Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svou práci jsem dělal poctivě, vypověděl stíhaný exnáměstek Šiška

Exnáměstek ministra práce Vladimír Šiška (vlasy na ježka) a exředitel odboru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exnáměstek ministra práce Vladimír Šiška (vlasy na ježka) a exředitel odboru... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška ve čtvrtek u soudu odmítl obžalobu z toho, že chtěl nezákonně zajistit firmě IBM miliardovou zakázku na kontrolu sociálních dávek. Svou práci prý odváděl poctivě a správně.

Ohledně dané veřejné zakázky už údajně nastoupil do rozjetého vlaku, přičemž mu po cestě nikdo neřekl, že koleje jsou špatné. V případě prokázání viny mu hrozí až 12 let vězení. Kvůli svému působení na ministerstvu Šiška čelí ještě dalším dvěma trestním stíháním.

Zneužití pravomoci

Státní zástupce Zdeněk Matula viní Šišku v kauze IBM z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a z pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Obžaloba směřuje i na soudního znalce Vladimíra Smejkala, který pro ministerstvo vypracoval údajně nepravdivý posudek.

Trest pro exnáměstka

Šiška, který na ministerstvu působil pod ministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09), nepravomocně dostal sedmiletý trest vězení za vydírání a zneužití pravomoci při veřejné zakázce. Obviněn je také v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek. Drábek by měl v kauze IBM vypovídat příští týden.

„Projekt byl už tehdy připravený a hotový, můj úkol byl honit lidi do práce,“ vypověděl u pražského městského soudu Šiška. „Nastoupil jsem do vlaku až na šestém nádraží a jel jsem tím vlakem dál po kolejích, které byly nastaveny,“ prohlásil. „A v tom vlaku už sedělo IBM?“ zeptal se ho Matula. „Tak jsem to pochopil,“ odvětil Šiška. Zdůraznil, že rozhodoval na základě podkladů, které mu dávali podřízení. „Souhlasil jsem s navrhovaným řešením, které bylo plně v kompetenci ředitele odboru,“ dodal.

Nadlimitní veřejná zakázka

Šiška zahájil k 21. říjnu 2011 řízení o zadání nadlimitní veřejné zakázky „Zlepšení adresnosti a účelovosti vyplácení dávek“, a to formou jednacího řízení bez uveřejnění. K účasti vyzval jediného dodavatele - firmu IBM. Podle obžaloby si počínal v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, protože IBM nebyla jediným dodavatelem, který mohl tuto zakázku splnit. Ministerstvem vyžádaný posudek advokátní kanceláře přitom upozorňoval na to, že pro jednací řízení bez uveřejnění nejsou splněny podmínky.

„Snažil se docílit, aby ministerstvu bylo dodáno pouze řešení vyvinuté IBM, protože s realizací zakázky jiným dodavatelem vůbec nepočítal,“ uvedl žalobce na Šiškovu adresu.

Šiška pak následně údajně zadal Smejkalovi, s nímž se znal z dřívějška a s nímž si tyká, vypracování posudku k tomu, zda existují objektivní důvody pro jednací řízení bez uveřejnění. Podle obžaloby pak Smejkal v posudku nepravdivě napsal, že IBM je jediným dodavatelem, který je schopen zajistit plnění předmětu zakázky. Přitom prý ani neprovedl průzkum trhu.

Posudek za čtvrt milionu

Posudek, za nějž Smejkal dostal odměnu 238 500 korun, Šiška využil jako stěžejní argument pro jednací řízení bez uveřejnění. Údajně tak „směřoval k opatření neoprávněného prospěchu IBM ve výši nejméně jedné miliardy“. Tendr pak v listopadu 2012 zrušil antimonopolní úřad poté, co si na postup ministerstva stěžoval jiný potenciální dodavatel, softwarová společnost SAS Institute.

Smejkal vypověděl, že na závěrech svého posudku trvá. Konstatoval, že je dlouholetým vysokoškolským pedagogem, autorem řady publikací a renomovaným znalcem. „S obžalobou naprosto nesouhlasím a nemyslím si, že se zakládá na pravdivých faktech,“ řekl. S Šiškou prý o posudku vůbec nejednal, obrátil se na něj jeden z ministerských úředníků. „Nikomu jsem nic neslíbil. Nikdo po mně nevyžadoval, aby posudek vyzněl určitým způsobem. Neměl jsem důvod kopat za firmu IBM,“ tvrdí.

Zadání podle něj znělo na posouzení služby pro odhalování podvodů při vyplácení sociálních dávek, nikoliv na pořízení informačního systému, jak uvádí policie. „S naprosto čistým svědomím jsem odpověděl, že IBM je jediná společnost schopná poskytnout službu tak, jak byla zadána ve veřejné zakázce,“ doplnil.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

2KK U Boru - České Budějovice
2KK U Boru - České Budějovice

U Boru, České Budějovice - České Budějovice 2
11 000 Kč/měsíc