Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šťastný: Zastavme prohibici, je třeba začít prodávat nový alkohol

Slovensko

  15:40
PRAHA - Jediná možnost jak zastavit metanolovou aféru je začít vyrábět nový alkohol s novým druhem kolků. "Prohibice musí skončit co nejdříve," říká předseda zdravotnického výboru Boris Šťastný (ODS).

Poslanec ODS Boris Šťastný foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

LN Zítra se sejde zdravotnický výbor Poslanecké sněmovny společně s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP09) a dalšími představiteli klíčových institucí, kteří řeší metanolovou aféru. S jakým návrhem tam jako předseda výboru vystoupíte?
Musíme si jasně říci, jak budeme pokračovat v ministrem vyhlášené prohibici. Není možné, aby zákaz prodeje tvrdého alkoholu trval v řádech týdnů nebo dokonce měsíců. Jednak by to zlikvidovalo část průmyslu České republiky, jednak by to naopak paradoxně zhoršilo situaci, protože lidé by začali sahat po nestandardních cestách. Začali by z mého pohledu vytahovat alkohol, který je nyní pod pulty a ve skladech, kupovat přeshraniční alkohol a shánět je v pokoutné distribuci. Byli bychom jako v Atlantic city v roce 1920.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Kdy by tedy podle vás měl zákaz prodeje tvrdého alkoholu přestat platit?
Já jsem přesvědčen, že pokud se v řádu hodin, možná dnů, nepodaří Polici ČR jasně identifikovat a zveřejnit, který konkrétní alkohol je závadný, nezbude nic jiného, než nastartovat novou distribuci nezávadného alkoholu. Odpovědná ministerstva by tak musela zajistit, aby výrobci a dodavatelé nově označili nezávadné lahve a ty dostali na trh. Ty podezřelé by se v následujících měsících musely zajistit a bylo by třeba rozhodnout, co s nimi udělat.

LN Alkohol vyrobený dosud by se tedy potom nesměl prodávat...
Nedovedu si představit, že někdo může za týdny či měsíce přijít a říci: Prohibice končí, vracíme lahve ze skladu zpět do regálů. Stát by tak měl co nejrychleji najít řešení jak obnovit distribuci nového, prokazatelně nezávadného alkoholu.

LN Jaká je šance tu vyhlášku ministerstva zdravotnictví zastavit?
Našim úkolem není nikoho přesvědčovat, je zde velká poptávka poslanců napříč celým politickým spektrem tu situaci nějak prodiskutovat a hledat řešení. To co říkám rozhodně není kritika ministra Hegera za jeho rozhodnutí, nikdo jiný by v jeho situaci v pátek neudělal nic jiného. Nebylo jiné řešení, jak v případě té postupující epidemie zachránit lidské životy. Současně ale říkám, že stát u tohoto rozhodnutí nemůže zůstat a pouze analyzovat další varianty. Stát musí říci, jaké budou další kroky.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...