Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svou funkci nezvládá, kritizují opoziční ODS a TOP 09 Blatného a jeho personální politiku

Ministr zdravotnictví Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Jan Blatný. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) svou funkci nezvládá, není krizovým manažerem. Jeho resort opouští odborníci, což je velký problém, míní šéf občanských demokratů Petr Fiala. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová považuje Blatného personální politiku za naprosto nešťastnou, hlavní odpovědnost za svou vládu ale podle ní nese premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle šéfa hnutí SPD Tomia Okamury Blatný krizi neřídí, odpovědnost podle něj nese i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). 

V úterý na ministerstvu skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, už dříve se Blatný na odchodu dohodl i s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za předchozího ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Skončit musela také politická náměstkyně Alena Šteflová, jež se ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) nechala s manželem přednostně naočkovat proti covidu-19. V pondělí rezignoval také koordinátor očkování na ministerstvu Zdeněk Blahuta.

Fiala věřil tomu, že Blatný přinese větší systém a odbornost. „Bohužel jsem se mýlil. Ministr Blatný svou funkci nezvládá, není krizovým manažerem, ministerstvo opouští odborníci. A to je velký problém,“ uvedl. Míní, že například občanskodemokratičtí hejtmani ukazují, že lze postupovat lépe. Babiš podle Fialy ani na třetí pokus nedokázal zajistit na ministerstvu schopný management. Očkuje se chaoticky, virus se nedaří zastavit, navíc lidé po sérii zmatků přestali vládě věřit, každý den se na ně hrnou protichůdná vyjádření, poznamenal předseda ODS.

Pekarová Adamová popsala Blatného personální politiku jako naprosto nešťastnou. „Opět se potvrdilo, že sebelepší odborník není zárukou dobrého řízení klíčového resortu. Za celou situaci ale rozhodně není zodpovědný jen pan ministr Blatný, ale hlavní odpovědnost za svou vládu nese premiér,“ uvedla. Také ona upozornila na zmatky, nezvládání očkování a neschopnost vysvětlovat jednotlivé kroky. „Otázkou ale je, zda když na ministerstvu zdravotnictví nezůstane kámen na kameni a budeme mít během roku už čtvrtého ministra, situaci to zlepší,“ dodala Pekarová Adamová.

Babiš ve středu uvedl, že některá Blatného prohlášení nebyla namístě, ministr je však podle něj mediálně nezkušený. Ministerský předseda označil za nevhodné debaty o zemřelých na covid-19. Blatného vyjádření, že jen asi 30 procent z vykazovaných úmrtí s covidem-19 je skutečně jednoznačně s koronavirem spojených, kritizovala i opozice.

Naopak Okamura napsal, že je Blatný prvním ze tří posledních ministrů zdravotnictví, který „měl konečně odvahu veřejně potvrdit moje slova o falešných statistikách“. Zároveň podle Okamury vyslyšel Blatný jeho žádost, aby se začaly zkoumat skutečné příčiny úmrtí „dnes paušálně vykazovaných pouze na covid“. Šéf SPD uvedl, že je evidentní, že Blatný krizi neřídí, odpovědnost ale podle něj nese i „zmatečný ministr vnitra Hamáček“.

Babiš také řekl, že nechápe, proč ministerstvo sdělovalo očkovacím centrům samozřejmou věc, že nemohou očkovat první dávkou, když nemají dost na druhou. Některé kraje kvůli nedostatku vakcíny očkování přerušit musely, nevypisují nové termíny nebo ruší i už potvrzené rezervace.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP - SPECIALISTA IMPLEMENTACE (40.-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč