18. prosince 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stál za Zemanem a porazil Mečiara. Nyní šéfuje analytickému odboru Hradu

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Vyhrál už dvoje prezidentské volby ve dvou různých zemích, přesto ani jednou neusedl do křesla hlavy státu. Jméno Slováka Romana Liptáka není většině občanů příliš známo, byl přitom stratégem, díky němuž jeho krajan Rudolf Schuster před 18 lety dokázal v přímé volbě porazit tehdy populárního Vladimíra Mečiara a obsadit bratislavský Grasalkovičův palác. Později svými radami na Pražský hrad vynesl navracejícího se „důchodce z Vysočiny“ Miloše Zemana.

V jeho týmu zůstal i nadále, stále se ale držel ve stínu. Z něho začal vystupovat až v poslední době. Nejprve se objevil po boku první dámy Ivany Zemanové, když oznamovala nasbírání dostatečného počtu podpisů pro opětovnou kandidaturu svého muže. Nyní Lipták stane v čele hradního analytického odboru, jehož dosavadní vedoucí Radek Augustin se stal novým šéfem Úřadu vlády.

„V plánu je pověřit vedením příslušného odboru pana Romana Liptáka,“ řekl LN mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.

Lipták v analytickém oddělení pod Augustinem už pracoval. Dříve tvrdil, že do Prahy dojíždí z Bratislavy, později však prohlašoval, že v českém hlavním městě pobývá po většinu pracovního týdne a doma na Slovensku je spíše o víkendech. Analýzy jsou přitom zřejmě tím, pro co se narodil. Lipták je totiž pověstný svým čichem na měnící se nálady společnosti, které dokáže brilantně vyhodnotit. Svému šéfovi poté radí, jakým tématům se pro zvýšení popularity věnovat a jakým způsobem se k nim stavět.

„Zatímco na počátku prezidentova mandátu dominovala vnitropolitická témata a domácí ekonomika, dnes veřejnost zajímají zahraniční záležitosti – zejména uprchlíci, ohrožení islámským radikalismem nebo konflikt na Ukrajině. To jsou témata, kde je Miloš Zeman velmi silný,“ popisoval před dvěma lety v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Se Zemanem si tykáme

Lipták je také velice dobře obeznámen se světem médií. Byl programovým ředitelem Slovenské televize (dokonce neúspěšně kandidoval na jejího ředitele) i manažerem soukromé stanice Markíza. Ještě předtím prošel několika reklamními agenturami.

Roman Lipták

Roman Lipták

Zemana, s nímž si tyká, přitom oslovil sám od sebe. Poté, co si vyzkoušel přímou volbu na Slovensku, ho zajímala stejná zkušenost u bývalých federálních partnerů. Zeman ho navíc dlouhodobě zajímal.

„Již v roce 1989 jsem četl jeho článek Prognostika a přestavba. Na svoji dobu to byl velmi odvážný text. Zemana jsem sledoval i nadále. Samozřejmě jsem tehdy netušil, že bych ho někdy mohl blíže poznat. Když se ta možnost naskytla, využil jsem ji,“ popsal slovenskému listu Plus 7 dní.

Po Augustinovi má na Hradě skončit i šéf protokolu Miroslav Sklenář. Termín jeho odchodu však není dosud stanoven.

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz