130 let

Švýcaři dopadli uprchlíka Pitra

Česko

Podnikatel byl v Česku odsouzen k pěti letům vězení, skrýval se tři roky * Nečas: Pro vydání Pitra učiníme vše nezbytné

PRAHA Více než tři roky dokázal Tomáš Pitr unikat před nástupem do vězení za spáchané daňové delikty. V pondělí večer podnikatele dopadla švýcarská policie v hotelu Kempinski ve Svatém Mořici.

„V rámci prověřování případu praní špinavých peněz jsme se dostali ke konkrétním poznatkům, kde přesně se má pan Pitr zdržovat,“ popsal průběh zákroku ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Napoprvé podle něj detektivové ještě neuspěli. „Měli jsme informace o místě i času jeho výskytu, ale přesto zmizel. Podruhé už jsme ze spolupráce vytěžili maximum. Výsledkem bylo zadržení hledaného Tomáše Pitra,“ dodal Šlachta.

V době zadržení u sebe neměl Pitr žádné doklady, švýcarská strana musela proto nejprve jeho totožnost úředně prokázat. „Nechtěli jsme střílet od boku, proto jsme zprávu o jeho zadržení vypustili až včera,“ zdůvodňuje prodlení mezi zadržením Pitra a zveřejněním tohoto kapitálního úlovku Šlachta. „Je to vzkaz všem zločincům: Z Česka a zdejších zákonů si nemůžete dělat legraci,“ dodává.

Místo za mříže uprchl Pitr do ciziny Pitr byl v roce 2006 pravomocně odsouzen za daňové delikty k pětiletému vězení. Za mříže však nikdy nezamířil: od června 2007 se skrýval v zahraničí. „Vystřídal několik destinací, nebyl pouze ve Švýcarsku,“ odmítá Šlachta námitku, že místo, kde se Pitr zdržuje, bylo známé. „Navíc jeho okolí tvoří lidé se zkušenostmi od policie. Byly jim tedy dobře známé policejní metody a postupy. Proto bylo pro nás složité zasáhnout dříve,“ vysvětluje Šlachta.

Politici i policejní experti se shodují, že dopadení uprchlého podnikatele je jen prvním krokem na cestě za spravedlností.

„Považuji to za výsledek špičkové práce policejního útvaru. Dalším správným krokem je, aby pan Pitr stanul v Česku před soudem. Co se týče jeho vydání, budou učiněny všechny nezbytné právní kroky,“ ujišťuje premiér Petr Nečas (ODS). Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) kvůli případu Pitr už sestavil speciální expertní komisi, která obratem začala připravovat potřebné podklady pro vydání Pitra. „Od zatčení nám začíná utíkat osmnáctidenní lhůta na požádání o jeho vydání do Česka. Není na co čekat,“ burcuje Pospíšil.

Advokát Pitra Jan Křivánek se k zadržení svého klienta zatím odmítl vyjádřit.

Není vyloučené, že se rejstřík Pitrových provinění rozroste Vydání Pitra může přitom zkomplikovat hned několik skutečností. Zaprvé: bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona ve prospěch podnikatele. „Po prostudování spisu zjistili mí experti porušení zákona. Využila jsem proto oprávnění a stížnost podala. Jiný výklad je dezinterpretace,“ brání se Kovářová.

A Nejvyšší soud jí dal za pravdu. Pitrovi a s ním odsouzenému podnikateli Miroslavu Provodovi dal novou šanci na obnovu řízení. „To by mohlo vydání komplikovat,“ uznává nyní Pospíšil.

Zádrhelem může být i to, že Pitr byl v Česku odsouzen za daňovou trestnou činnost, jenže tento druh deliktu údajně ve Švýcarsku není trestný. „Je pravda, že švýcarská strana v těchto případech ne vždy stíhané osoby vydává,“ potvrzuje Pospíšil obavy, že vydání podnikatele nebude jednoduché.

Stále však není vyloučené, že se rejstřík provinění, kvůli kterým bude Česko žádat vydání Pitra, ještě rozroste. „Ta kauza pro nás nekončí. Zda budou vznesena další obvinění, je zatím předčasné předjímat,“ uvedl Šlachta.

Pokračování čtěte na straně 2

Švýcaři dopadli uprchlíka Pitra

Dokončení ze strany 1

Zároveň Šlachta uvedl, že v současné době jeho útvar nevede žádné trestní řízení, ve kterém by Pitr figuroval jako stíhaný.

Politici: Je to úspěch.

Čekali jsme na něj ale dlouho Politici, které včera LN oslovily, se většinou shodli, že dopadení Pitra je skvělým vysvědčením pro „antimafiánský“ útvar pod vedením Šlachty.

„Považuji to za velký úspěch pro ÚOOZ. Je to důkaz, že trpělivá práce přináší výsledky. A důležitý vzkaz všem těm, kteří se vyhýbají spravedlnosti,“ míní Ivan Langer (ODS), ministr vnitra v době, kdy Pitr uprchl.

Naopak Jiří Paroubek (ČSSD), který už dříve označil Pitra za „nepřítele státu“, si postěžoval, že podobný zákrok měl přijít už dříve. „Nutně si musím klást otázku, co bylo za tím, že to trvalo celé čtyři roky,“ připomíná Paroubek, že poprvé byl Pitr pravomocně odsouzen už v roce 2006.

Takové výhrady však Šlachta odmítá. „Děláme vše pro to, aby se takoví lidé dostali za mříže. Za nepřítele státu pana Pitra ale nepovažuji. Je to zkrátka jeden z lidí, kteří mě zlobí tím, že porušují platné předpisy,“ tvrdí Šlachta.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás