1. července 2019 10:34, aktualizováno  16:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stanice metra Pražského povstání ráno zkolabovala. První všední den výluky je vždy nejhorší, uklidnil Pražany Hřib

Ucpané metro ve stanici Pražského povstání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ucpané metro ve stanici Pražského povstání. | foto: ČTK

PRAHA  Lidé v první všední den výluky části pražského metra linky C zcela zaplnili stanici Pražského povstání tak, že načas musel být omezen provoz metra a vstup do stanice byl uzavřen. Nejhorší byla situace mezi 9:00 a 9:30, poté se zklidnila. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na facebooku uvedl, že stanice není koncipována jako přestupní a město zavedlo opatření k řešení situace.

V další dnech by se podle něj i dopravního podniku (DPP) měla zlepšit. Problémy v MHD kritizoval opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO).

Metro na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov nejede kvůli výměně pražců od soboty a mimo provoz bude do soboty 6. července. Místo metra jezdí autobusy XC.

01.července 2019 v 10:02, příspěvek archivován: 01.července 2019 v 11:30

Co se týče kapacity náhradní dopravy XC, tam již není možné zkrátit interval opět kvůli omezené kapacitě stanice Pražského povstání, která by již více cestujících stejně nepojala. DPP připravuje plán na odpolední špičku, situaci budeme sledovat.

„Na Pražského povstání je tolik lidí, že metro nemohlo hned dojet do stanice, nebylo by to bezpečné pro cestující ve stanici, metro se tedy muselo na chvíli přibrzdit, aby lidi stanici opustili a metro mohlo zajet do stanice,“ popsal dnešní situaci ve stanici po deváté hodině dispečer. Dodal, že lidé si zatím nezvolili alternativní trasy a stanice Pražského povstání je příliš úzká pro nápor lidí ve špičce. Lidé museli čekat na výstup až 20 minut.

01.července 2019 v 14:04, příspěvek archivován: 01.července 2019 v 14:11

Ráno byla cca 20 minut kapacitně naplněna stanice Pražského povstání. Přijali jsme řadu opatření: Např. tok cestujících usměrníme rozdělením vstupu a výstupu pomocí zábran, a krátkodobě přidržíme provoz metra na příjezdu do stanice do chvíle po odjezdu soupravy opačným směrem.

Opatření Dopravního podniku:

  • Tok cestujících usměrníme rozdělením vstupu a výstupu pomocí zábran
  • Krátkodobě přidržíme provoz metra na příjezdu do stanice do chvíle po odjezdu soupravy opačným směrem.

Zdroj: Twitter DPP

Hřib na facebooku uvedl, že jeho náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) situaci od rána řešil na místě. Město podle něj nechalo posílit náhradní autobusovou dopravu. „Nápomocný je i hlídkový útvar policie a využijeme také dělicí zábrany u výstupu pro plynulejší provoz,“ napsal primátor. Dodal, že první všední den výluky je vždy nejhorší, což potvrdila i mluvčí DPP Hana Pohanová.

Situaci kritizoval šéf zastupitelského klubu ANO Nacher. „Dnes ráno jsme v přímém přenosu viděli, jak v praxi vypadá zlepšená koordinace a chytré plánování uzavírek, které Piráti slibovali. Neschopnost vedení města způsobila komplikace tisícům lidem a primátorovi to nestojí ani za omluvu,“ uvedl.

Lidé čekali až dvacet minut než se dostali ven z metra.
Situace při výstupu z metra.

Pražce v metru dopravní podnik postupně vyměňuje od předloňského roku. Podle dřívějších informací by z tohoto důvodu měla být letos na podzim další výluka v úseku Pražského povstání a Vyšehrad.

Mezi Pražským povstáním a Kačerovem bylo podle informací podniku 8600 dřevěných pražců, letos o Velikonocích jich dělníci vyměnili 506, nyní přijde na řadu 500 dalších. V souvislosti s výlukou dopravní podnik na neděli naplánoval ve stanici Budějovická promítání filmu Lidé z metra a diskusi.

Původně mělo být metro mimo provoz do neděle 7. července, kvůli koncertu Eda Sheeranana letišti v Letňanech ale dopravní podnik výluku o den zkrátil.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.