31. ledna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strážník v Praze nehlásil botičky, peníze od šoférů si nechával. Došla si pro něj policie

Městská policie- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městská policie- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Dvojice strážníků z Prahy 1 podle kriminalistů dlouhodobě obcházela způsob, jak správně vyřizovat nasazování takzvaných botiček. Peníze od šoférů pak jeden z nich inkasoval sám, druhý ho údajně kryl. Hlavního aktéra případu vyšetřovatelé obvinili, plyne ze zjištění serveru Lidovky.cz.

Kriminalisté si došli pro dvojici strážníků v pondělí ráno, oba slouží na oddělení Městské policie pro Prahu 1 v ulici Uhelný trh. „Mohu potvrdit, že jsme v pondělí zakročovali vůči strážníkům městské policie a tento případ je v prošetřování,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Tomáš Hulan k případu, na který upozornil zpravodajský portál iDNES.cz.

Serveru Lidovky.cz se podařily zjistit podrobnosti. Vyšetřovatelé se zajímají především o dlouholeté strážníky Petra V. a Josefa L., oba u městské policie patří k nejzkušenějším. Nejméně jeden jejich kolega pak podával vyšetřovatelům vysvětlení. Petr V. a Josef L. spolu působili v hlídce, která v centru města a jeho širším okolí kontrolovala parkování řidičů. Jejich starostí bylo, aby na špatné odstavené auto umístili takzvanou botičku.

Jenže k opatření podle kriminalistů přistupovali tak, že u toho porušovali předpisy. Podle běžného postupu musí hlídka nasadit botičku, uvědomit o tom dozorčího pracovníka na příslušné služebně a zákrok spolu s registračním číslem vozu nechat zanést do úředního záznamu. Spolu s tím má nechat šoférovi kontakt na služebnu, kde se přestupek vyřídí.

Strážník Petr V. s vědomím Josefa L. tuto rutinu obcházel tak, aby o botičce nevznikl oficiální zápis. Za stěračem nechával svůj soukromý kontakt, peníze za odstranění botičky pak od šoférů inkasoval sám. „Nevypisoval bloky a záznamy tak, jak měl,“ sdělil serveru Lidovky.cz pod zárukou anonymity zdroj obeznámený s vyšetřováním. Policie obvinila „jen“ hlavního aktéra Petra V., ostatní jsou v pozici svědků.

Kriminalisty zalarmalo vedení městské policie

Vyšetřovatelé ho sledovali delší dobu, podle informací serveru Lidovky.cz porušoval předpisy při výjezdech minimálně v průběhu loňského roku. Podezření na něj mělo i vedení městské policie. „Samotný podnět k zahájení šetření Policii ČR dala městská policie v okamžiku, kdy bylo zjištěno podezření z páchání trestné činnosti,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Petr V. podle kriminalistů bral peníze od šoférů v desítkách případů. K velení strážníků informace o jeho konání mohly prosáknout i z toho důvodu, že se kasírováním řidičů příliš netajil. Měl o něm dokonce mluvit před kolegy. „Městská policie s orgány činnými v trestním řízení od počátečního zjištění úzce spolupracuje, jednalo se o dlouho připravovanou akci,“ podotkla k tomu mluvčí Seifertová.

Miroslav Stejskal, dlouholetý šéf strážníků na Praze 1.

Miroslav Stejskal, dlouholetý šéf strážníků na Praze 1.

Ještě loni na podzim velel Městské policii pro Prahu 1 Miroslav Stejskal. Sám teď stojí před soudem kvůli obžalobě ze zneužití pravomoci, od října ho nadřízení dočasně zbavili velení a přeřadili na administrativní práci. Stejskala server Lidovky.cz konfrontoval s tím, že jednoho z jeho někdejších podřízených stíhá policie a další měl o jeho praktikách vědět.

Stejskal podle svých slov v minulosti dal podněty vnitřní kontrole, aby prověřila jednání některých ‚botičkových‘ hlídek. Prý bez výsledku. „U těchto dvou osob za mou dobu nic zásadního v tomto smyslu neřešil. Nevzpomínám si, že bych jmenoval tyto dva strážníky,“ řekl serveru Lidovky.cz Stejskal. „Ten, kdo bude chtít něco provést, tak si v tom skulinku vždycky může najít,“ připustil však možnost obcházení pravidel při řešení botiček.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Holcman Šmejd v uniformě. 11:09 31.1.2018
R. Primač Mike je pán 11:08 31.1.2018
J. Chrásteček Kolik je ti ty vemínko? 9:08 1.2.2018

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!