28. září 2019 19:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Je ve střetu zájmů a zadlužuje Česko.‘ Stovky lidí protestovaly v Brně proti Babišovi

Lidé se sešli na brněnském náměstí Svobody na akci Kroky pro demokracii, kde... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se sešli na brněnském náměstí Svobody na akci Kroky pro demokracii, kde... | foto: ČTK

Brno Několik stovek lidí se sešlo na brněnském náměstí Svobody, aby znovu jako na jaře několikrát demonstrovali proti předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO).

Státní zástupce sice zastavil trestní stíhání premiéra za dotační podvod, ale ten i nadále zůstává v obrovském střetu zájmů, ovlivňuje média, byl členem StB a bez koncepce zadlužuje republiku, řekl při sobotní akci s názvem Kroky za demokracii za organizátory Ondřej Zeman ze spolku Společně Brno. Na pódiu vystoupili například bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, senátor Tomáš Goláň (SEN 21) či advokátka Markéta Zerdaloglu.

Řečníci příchozím vysvětlovali, co znamená zastavení trestního stíhání Babiše. Podle nich nelze bez podrobné znalosti spisu dělat jednoznačné soudy. Wagnerová však upozornila na to, že ze spisu minimálně vyplývá, že Babiš jednal neeticky a je na lidech, aby si sami zhodnotili, zda člověk s takovým chováním má být premiér.

‚Faltýnek se třepal strachy‘

„Navíc zastavení stíhání nás dostala do pasti, kdy nevíme, co je správné. Celkově jde o nešťastné řešení, které podlamuje důvěru v justici,“ uvedla Zerdaloglu.

Goláň jako autor návrhu ústavní žaloby připomněl, že ve Sněmovně viděl strach některých poslanců z toho, že by ji poslanci schválili a skutečně se k Ústavnímu soudu dostala. „Jaroslav Faltýnek se třepal strachy. Kdo se bojí, tak uráží a útočí. Stejně tak se choval Tomio Okamura (SPD) i Jaroslav Foldyna (ČSSD),“ uvedl Goláň. Řekl také, že je potřeba v občanské iniciativě vytrvat, aby bylo vidět, že je spousta lidí, kterým vadí současné chování premiéra Babiše i prezidenta Miloše Zemana. „Je potřeba tento tandem rozbít, aby se věci začaly vyvíjet jinak,“ řekl Goláň.

Podle Benjamina Rolla, který vystoupil za iniciativu Milion chvilek pro demokracii, nebyla červnová obří demonstrace na Letné konec, ale jen začátek obtížné cesty. „Co se zdá dnes neotřesitelné, může být vratké,“ uvedl Roll. Další demonstrace na Letné se chystá v listopadu k 30. výročí Sametové revoluce.

ČTK
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...