Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vězni Rathovi přibyl rok za mřížemi, soud v druhé větvi jeho korupční kauzy uznal vinu všech obžalovaných

David Rath hovoří s novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath hovoří s novináři. | foto: Reprofoto

Praha  Středočeský krajský soud v pátek udělil bývalému hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi osmileté vězení za přijímání úplatků a manipulace se zakázkami ve druhé části jeho korupční kauzy. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby a o rok mu prodloužil již pravomocně uložený sedmiletý trest.

Trestné činnosti se podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem. Rath si k soudu vynesení zatím nepravomocného verdiktu vyslechnout nepřišel.

Středočeský krajský soud uznal v pátek bývalého hejtmana Středočeského kraje...

Středočeský krajský soud uznal v pátek bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy.

Soudkyně Iva Říhová (uprostřed), která v druhé větvi Rathovy korupční kauzy...

Soudkyně Iva Říhová (uprostřed), která v druhé větvi Rathovy korupční kauzy uznala vinu všech obžalovaných.

„Jedenáctiletý trest pro doktora Ratha mi připadá i vzhledem k vyčíslené škodě nepřiměřený,“ prohlásil po vyhlášení rozsudku jeho advokát Adam Černý. Podle něj je nutné do trestu vězení zahrnout i tři roky, které si musí odpykat v případě nezaplacení osmnáctimilionového peněžitého trestu. „Těch 18 milionů se vlastně rovná propadnutí celého jeho majetku,“ dodal právník. Proti verdiktu, který označil za exemplární a likvidační, se odvolá. Soudkyně Iva Říhová podle něj pouze zkopírovala obžalobu, a to i s jejími chybami.

Ústřední trojicí případu je stejně jako v první části Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottova a její manžel Petr Kott. Manželům udělila předsedkyně senátu také osmileté tresty, pro ně to však znamená, že mají strávit ve vězení každý déle o dva roky. Všem třem zvedla soudkyně i peněžité tresty. Manželé mají zaplatit po 20 milionech korun, uhradili již každý 15. Rathovi uložila soudkyně zaplatit 18 milionů korun. Všem udělila i zákazy činnosti.

David Rath.
Bývalý středočeský hejtman David Rath (vpravo) v jednací síni Vrchního soudu v...

Trojice si podle pátečního verdiktu na přelomu let 2011 a 2012 domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie.

Trestu neunikl nikdo

Mezi dalšími obžalovanými je generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát, kterému soud vyměřil tříletý podmíněný trest, peněžitý trest a čtyřletý zákaz činnosti. Jeho podřízený, obchodní náměstek Jiří Anděl, má jít podle pátečního verdiktu na pět let do vězení. V jejich případě se obžaloba týkala úplatků a machinací se zakázkami na rekonstrukce v kolínské a kladenské nemocnici.

Za přijetí úplatku byl obžalován ještě někdejší ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek, který podle státního zástupce Jiřího Pražáka dostal 740 000 korun od vítěze tendru na dodání 48 sanitních vozů. Soud mu uložil podmíněný trest. Stejně potrestal bývalého manažera zdravotnické firmy Martina Jireše. Šestileté vězení uložil podnikatelce Lucii Novanské a Pavlu Drážďanskému.

Trestu se v pátek od soudkyně dočkaly i všechny obžalované firmy. Metrostavu zakázal soud účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Největší stavební firma v ČR má také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun. Advokátka Metrostavu Dana Kořínková uvedla, že zákaz účasti ve veřejných zakázkách je pro firmu v podstatě likvidační. Proti verdiktu se společnost odvolala stejně jako její generální ředitel.

Účast ve veřejných zakázkách zakázal soud i společnostem Hospimed, Jipe a Puro Klima, i je potrestal peněžitými tresty. Konstruktivě Branko má podle rozsudku propadnout veškerý majetek. Obžalobě čelí ještě firma Tenton, které soud uložil povinnost zveřejnit v médiích část rozsudku, která se společnosti týká. Stejně soud potrestal i zbylé společnosti. Nejtvrdší trest, tedy zrušení právnické osoby, uložil soud dvěma obžalovaným firmám - Aveze a ML Compet.

Státní zástupce Jiří Pražák je s rozhodnutím o vině v tzv. druhé větvi kauzy kolem Ratha spokojený. Uložené tresty jsou ale mírnější, než navrhoval, proto zváží odvolání.

Středočeský kraj v řízení požadoval tři miliony korun v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci hostivického gymnázia. Kolínská nemocnice pak chtěla zhruba 254 milionů kvůli zakázkám na nákup a vybavení technologií a rekonstrukci pavilonu. Soud je s jejich nárokem odkázal na civilní řízení.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!