20. února 2019 10:08, aktualizováno  11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

SPD zrušila ostravskou krajskou organizaci. Její šéf, poslanec Volný, chce kandidovat na předsedu strany

Lubomír Volný  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Volný | foto: Adolf Horsinka

PRAHA Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.

Lubomír Volný v úterý oznámil, že bude kandidovat na předsedu hnutí proti Tomiu Okamurovi. Ve středu Deník N informoval o tom, že vedení hnutí zrušilo krajskou organizaci v Ostravě, kterou vedl. „Nejúspěšnější kraj v historii SPD byl rozpuštěn,“ řekl Lubomír Volný (SDP) Deníku N. Volný dále uvedl, že z rozhodnutí předsednictva již není krajským předsedou a stal se tak pouhým členem, post poslance dále zastává. 

Podle mluvčí SPD Barbory Zeťové předsednictvo odebralo licenci a zrušilo regionální klub SPD v Moravskoslezského kraje. „V regionálním klubu docházelo k systematickému a systémovému porušování stanov,“ zdůvodnila rozhodnutí SPD Zeťová.  Členství všech členů a čekatelů zůstává zachováno a v souladu se stanovami budou mít příležitost pracovat v novém regionálním klubu, doplnila.

Volný podle deníku odmítl komentovat, jestli měl krajský klub před svým zrušením nějaké výtky od vedení SPD. Uvedl jen, že vedení vyčítalo moravskoslezskému klubu, že nenabírá dostatek členů, což ale bylo kvůli osobní zodpovědnosti vedení krajské organizace za každého přijatého člena. „Demokraticky jsme se na konferencích domluvili, že za řádné členy budeme přijímat jenom lidi, kteří řádně pracují pro hnutí. Rozhodli jsme se tedy vydat cestou kvality místo kvantity,“ řekl Volný.

Předloni na podzim Mladá fronta Dnes (MfD) napsala, že z SPD v Moravskoslezském kraji odcházejí členové, protože Volný se podle nich chová jako diktátor, obklopuje se lidmi, kteří hlasují podle něj, a strana tak není demokratická. Volného plánovali prostřednictvím petice zbavit mandátu. Okamura následně uvedl, že na krajské členské konferenci nikdo odvolání Volného nenavrhl. Na facebooku také napsal, že poslance podle nynějších zákonů odvolat nelze.

20.února 2019 v 06:05, příspěvek archivován: 20.února 2019 v 11:23

Přijímám osobní výzvu Tomia Okamury, abych proti němu kandidoval na post předsedy SPD.Výzvy od lídrů se neodmítají.

‚Příjemci dávek jsou paraziti‘

Volný na facebooku v úterý napsal, že přijímá Okamurovu osobní výzvu, aby proti němu kandidoval na předsedu SPD. „Výzvy od lídrů se neodmítají,“ uvedl. Své vize chce přednést na celorepublikové konferenci po volbách do europarlamentu. Volba předsedy SPD bude až za 2,5 roku, jelikož mandát je tříletý. Okamura byl znovuzvolen šéfem strany loni v červenci.

Volný na sebe upozornil počátkem února při sněmovní debatě o návrhu na zrušení soudního přezkumu správních rozhodnutí o vyhoštění cizinců z Česka. Sporný pozměňovací návrh vládní cizinecké novely je podle ministerstva vnitra protiústavní. Volný mluvil o hrozbách spojených s migrací do Evropské unie a prohlásil také, že za případem seniora nepravomocně odsouzeného za terorismus jsou takzvaní vítači. Jeho vystoupení někteří poslanci provázeli boucháním do lavic. 

Na začátku února na sebe Volný také upozornil slovní přestřelkou s poslancem Janem Birkem. Poslanci 1. února debatovali o novele cizineckého zákona, který by vládě mimo jiné svěřil pravomoc stanovit kvóty pro ekonomické migranty. Diskuze se však vyostřila a Lubomír Volný po svém příspěvku u mikrofonu vyzval Jana Birkeho k odchodu ze sálu. 

V médiích se také objevily informace, že Volný pronajímá byty ve dvou zchátralých domech v romském ghettu v ostravské čtvrti Přívoz a od nájemců inkasuje peníze ze státních příspěvků na bydlení. SPD přitom příjemce dávek označuje za parazity.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz