Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soldateska či parta plukovníků. Politici na policii tvrdě útočí

Česko

  8:00
PRAHA - Policie plní hlavní úkol současného kabinetu - boj s korupcí. Jedno obvinění střídá druhé a nejedno se týká politika, vysoce postaveného úředníka či vlivné osoby. Jakmile se policie dostane blízko k politikům, na místo pochval přicházejí ostré slovní výpady.

Miroslav Kalousek a Petr Nečas v Poslanecké sněmovně foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Zatím posledním přírůstkem do sbírky nelichotivých výroků na adresu policie jsou slova, která ve středu vypustil bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS).

Mirek Topolánek

  • "Pokud vůbec má Petr Nečas na tu soldatesku vliv, tak jeho motivace je jasná: zastrašení rebelů, odstranění Topolánka, z jehož návratu má paranoidně strach, má viníka prohraných voleb," napsal Topolánek v SMS reakci pro Aktuálně.cz.

Z vyjádření vyplývá, že soldateskou má na mysli protikorupční policii, která obvinila jeho přítele, lobbistu Marka Dalíka z pokusu o podvod, ale možná i vrchní žalobce v Praze, kteří pro Dalíka neúspěšně žádali vazbu.

ČTĚTE VÍCE:

Ostré výroky však z úst vypouští nejen bývalí členové vlády, ale i ti současní. Dokonce sám premiér Petr Nečas policii v minulých týdnech nešetřil. Když se při červnových interpelacích vyjadřoval k obvinění exministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) v kauze letounů CASA, jasně uvedl, v jakých mezích práci policie hodlá tolerovat. 

Petr Nečas

  • "Dovolte říci poměrně tvrdou a jasnou tezi, že o tom, kdo bude ve vládě nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků," reagoval premiér na dotaz, zda neuvažuje o demisi, když i on pro nákup letadel CASA hlasoval.

ČTĚTE VÍCE:

Kvůli obvinění Parkanové neváhal použít rázná slova ani stranický kolega Parkanové Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek

  • "Jsem hluboce přesvědčen, že jsme svědky bezprecedentního policejního útoku na demokratické rozhodovací mechanismy státu," prohlásil ministr financí.

Ostatně s bývalým policejním prezidentem Petrem Lessym se Kalousek dostal do slovní rozepře hned několikrát.

  • "Ať jde šlapat chodník na Ostravsko," doporučil Lessymu pro případ, že nemá důkazy pro své tvrzení. Lessy tehdy tvrdil, že mu Kalousek telefonicky vyhrožoval.

ČTĚTE VÍCE:

Emotivní prohlášení na adresu policistů pronesl z úst také odstupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), když jeho náměstka obvinili z podplácení.

Jaromír Drábek

  • "Deset dní před volbami je takový postup policie skandální," uvedl ministr i přesto, že o vyšetřování neměl žádné informace, a tou dobou ani nevěděl, z čeho přesně jeho náměstka detektivové obvinili.

Případ Drábkova náměstka přiměl ke kritice na adresu policie i ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Přesné znění jeho výroku neexistuje.

Pavel Blažek

  • Několik účastníků jednání vlády ale potvrdilo, že ministr kritizoval přílišnou "teatrálnost" policejního zásahu na Drábkově ministerstvu. Podle Blažka stačilo náměstka předvolat na služebnu. Pokud chtěli zatýkat přímo v jeho kanceláři, měli si odpustit alespoň pouta na rukou.

ČTĚTE VÍCE:

Kritice ale neušla policie v poslední době ani ze strany opozice. Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc kritizoval eskortu během prvního hlasování o vydání bývalého hejtmana své strany Davida Ratha.

Jeroným Tejc

  • "Já myslím, že ani známý terorista Breivik nemá takové zacházení, jaké se dostalo Davidu Rathovi. Myslím, že ti policisté, kteří tady sedí a kteří plní svůj úkol, který jim dal někdo nadřízený - a na ně se rozhodně nehněvám - tady jsou proto, že to vypadá, že David Rath je minimálně trojnásobným vrahem. Já myslím, že tak to není," řekl Tejc ve sněmovně.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat