Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Překvapení se nekoná. Švejnar do boje o Hrad už zase nejde

Jan Švejnar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Švejnar | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vypadalo to, že na poslední chvíli ještě přibude jeden kandidát na funkci prezidenta. Ekonom Jan Švejnar ale do souboje s největší pravděpodobností přeci jenom nevstoupí. Podle senátora Jiřího Čunka se jeho příznivcům nepodařilo získat dostatečnou podporu. V 16.00 vyprší termín pro odevzdání kandidátek.

"Lidé z týmu Jana Švejnara mi řekli, že nebude kandidovat. Tím diskuze končí," potvrdil serveru Lidovky.cz senátor Jiří Čunek, který měl být jedním z hlavních hybatelů možné kandidatury na poslední chvíli.

Na otázku, zda přihlášku Švejnarovi podepsal, však odpovědět odmítl. "Nevím, co bych měl říkat. Nejsem ten správný. Když platí, že nekandiduje, nebudu k tomu říkat nic víc," dodal Čunek.

Švejnarova kandidatura přitom po včerejšku vypadala reálně. Zajistit mu ji mělo deset senátorských podpisů z řad lidovců a nezávislých. "Podepsal jsem to. Zda to stačilo, nevím," říká lidovecký senátor Jan Brož.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovci přitom mají vlastní kandidátku - europoslankyni Zuzanu Roithovou. Ta v reakci pro LN uvedla, že ji aktivita jejích kolegů směrem k Janu Švejnarovi mrzí. "Se mnou ani jinými členy nic nekonzultoval, a to není moc slušné ani ohleduplné," uvedla na Čunkův účet. Zároveň ale dodala, že si z toho vrásky nedělá.

Že se nepodařilo sehnat dost hlasů, naznačuje i podnikatel Antonín Fryč, který pro Švejnara sháněl podporu a byl by jedním z členů jeho volebního štábu. "Žádnou registraci jsem zatím nepodepisoval. Byla to akce senátorů mezi sebou, oni musí vědět, jak to dopadlo," tvrdí Fryč.

Místo Švejnara se přesto ale na podatelně ministerstva vnitra objevilo nové jméno: Petr Cibulka, šéf Pravého bloku. Úředníci vnitra potvrdili, že podal registraci. Zda splňuje podmínky kandidatury, nechtěli předem komentovat.

Nekandiduji, řekl už jednou

Ekonom Švejnar už v září oznámil, že o prezidentskou funkci usilovat nebude. Důvody příliš nerozváděl. V rozhovoru pro LN však uvedl, že neměl dostatečný finanční obnos, aby si mohl dovolit delší kvalitní kampaň jako někteří jiní kandidáti.

PSALI JSME:

Prezidentské volební drama si Švejnar už jednou užil. V roce 2008 byl protikandidátem Václava Klause. Podporovala ho Strana zelených a ČSSD, senátorský Klub otevřené demokracie a SNK. V nepřímé volbě však neuspěl. Sice až v třetím kole, ale přeci jenom ho nakonec Klaus porazil poměrem 141:111 hlasům.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...