Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Technoparty na Kladensku se účastní přes tisíc lidí. Policie žádné problémy nezaznamenala

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Uhy (Kladensko)/Kyjice (Chomutovsko)/Dolní Řasnice (Liberecko)  Na několika místech republiky se o tomto víkendu konají technoparty. Asi největší je u obce Uhy na Kladensku, které se účastní více než tisíc lidí. Další akce jsou v Kyjicích u Jirkova na Chomutovsku a v Dolní Řasnici na Liberecku. Policie na žádné z nich zatím problémy nezaznamenala.

Ve středních Čechách policisté od pátečního dopoledne dohlížejí na technoparty u obce Uhy na Kladensku. Akce se koná na soukromém pozemku, pořadatel má splněnou ohlašovací povinnost. Mluvčí středočeské policie Pavel Truxa v sobotu večer řekl, že policisté zatím nezaznamenali narušení veřejného pořádku ani jiné problémy a nemuseli zasahovat. „Neděje se tam nic, je tam pořád klid,“ dodal Truxa.

Technoparty se koná od pátku také v Kyjicích u Jirkova na Chomutovsku. „Je to každoroční akce, která se tam koná pravidelně. Je povolená, je tam řádně pronajatý pozemek. Neděje se tam nic nelegálního,“ uvedl regionální mluvčí policie Daniel Vítek. Kolik je na akci účastníků, neví.

Technoparty se od sobotního večera bude konat i v Dolní Řasnici na Liberecku. Policie zatím žádné problémy nezaznamenala, podle údajů na facebookovém profilu pořadatelů by se akce mělo zúčastnit asi 30 lidí.

Policie může pokutovat i účastníky

Na konci dubna se i v předchozích letech v Česku konaly technoparty Czarotek, organizátoři je svolávali obvykle na sociálních sítích. Pořadatelé Czarotek free party na Facebooku uvedli, že letos nebude jeden velký teknival, ale bude více menších akcí po celé republice. „Děje se tak z mnoha důvodů, z nichž jedním je i nová vyhláška, která umožňuje policii okamžitě zrušit konání freeparty a pokutovat nejen soundsystémy, ale i účastníky,“ uvedli na Facebooku. Na tento víkend je na jejich seznamu deset akcí.

České obce musely v předchozích letech často řešit problémy s technoparty. Lidé si obvykle stěžovali na příliš hlasitou hudbu či nepořádek, který po sobě účastníci akce nechávali. Ministerstvo vnitra letos v březnu zveřejnilo vzorovou vyhlášku, která má starostům usnadnit řešení problémů spojených s technoparty. Dokument mimo jiné stanovil povinnosti organizátorů a nově také účastníků těchto akcí. Pokud obec vyhlášku podle ministerského vzoru schválí, jasně tím stanoví, která osoba je považována za organizátora technoparty a jaké má povinnosti.

Loni se například na přelomu dubna a května účastnilo akce Czarotek Free Party u Krásné Studánky na Liberecku 7000 lidí. Některé technoparty v minulosti ukončil až zásah policie. Nejznámější je případ technoparty CzechTek, na kterou se v létě 2005 sjelo asi 5000 lidí nedaleko Mlýnce na Tachovsku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.