130 let
Protiatomový protest - ilustrační foto

Protiatomový protest - ilustrační foto | foto: ČTK

Stovka lidí protestovala proti jadernému meziskladu v Boleticích

Česko
  •   18:47
BOLETICE - Zhruba stovka lidí dnes formou happeningu protestovala proti možnému umístění hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku, jehož území je součástí CHKO Šumava.

Ekologičtí aktivisté přivezli vlakem symbolický první jaderný odpad na zastávku v Hodňově, na hranici vojenského prostoru. Nedaleko odsud, poblíže obce Polná by areál mohl být umístěn.

Protože lokalita je v blízkosti hranic s Rakouskem a Německem, přijeli akci podpořit i nevládní organizace z obou zemí. Happening se podle krajského policejního mluvčího Jiřího Matznera obešel bez konfliktů.

"Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO)počítá s tím, že vzhledem k řídkému osídlení bude odpor místních obyvatel minimální. Lokalita je však atraktivní pro turisty a leží navíc v příhraniční oblasti. Lze tedy očekávat rostoucí odpor nejen obyvatel žijících v těsné blízkosti boletického vojenského prostoru, ale i obyvatel Horního Rakouska a Bavorska," řekl Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Stát vybírá vhodné místo pro hlubinné úložiště jaderného odpadu už od roku 1993. Obce se ale jeho umístění dlouhodobě brání. Proto k původním šesti zvažovaným lokalitám (Rohozná a Budišov na Vysočině, Lubenec-Blatno v Ústeckém kraji, Pačejov v Plzeňském kraji, Pluhův Žďár-Lodhéřov a Božejice-Vlksice v Jihočeském kraji) později přibyly i dva vojenské újezdy - Boletice a Hradiště.

Potenciálně vhodné geologické podmínky se podle analýzy, jíž má SÚRAO od května, jeví ve střední a severní části újezdu Boletice a při východním okraji újezdu Hradiště v Karlovarském kraji. Nyní je potřeba provést podrobnější výzkum pomocí družicových a leteckých snímků, na nějž by navázala geofyzikální a geochemická měření v terénu.

Vyhořelé jaderné palivo se zatím ukládá do meziskladů u dukovanské jaderné elektrárny. Trvalé úložiště by se mělo hloubit po roce 2050, fungovat by mělo od roku 2065.

Autor: ČTK