Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Technoparty na Kladensku se účastní přes tisíc lidí. Policie žádné problémy nezaznamenala

Česko

  21:27
Uhy (Kladensko)/Kyjice (Chomutovsko)/Dolní Řasnice (Liberecko) - Na několika místech republiky se o tomto víkendu konají technoparty. Asi největší je u obce Uhy na Kladensku, které se účastní více než tisíc lidí. Další akce jsou v Kyjicích u Jirkova na Chomutovsku a v Dolní Řasnici na Liberecku. Policie na žádné z nich zatím problémy nezaznamenala.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve středních Čechách policisté od pátečního dopoledne dohlížejí na technoparty u obce Uhy na Kladensku. Akce se koná na soukromém pozemku, pořadatel má splněnou ohlašovací povinnost. Mluvčí středočeské policie Pavel Truxa v sobotu večer řekl, že policisté zatím nezaznamenali narušení veřejného pořádku ani jiné problémy a nemuseli zasahovat. „Neděje se tam nic, je tam pořád klid,“ dodal Truxa.

Technoparty v Ústí skončila. Tančilo na ní přes 3 000 lidí

Technoparty se koná od pátku také v Kyjicích u Jirkova na Chomutovsku. „Je to každoroční akce, která se tam koná pravidelně. Je povolená, je tam řádně pronajatý pozemek. Neděje se tam nic nelegálního,“ uvedl regionální mluvčí policie Daniel Vítek. Kolik je na akci účastníků, neví.

Technoparty se od sobotního večera bude konat i v Dolní Řasnici na Liberecku. Policie zatím žádné problémy nezaznamenala, podle údajů na facebookovém profilu pořadatelů by se akce mělo zúčastnit asi 30 lidí.

Policie může pokutovat i účastníky

Na konci dubna se i v předchozích letech v Česku konaly technoparty Czarotek, organizátoři je svolávali obvykle na sociálních sítích. Pořadatelé Czarotek free party na Facebooku uvedli, že letos nebude jeden velký teknival, ale bude více menších akcí po celé republice. „Děje se tak z mnoha důvodů, z nichž jedním je i nová vyhláška, která umožňuje policii okamžitě zrušit konání freeparty a pokutovat nejen soundsystémy, ale i účastníky,“ uvedli na Facebooku. Na tento víkend je na jejich seznamu deset akcí.

Technoparty u Liberce skončila, poslední systémy už umlkly

České obce musely v předchozích letech často řešit problémy s technoparty. Lidé si obvykle stěžovali na příliš hlasitou hudbu či nepořádek, který po sobě účastníci akce nechávali. Ministerstvo vnitra letos v březnu zveřejnilo vzorovou vyhlášku, která má starostům usnadnit řešení problémů spojených s technoparty. Dokument mimo jiné stanovil povinnosti organizátorů a nově také účastníků těchto akcí. Pokud obec vyhlášku podle ministerského vzoru schválí, jasně tím stanoví, která osoba je považována za organizátora technoparty a jaké má povinnosti.

Loni se například na přelomu dubna a května účastnilo akce Czarotek Free Party u Krásné Studánky na Liberecku 7000 lidí. Některé technoparty v minulosti ukončil až zásah policie. Nejznámější je případ technoparty CzechTek, na kterou se v létě 2005 sjelo asi 5000 lidí nedaleko Mlýnce na Tachovsku.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat