Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda navrhne rozpuštění několika politických stran: nedodaly finanční zprávy

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Vláda by v pondělí mohla navrhnout Nejvyššímu správnímu soudu rozpuštění 15 politických stran a hnutí. Subjekty neplnily své zákonné povinnosti ohledně dodávání výročních finančních zpráv. Návrh by se měl podle materiálu, který předložilo kabinetu ministerstvo vnitra, týkat například uskupení Občané.cz, Patriot 2014, Demokracie nebo Folklor i společnost.

Návrh by se měl dotknout především stran a hnutí, kterým NSS v roce 2017 již pozastavil činnost, protože v letech 2014 a 2015 nepředložily Poslanecké sněmovně výroční zprávy v kvalitě požadované předpisy nebo vůbec. Uskupení pak nevyužila ani lhůtu jednoho roku, aby vytýkané nedostatky odstranila.

Vnitro návrh zpracovalo na základě podnětu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který funguje od začátku loňského roku. Úřad navázal na usnesení Sněmovny z roku 2017, kterým se ale vláda dosud nezabývala, uvedl materiál.

„A to z důvodu, že se v tomto roce a počátkem roku 2018 konaly volby dle příslušných volebních zákonů. Podle zákona nelze totiž pozastavit činnost strany a hnutí nebo je rozpustit v době ode dne vyhlášení celostátních voleb,“ uvádí zpráva. Do desátého dne po posledním dni voleb funguje ochranná lhůta. Pokud by v té době byly doručeny návrhy vlády soudu, NSS by je odmítl.

Vláda by podle materiálu měla navrhnout rozpuštění subjektů Antibursík - stop ekoteroru!, Česká nezávislá, Občané.cz, Patriot 2014, Demokracie, Folklor i Společnost, Hnutí Lepší Řepy, Hnutí občanů Prahy, Hnutí pro Těšín, Hnutí sociálně slabých, Mladoboleslavské hnutí nezávislých, Plzeň pro sport, Pražané za svá práva, PRO - Poctivě Rozumně Odpovědně a Solidarita, Vlast a Zákon. Pozastavit činnost by měl podle vnitra NSS Demokratické straně Československa.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.