Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zásadně se mění pravidla ohledně ošetřovného. Příspěvek se bude vyplácet i zpětně

Jako opatření proti šíření koronaviru byla uzavřena základní škola na pražském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jako opatření proti šíření koronaviru byla uzavřena základní škola na pražském... | foto: ČTK

Praha Stát bude vyplácet ošetřovné za celou dobu uzavření škol kvůli koronavirové krizi, a to rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Rodič dostane 60 procent redukovaného vyměřovacího základu, i zpětně. Návrh zvláštního vládního zákona, který to předpokládá, ve středu zrychleně schválil Senát. Předlohu dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, mohl by ji stvrdit ve čtvrtek.

Nyní se ošetřovné vyplácí nejvýše devět dní, přičemž děti nesmějí být starší deseti let. U samoživitelek a samoživitelů jsou podmínky o něco mírnější.

Zákon patří k opatřením, která mají pomoci zachránit ekonomiku a pracovní místa, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ošetřovné 60 procent podle ní představuje zhruba 70 procent čistého příjmu rodiče. Pokud by byly školy zavřeny delší dobu, navrhovala by, jak uvedla, osmdesátiprocentní ošetřovné. V takové výši by odpovídalo prakticky celému čistému příjmu, dodala.

Stát podle předlohy uhradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Ošetřovné se bude vztahovat také na péči o všechny nezaopatřené děti s postižením nejméně v prvním stupni, které nyní nemohou navštěvovat školu. V těchto případech tedy nebude existovat věkové omezení. Rodiče se nově budou moci na ošetřovném i vícekrát vystřídat, dávka se bude vyplácet jednou za měsíc. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy například policisté a hasiči, budou dostávat ve všech těchto případech nekrácený průměrný služební příjem.

Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) se zasazoval o to, aby měli na ošetřovné nárok i pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Ze systému podle něho vypadávají. Maláčová ale soudí, že pro tyto lidi je lepším řešením výplata mimořádné dávky. Obává se toho, že by se mohlo objevit mnoho falešných pracovních dohod. Ministryně také uvedla, že její úřad chystá balíček na ochranu nejvíce zranitelných lidí, například těch v exekucích.

Doplacené ošetřovné by mohlo podle odhadu ministerstva práce a sociálních věcí získat více než 190 000 lidí. Rozpočtové náklady budou činit asi 2,75 miliardy korun za jeden měsíc.

Školy se v Česku uzavřely 11. března. Řada zaměstnanců, kteří zůstali s potomky doma, ošetřovné dostávala do minulého čtvrtka. Od té doby jsou zatím bez příjmu.

OSVČ už žádají o ošetřovné, program ale ještě není přijatý

 Na živnostenské úřady se začínají obracet živnostníci s žádostmi o ošetřovné. Přesný postup a pravidla získání této podpory pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které zůstaly po uzavření škol s dětmi doma, ale zatím nejsou. Úředníci tak příspěvky vyřizovat nemohou. Ministerstvo průmyslu podle své mluvčí Štěpánky Filipové čekalo na přijetí zákona o ošetřovném za dobu uzavřených škol pro zaměstnance, aby podle něj mohlo svůj program pro OSVČ připravit. Vláda by ho mohla projednat ve čtvrtek.

Zákon o ošetřovném kvůli opatřením proti šíření koronaviru schválila sněmovna a Senát, podepsat ho musí ještě prezident. Podle normy stát doplatí ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. 

Uhradí ho i lidem, kteří se musí po zavření stacionářů a dalších sociálních služeb postarat o postižené či starší členy rodiny. Zaměstnancům by měl 60 procent základu příjmu vyplácet úřad práce. Vláda souhlasila s tím, aby OSVČ dostávaly za stejných pravidel 424 korun na den, o příspěvek mají žádat živnostenský úřad. Peníze má poskytovat ministerstvo průmyslu, program ale ještě není zveřejněný a schválený. Opozice to kritizovala.

„Čekali jsme na schválení legislativy. Podle ní připravujeme speciální program a vše zveřejníme,“ řekla Filipová. Podle ní budou pravidla pro OSVČ stejná jako pro zaměstnance.

Podle mluvčí královéhradeckého magistrátu Kateřiny Šmídové má už teď živnostenský úřad v Hradci Králové kvůli ošetřovnému „velké množství dotazů i osobních návštěv“, bez stanovených pravidel příspěvky ale nemůže vyřizovat. „Živnostenský úřad proto prozatím nepřijímá žádosti o ošetřovné na dítě, neboť jim nelze v současné době vyhovět,“ uvedla Šmídová. Dodala, že jakmile magistrát informace k podávání žádostí získá, hned je zveřejní na webu.

Také Ostrava na svých stránkách vyzvala podnikatele, aby vyčkali, dokud ministerstvo příslušné formuláře nezveřejní. Potom mají OSVČ žádosti adresovat magistrátnímu živnostenskému odboru.

Senát odpoledne zákon schválil. Podle Filipové by tak program ministerstva průmyslu měla ve čtvrtek projednat a schvalovat vláda. Poté by se měla pravidla zveřejnit.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?