130 let

Takhle ne, vzkázali voliči Sarkozymu

Česko

Socialisté možná našli budoucího vůdce – Bertrand Delanoë s přehledem obhájil post pařížského starosty.

PAŘÍŽ/PRAHA Změny a rozchod s politikou Jacquesa Chiraka. Taková byla hlavní hesla Nicolase Sarkozyho před loňskými prezidentskými volbami. Po devíti měsících vládnutí se ale Sarko ocitne v podobné situaci jako jeho předchůdce Chirac: i on se bude muset vyrovnat s takzvanou kohabitací.

Povede totiž zemi, v níž většinu lokálních zastupitelstev ovládla levice. Zatímco Chirakovy plány komplikovala vláda Lionela Jospina, Sarko bude muset svou politiku prosazovat i přes levicové starosty měst a obcí. Bývalý člen italských vlád Franco Bassinini mluví o nebezpečí „chirakizace Sarkozyho“: „Nechtěl bych, aby se výzvy ke změnám staly papírovým tygrem,“ řekl v rozhovoru pro list Corriere della Sera.

Bassisini je také členem Attaliho komise, kterou Sarkozy pověřil vypracováním plánu na oživení francouzské ekonomiky. Právě její liberální návrhy přispěly podle některých kritiků k jasnému vítězství socialistů v nedělních komunálních a kantonálních volbách. Ty přinesly vládnoucí pravici fiasko: Sarkozyho Svaz pro lidové hnutí (UMP) získal jen tři z deseti největších měst, opozici musel přepustit například Štrasburk, Toulouse nebo Remeš. Socialisté si také upevnili vládu na pařížské radnici, kterou povede i v dalším volebním období Bertrand Delanoë.

Jasné vítězství oblíbeného starosty, který neskrývá svou homosexuální orientaci, výrazně posílilo i jeho pozici mezi socialisty. Delanoë má nyní ideální podmínky pro kandidaturu na šéfa strany, což by ho mohlo vynést do čela vyzyvatelů Sarkozyho pro příští prezidentské volby. Zkušenosti z bojů o pařížskou radnici dělají ze starosty těžšího soupeře, než byla loni Ségolene Royalová.

UMP ovládla jen 41 ze 101 francouzských departementů, ve volbách „padli“ i čtyři členové vlády. Opozice proto své vítězství vidí jako voličský vzkaz Sarkozymu a vyzývá ho ke změnám. Vláda porážku vysvětluje nízkou volební účastí a svých plánů se vzdávat nehodlá: „Demokracie by se zbláznila, kdybychom začali všechno převracet devět měsíců po prezidentských volbách jen na základě výsledku obecních voleb,“ citovala agentura Reuters mluvčího kabinetu Laurenta Wauquieze. Bývalý pravicový premiér a viceprezident UMP Jean-Pierre Raffarin si ale myslí, že bude potřeba vládní politiku vzhledem k začínající kohabitaci poněkud upravit. Prezident mlčí, dnes by jen měl v reakci na výsledek voleb oznámit první ministerskou rošádu. Vládnutí v „Sarkolandu“ bude mít od neděle podstatně složitější.

Autor: