Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tejc míří do Babišovy vlády. Stane se náměstkem ministra spravedlnosti

Česko

  16:07
PRAHA - Chystá se pikantní personální událost. Náměstkem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) se stane bývalý poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Zamíří do funkce politického náměstka, který za ministra může docházet i na jednání vlády.

Tejc Chovancovi pogratuloval, jeho role podle něj nebude jednoduchá. foto:  Petr Topič, MAFRA

LN to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje blízké vedení hnutí ANO. Pelikán ani Tejc na dotazy neodpověděli, v průběhu odpoledne měli navíc nedostupné telefonní přístroje. Podle informací LN jde o Pelikánovu iniciativu, se kterou neměl premiér Babiš problém.

Pelikán chystanou změnu naznačil v sobotním rozhovoru pro server iDNES.cz. „Zvažuji posílení resortu o pozici politického náměstka, tedy člověka, který by mi v parlamentu pomohl vyjednávat podporu pro zákony. Sám o sobě vím, že jsem v této oblasti nikdy nebyl dvakrát silný,“ pronesl ministr spravedlnosti Pelikán.

O tom, že Tejc by mohl zamířit na ministerstvo spravedlnosti, LN informovaly již na konci října. Tehdy kolovala spekulace, že Tejc by se mohl stát dokonce ministrem.

Kritik vedené ČSSD

Tejcův nástup na ministerstvo spravedlnosti je zajímavý z několika důvodů. Zaprvé: je to jen pár týdnů, co Tejc vystoupil ze sociální demokracie. Jihomoravský politik byl v dlouhodobé rozepři s vedením ČSSD reprezentovaném dříve expremiérem Bohuslavem Sobotkou a nyní exministrem vnitra Milanem Chovancem. Na březnovém sjezdu usiloval o post statutárního místopředsedy sociální demokracie. Neuspěl, neboť Sobotka s Chovancem se obklopili výhradně svými spojenci.

Zadruhé: v létě roku 2016 patřil Tejc ke kritikům kontroverzní policejní reorganizace – „upečenou“ pod taktovkou policejního prezidenta Tomáše Tuhého a posvěcenou ministrem vnitra Chovancem. Jedním z nejhlasitějších kritiků policejní reformy byl tehdy Pelikán, do jehož úřadu nyní Tejc míří.

Zatřetí patřil Tejc k takzv. lánským pučistům, což byla pětice vlivných sociálních demokratů (vedle Tejce ještě Hašek, Chovanec, Zimola a Škromach), kteří krátce po volbách v roce 2013 vyjednávali s prezidentem Milošem Zemanem o odstranění předsedy ČSSD Sobotky.

Vstoupí ČSSD do vlády?

Další zajímavou okolností Tejcova nástupu na ministerstvo spravedlnosti je vnitrostranická reakce ČSSD. Tejc patří do tábora sociálních demokratů, kteří nesouhlasili s politikou Sobotky a Chovance. Tejcovo angažmá by tak mohlo probudit ty sociální demokraty, kteří mají zájem jednat s hnutím ANO o vládní koalici. Tu pod vedením premiéra Babiše doposud jak Sobotka, tak Chovanec odmítali.

Pokud by Babišova vláda v lednu neuspěla ve sněmovně při hlasování o důvěře, nastane druhé kolo. V ČSSD se čím dál častěji hovoří o tom, že jejich strana by měla o vstup do vlády usilovat – nehledě na to, zda ji povede předseda hnutí Babiš. Tejc coby náměstek ministra spravedlnosti takové úvahy může posílit.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat