. Plně naočkovaných je 1 103 909 lidí.

První případ nákazy novým typem koronaviru se v Česku potvrdil na začátku loňského března. Od té doby se jím prokazatelně infikovalo více než 1,65 milionů lidí. Zemřelo 29 901 z nich. 

Zhruba od začátku letošního března, kdy nárůsty vystoupaly na skoro 17 tisíc nových případů denně, šíření epidemie postupně zpomaluje. Od začátku tohoto týdne přibylo do statistik v průměru 1229 nových případů onemocnění covid-19 denně. V prvních šesti dnech předchozího týdne byl průměr 1740.

Za posledních sedm dní připadá v Česku 73 nově odhalených případů covidu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Oproti sobotě je to pokles o jeden případ. Před týdnem to bylo 102 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.

Mezi okresy jsou ale velké rozdíly. Nejvýrazněji se infekce v poslední době šíří na Opavsku a Českokrumlovsku, kde připadá 161 respektive 152 nových případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Na opačném konci žebříčku je Chebsko s necelými sedmi a Trutnovsko s deseti případy.

Statistika úmrtí klesá

Zlepšení vykazuje i statistika úmrtí. Od začátku května zemřelo zatím 446 lidí s  prokázaným covidem, tedy zhruba kolem 30 za den. Ve druhé polovině dubna byl denní průměr dvakrát vyšší.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo pro dnešek proti sobotě zhruba o tři setiny na 0,76. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží 32. den po sobě.

V nemocnicích bylo v sobotu 1341 pacientů covidem, stav 270 z nich lékaři hodnotili jako těžký. Jsou to nejnižší počty od 4. října, tedy za téměř sedm a půl měsíce. Oproti sobotě předchozího týdne ubylo téměř 550 hospitalizovaných.

V českých nemocnicích bylo k dnešnímu ránu volných 6515 standardních lůžek s kyslíkem, 28 procent z jejich celkového počtu. Neobsazených lůžek s umělou plicní ventilací bylo 664, tedy 29 procent. V mezitýdenním srovnání se volná kapacita lůžkové péče v Česku změnila jen mírně.

Laboratoře v Česku provedly v sobotu dohromady 44 500 PCR a antigenních testů na koronavirus, zhruba o 2700 méně než před týdnem. Výsledky testování se ale do statistik dostávají se zpožděním, takže konečný výsledek může být odlišný.

Podíl pozitivních vzorků u preventivních testů, které tvoří většinu z celkového počtu, byl v sobotu 0,2 procenta, podobně jako o týden dříve. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních klesl téměř o jeden procentní bod na 4,8 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl ze 6,7 na 5,8 procenta.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...