Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sputnik šíří prokremelskou propagandu, varuje útvar českého vnitra. Ruský server přirovnal k Rudému právu

Pracovník ruské televize během přenosu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník ruské televize během přenosu. | foto: Reuters

Praha Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám varuje před serverem Sputnik. Podle něj jde o „státní médium nedemokratického režimu Ruské federace“, které v české společnosti popularizuje ruskou propagandu. Útvar ministerstva vnitra se odvolává na názor ředitele BIS i na nedávnou analýzu Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Shodou okolností v pondělí potvrdila svůj konec šéfredaktorka českého Sputniku Sofia Ovanesová.

„Tvrdit, že web Sputnik nabízí ‚alternativní pohled na realitu‘, je jako tvrdit, že Rudé právo bylo jen alternativním médiem a nikoliv hlásnou troubou propagandy komunistického režimu,“  uvedlo v neděli večer na svém twitterovém účtu Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH).  Odchod šéfredaktorky s tím údajně nesouvisí. „Z osobních důvodů jsem odešla z redakce,“ napsala v pondělí Deníku N šéfredaktorka české mutace serveru Sputnik Sofia Ovanesová, která jako většina redaktorů serveru žije a pracuje v Moskvě.

29.července 2019 v 08:13, příspěvek archivován: 29.července 2019 v 14:10

Tvrdit, že @sputnik_cz nabízí „alternativní pohled na realitu“ je jako tvrdit, že Rudé Právo bylo jen alternativním médiem a nikoliv hlásnou troubou propagandy komunistického režimu: https://t.co/KNtIJHvk7m #dezinfo

Své tvrzení Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spadá pod ministerstvo vnitra, opírá i o názor ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky. Podle něho je Sputnik společně s ruskou státní televizí RT hlavním nástrojem ruské propagandy. Sputnik má popularizovat kremelskou propagandu v české společnosti, třeba tím, jak v minulosti informoval o sestřelení Boeingu společnosti Malaysia Airlines na Ukrajině.

29.července 2019 v 10:33, příspěvek archivován: 29.července 2019 v 13:00

@sputnik_cz @NFNZurnalistiky @aeronet_cz Také ředitel @biscz potvrzuje, že @sputnik_cz patří společně s @RT_com mezi hlavní nástroje státní propagandy Ruské federace. Jejich úkolem je mj. popularizovat kremelskou propagandu v české společnosti, např. o sestřelení letu MH17 ➡️ https://t.co/QIqfFulXXQ #dezinfo

„Podle objektivních kritérií Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, která hodnotí transparentnost, poctivost zdrojů a profesionalitu sdělení, je Sputnik státní médium nedemokratického režimu Ruské federace, na stejné úrovni jako např. Aeronet,“ píše v dalším tweetu CTHH. 

Zpravodajství Sputnik News totiž neobstálo dobře analýze Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Sputnik se zde umístil po boku webů jako zmíněný Aeoronet nebo Parlamentní listy.

Navzdory kontroverzní pověsti webu se zde jen před necelými dvěma týdny objevil rozhovor se šéfem protidrogové centrály, brigádním generálem Jakubem Frydrychem.

  • Sputnik je zpravodajská agentura, internetový portál a rádiový rozhlas provozovaný ruskou státní tiskovou agenturou Rusko dnes. Provozuje i českojazyčný web na adrese https://cz.sputniknews.com
  • Sputnik News byl spuštěn ruskou agenturou Rossiya Segodnya, jež vznikla z dekretu ruského prezidenta. 
  • Webový portál SPUTNIK je zaregistrován ve Federální službě pro dozor v oblasti informačních technologií a masových komunikací (Roskomnadzor) 17. listopadu 2014. 

Zdroj: Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Letos v březnu se přitom snesla kritika na hlavu tehdejší ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové poté, co některá média uvedla, že Sputniku poskytla rozhovor.  „Ministryně české vlády si pochvaluje dodávky plynu z Ruska v rozhovoru pro ruský Sputnik. Koho propaganda uloví zítra?“ napsal k tomu na Twitter senátor Pavel Fischer.

Vedoucí tiskového oddělení MPO Miluše Trefancová tehdy potvrdila, že věděla, že rozhovor vyjde na Sputniku. Den poté se ale ministerstvo omluvilo za špatné vyjádření. „Rozhovor ministryně poskytla, stejně jako její předchůdci v minulosti, agentuře RIA Novosti písemně a to před plánovanou návštěvou ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova,“ uvedlo na svých stránkách s doplněním, že rozhovor z agentury byl serverem Sputnik pouze převzat.

O nebezpečí takzvaných alternativních webů hovoří i výroční zpráva vydaná ve čtvrtek Národní centrálou proti organizovanému zločinu.

„Obsah obvykle tvoří různé domněnky, které jsou prezentovány jako fakta či konspirační teorie. Často se rovněž objevují i příspěvky balancující na hranici trestněprávní odpovědnosti ve smyslu šíření poplašných zpráv, podněcování k nenávisti, hanobení nebo popírání holocaustu. Řada těchto alternativních médií neskrývá svůj nekritický postoj vůči Ruské federaci, konfliktu na Ukrajině a anexi Krymu,“ stojí ve zprávě. Konkrétní weby však neuvádí.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...