Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Přelomové testování jako vstupenka na akce. ‚Víme, kdo je 48 hodin bezpečný,‘ říká autor projektu Cesta ze tmy

Můžete mít vlastní fotografii po boku Bořila, Coufala... foto: slavia.cz, Petr Končal

Rozhovor
PRAHA - Před třemi týdny se projekt Cesta ze tmy dostal do světla, po kterém netoužil. Jeho důležitou testovací součástí je fotbalová Slavia Praha. Jenže krátce po výrocích o nutnosti tvrdého lockdownu kvůli kritické pandemické situaci způsobené koronavirem se tehdejší poradce premiéra Roman Prymula objevil na domácím zápase Slavie v 1. kole play-off Evropské ligy proti Leicesteru.
  5:00

Skutečná ‚Cesta ze tmy‘. Šéf Slavie Tvrdík: Poučíme se, příště pozveme zdravotníky, já zůstanu uvnitř u televize

Sešívaní se v současné nervózní době dostali pod ostrou palbu kritiky a s nimi i celý projekt majitele firmy na zvukovou techniku Karla Luxíka (40). Ministr zdravotnictví Jan Blatný o pár dní později dal najevo, že v dalších týdnech český fotbalový mistr součástí projektu Cesta ze tmy nebude. Že je primárně záležitostí kultury.

„Bylo kolem toho hodně rušno, ale osobně jsem byl den nato od ministra ujištěn, že se tohoto projektu pro sport vůbec nezříká. Sport je na stejné úrovni jako kultura, ostatně Slavia je nyní jediným cíleně testovaným subjektem projektu, o který hodně stála, protože na to má finanční podmínky, stejně jako špičkové zázemí,“ vysvětluje Luxík v rozhovoru pro Lidovky.cz.

„U Slavie zkoušíme jiné věci než u kultury, kde chceme zkoušet programy ve Velkém sále pražské Lucerny. Lidé tam jsou namačkaní na sebe, v trochu jiném režimu, tam pro nás není klíčový celkový počet tak jako u fotbalu, který je venku, kde mají spoustu vchodů a kde tak můžeme zkoušet, kde až je kapacita naší laboratoře,“ přidává otec celého projektu.

Sešívaní se v současné nervózní době dostali pod ostrou palbu kritiky a s nimi i celý projekt majitele firmy na zvukovou techniku Karla Luxíka (na fotografii).

Lidovky.cz: Ohledně Slavie se před třemi týdny mluvilo až o třech tisících lidí na zápase. Je to v nejbližší době reálné?
Není. A nesouvisí to s panem Prymulou a jeho návštěvou na Leicesteru. Nebylo by to reálné ani tak, přece jen jsme v určité celospolečenské situaci. Celý projekt musí mít nějaké sociální vazby. Hned jak budeme pokračovat, pozveme na Slavii zdravotníky (stane se tak dnes ve čtvrtek v prvním osmifinále Evropské ligy proti Rangers FC – pozn. red.). 

Přišel s tím sám klub, který předvedl po Leicesteru velkou sebereflexi, pan Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva Slavie, se za celou situaci omlouval, my se s klubem na tomto postupu domluvili. Jsme za jedno v tom, že jde o perfektní signál, že VIP tribuna dostala pomyslnou červenou kartu. Udělala především morální faul, protože jinak nikdo nic neporušil. Na další zápas bychom pak chtěli pustit 300 fanoušků a 300 zdravotníků. No a v poslední fázi by se jednalo o 300 fanoušků, 300 zdravotníků a 300 VIP hostí.

Lidovky.cz: Jestli dobře počítám, ta poslední fáze vychází na derby se Spartou…
Přiznám se vám, že jsme s tím takto i kalkulovali. Je to důležitý zápas, takže směřujeme k derby, je to tak.

KAREL LUXÍK

  • Majitel společnost PromoTech, která se specializuje na osvětlovací a filmovou techniku či pronájem pódií a oplocení. A také je schopna zajistit kompletní servis s tímto spojený.
  • První živnostenský list na tuto činnost si nechal vystavit už v roce 2000.
  • Projekt Cesta ze tmy má vlastní laboratoř, která má kapacitu až 10 tisíc vzorků za den. K tomu několik sanitek. „Často ale svážíme vzorky napřímo do laboratoře, která sídlí v Praze.“
  • Dnes budou opět testovat návštěvníky z řad zdravotníků před zápasem Slavie proto Rangers FC v Edenu.
  • Celý projekt má vlastní web, který je veřejně přístupný a bez reklam. 
  • Pokud je při testování někdo pozitivní, následuje obvyklý postup – přijde sms zpráva, je nahlášen do centrálního systému UZIS. „Pro jistotu těmto lidem ještě i voláme, aby nepřišli do styku s někým dalším, nebo je nenapadlo jít na akci,“ říká Luxík.
  • Projekt podpořila řada známých osobností ze světa šoubyznysu (Daniel Landa, Janek Ledecký, Marek Vašut, Michal Suchánek), ve videu na stránkách i profesor a evoluční biolog Jaroslav Flegr. Profesionálně proškolený tým pak vede přírodovědec Emanuel Žďárský. „Pochopitelně používáme certifikované PCR testy CE IVD, pokud by ale získaly potřebnou certifikaci jeho testy, rádi s ním budeme spolupracovat i takto, jde o špičkového experta,“ dodává Luxík.
  • „Ministerstvo zdravotnictví nám hodně pomohlo, to je pravda, jsme ve fázi, kdy je všechno funkční, dával jsem tomu pět, deset procent, je potřeba, aby společnost, která je unavená, podrážděná, aby nasála něco pozitivního.“

Lidovky.cz: Kolik Slavii testování na jeden zápas skrze vás stojí?
My klub podporujeme na maximální možné úrovni, takže za jeden test platí 450 korun. Když to vynásobíte počtem lidí, dostanete se na celkovou cifru. Na zápas s Leicesterem, o kterém se tolik mluvilo, to bylo kolem 140 tisíc (na Slavii bylo celkem 600 hostí, ale polovina z nich nebyla součástí projektu Cesta ze tmy, měla antigenní, nikoliv PCR testy – pozn. red.).

Lidovky.cz: Jak probíhá testování? Protože po něm člověk může přijít do kontaktu s někým nakaženým. Kde je jistota, že na stadion nebo do sálu s sebou nepřinese covid a nebude infekční?
Součástí tohoto testování je několik revolučních záležitostí. Hlavní je logistika v laboratoři, která je plně automatizovaná, druhou je software, jenž vše kontroluje, vyhodnocuje. A poslední je skutečnost, že náš test dělá predikci do budoucna. My vir množíme řetězovou reakcí, čímž dosáhneme toho, že když najdeme v těle člověka jednotky nebo desítky jednotek viru, namnožíme je do takové fáze, že dokážeme poznat, zda je člověk napadený virem. Dovedeme to poznat na opravdu slabých hodnotách. To znamená, že pokud u něj ten vir nenalezneme, prokazatelně můžeme dle studie WHO říct, že minimálně 48 hodin – spíše 72 hodin – není virus schopen se množit v těle člověka tak, aby ten byl infekčním.

Jde o to, že virus musí nejdříve napadnout vlastní organismus, dosáhnout určitě hladiny infekce a potom teprve může z jednoho jedince případně přecházet na dalšího. To je klíč celého našeho projektu. Prostě když přijdete na testování nebo na zápas, poté vlezete do tramvaje a od někoho se nakazíte, tak minimálně 48 hodin ještě pro své okolí nebezpečný jako přenašeč nejste. Nic není stoprocentní, ale pracujeme statisticky s chybovostí v řádu promile, bavíme se o tom, že by mohlo dojít k chybnému odběru, ale i kdyby nám někdo propadl, tak rozhodně ne člověk, který je už silně napadený virem a na akci by nakazil desítky dalších lidí. Může nám propadnout někdo, u koho ta nemoc už končí nebo na začátku nemoci. Techtle mechtle rozhodně nehrozí. Ani nic tomu podobného.

Lidovky.cz: Proč nejde podobně testovat ve velkém? Navíc za výrazně nižší cenu PCR testu, než je obvyklé?
Ono to jde ve velkém, jde ale o organizaci. Je to relativně nová nemoc, PCR test také dosud příliš lidí nezná, okruh těch, kdo by toto mohli realizovat, je omezený, vše se vyvíjí v čase. Kdybychom měli mít marži opotřebení přístrojů, všechny rezervní fondy a podobně, jsme zhruba na trojnásobné ceně, jak je obvyklé. Takže pokud nějaká laboratoř postaví byznys plán, aby někomu vydělala, tak to podobně dělat nejde. 

Válka s médii? Slavia stopla akreditaci pro fotografa deníku Sport, list v tom vidí odvetu za Prymulu

My jsme ale laboratoř postavili z jiného důvodu, nám jde o to, vydělávat na práci, kterou děláme dvacet let a kterou se dobře živíme, tedy pořádat kulturní a společenské akce. Pro nás je primárním výdělkem samotná akce, třeba koncert. A sekundárně k tomu použijeme test, na němž ale participovat nepotřebujeme. Je třeba si také uvědomit, že klasické laboratoře jsou stavěné na všechna možná vyšetření, takže i proto jsou dražší. My jsme postavili laboratoř jen na covid. Náš cíl byl jednoduchý – chtěli jsme jen pracovat, ale neměli jsme to svědomí jít proti zdraví, tak jsme hledali kompromis. Je to náhoda, nikdo něco podobného nehledal.

Většina lidí, kteří se kolem tohoto problému pohybují, jsou vědci, epidemiologové, kteří nemají povědomí ze světa šoubyznysu, jako máme my, kdo jezdíme spoustu let s kamiony a stavíme každý den někde pódia pro festivaly, koncerty a podobně. Umíme toto, umíme pracovat s davem, páskovat lidi, je to dlouholetá zkušenost. Chápeme, že lidi v laboratořích nebo politiky toto nenapadlo, protože jsou zase dobří v něčem jiném. Oni toto řešit nepotřebují, my tu potřebu měli, proto jsme hledali způsob.

JAN BLATNÝ, MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ ČR

„Projekt Cesta ze tmy má určitě mou podporu. A to jak v oblasti sportu, tak v oblasti kultury. Jakkoliv se v minulých dnech objevily informace, že snad protežuji pouze kulturu a na sportu mi nezáleží, není to pravda. Bohužel v epidemické situaci, v níž se nacházíme, a při opatřeních, která plánujeme, není aktuálně vhodné akce tohoto typu s tisíci lidmi na jednom místě pořádat. A to i když všechny osoby podstoupí PCR testy, které jsou pořadatelé dané akce schopni zajistit. Vnímám však, že do budoucna se jedná o příslib návratu do normálního života jak v oblasti kultury, tak u sportu.“ 

Lidovky.cz: Věříte tedy, že díky projektu Cesta ze tmy budete moci pořádat v létě festivaly, koncerty, že se vrátí více lidí do hlediště třeba na fotbal?
Věřím, že ano. Jsem o tom pevně přesvědčený, že se z toho stane na nějakou dobu norma, že to pomůže dalším lidem. Rád bych, aby šlo o svobodnou volbu. O to, že lidem bude stát za zážitek, který jim nabídneme, aby otevřeli pusu a nechali se otestovat. A když ne, budeme to respektovat, je to na každém. 

Myslím, že i těmto lidem pomůžeme, protože pokud budeme dělat skutečný vzorek populace, nejen té nemocné, budeme dělat velká čísla negativních výsledků, budeme do všech těch čísel, do PSA přispívat obrovskou hromadou negativních výsledků. Díky tomu se dostaneme do nižších čísel a pomůžeme i těm, kdo s námi nesympatizují, ale chtějí rozvolnění současných opatření a chtějí žít svobodně. I pro ně to má přínos, pokud se to rozjede ve větší míře.

Lidovky.cz: Kdo celý projekt financuje?
Teď to financuji já a kamarád Jan Perníček, který má autodopravu, takže na něj současná krize tak úplně naštěstí nedopadla. Je to člověk, jenž mi uvěřil hned na začátku, známe se dlouho, dal mi důvěru a finančně celý projekt podporuje. V současné době v tom jedeme vlastně půl na půl, což je samozřejmě obrovská pomoc.

Lidovky.cz: Ještě mě napadá, pokud ručíte těmi 48 hodinami od testu: když si někdo udělá u vás PCR test, půjde na fotbal a druhý den bude chtít jet do zahraničí, kde se vyžadují PCR testy, může se prokázat tím vaším?
Ano, může, my dáváme nyní každému do e-mailu certifikát. Nás to napadlo ještě dál. Udělali jsme ověřování u nás na webu, kde si může kdokoliv a kdekoliv na světě vyťukat svůj kód náramku a zjistí, kolik času mu zbývá do expirace. Takže si představte, že půjdete na fotbal, kde vám ten test ještě zaplatí či bude v ceně vstupenky, druhý den si pak skočíte do kina, do divadla, výstavu ještě na zbývající čas. Pořád s tím jedním testem. 

Naši platformu jsme otevřeli bezplatně, dovedu si to představit třeba už na derby v první polovině dubna, že člověk zajde na fotbal a pak do kina, že už v té době by mohla být otevřená. Že lidé budou mít chuť využít svůj čas s negativním testem na maximum. Naší databáze tak může využít kdokoliv.

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč