• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Těšín opět nevolil zcela čistě

Česko

Hlasy se kupovaly znovu.

Dráž, ale znovu. Také opakované těšínské komunální volby proto mohou zamířit k soudu.

ČESKÝ TĚŠÍN Na opakování voleb v Českém Těšíně vydělali lidovci. Není ale jasné, zda se budou ze svého vítězství těšit: pozorovatelé upozorňují na vážné podezření, že i nové hlasování doprovázela korupce. Zřejmě opět ve prospěch strany SOS pro Český Těšín pod vedením Mariana Kuśe, která si pohoršila a skončila třetí.

Zástupci nevládního uskupení Transparency International sledovali volby a potvrdili, že informace o možném kupování hlasů mají. „Týkají se především dvou stran. SOS pro Český Těšín, ale máme i podezření týkající se ČSSD. Nicméně vše musíme vyhodnotit,“ potvrdil včera LN Stanislav Beránek z TIC. Zprávu chtějí zveřejnit a případně i předat policii do poloviny týdne. „Naši lidé byli i přímo v místech, která mohla být dějištěm kupování hlasů, je potřeba dát poznatky do souvislostí,“ dodal.

Někteří nákupčí dokonce zřejmě měli na seznamech dvě strany. Cena za hlas se zřejmě zvedla až na trojnásobek, tentokrát lidé zřejmě dostávali zhruba 1000 až 1500 korun. Také policie bude okolnosti voleb zpracovávat. Stále totiž řeší i dění při předchozích volbách – nyní ale čeká i na postoj Ústavního soudu, který řeší kupování hlasů v Krupce na Teplicku. Podle zákonů je totiž obchodování s hlasy obtížně postižitelné. Navíc mnozí ze sociálně slabších obyvatel, kteří peníze za hlas přijali, nechtějí mluvit.

Policie to zohlední, stejně jako případ, kdy komise zabránila hlasovat člověku, který si vzal obálku a hlasovací lístek, odešel z místnosti a vrátil se s vyplněným lístkem.

Jedno je ale jasné: pokud někdo opět nenapadne platnost voleb, což se může stát, měla by na radnici města s více než dvaceti tisíci voliči zůstat současná koalice. Starosta a lídr KDU-ČSL Vít Slováček však oznámil, že větším vítězstvím by pro něj byla čistá kampaň bez stran, které kupují hlasy. Lidovci získali o mandát víc a předběhli na podzim první ČSSD. Té hlas ubyl, stejně jako SOS pro Český Těšín, o jeden si polepšili Nestraníci.

***

Jak kde dopadly mimořádné sobotní volby

* Český Těšín: Ve městě, které celé hlasovalo kvůli kupování hlasů při řádných podzimních volbách, se do voleb zapojilo 43 % voličů. Zvítězila KDU-ČSL s 22,86 % (7 mandátů), následovaná ČSSD s 19,10 % hlasů (6 mandátů) a SOS pro Český Těšín (17.70 % a 5 mandátů). Další je ODS (14.96 % a 5 míst), Po dvou křeslech získali Nestraníci (8.47 %) a komunisté (6.16 %).

* Libhošť: Obec se odtrhla od Nového Jičína a poprvé volila své zastupitele. Při volební účasti téměř 74 procent uspěla tři ze čtyř kandidujících uskupení. SNK-Cesta z města získalo 38,27 % a šest míst v zastupitelstvu, SNK-Nezávislí pro Libhošť 29,67 % a pět zastupitelů a SNK-Za rozvoj a prosperitu Libhoště za 26.91 % celkem 4 místa. Komunisté těsně překročili limit 5 % hlasů, ale zastupitele mít nebudou.

* Volilo se i v Čechách: Volby se opakovaly i na třech místech v Čechách. V Roudnici nad Labem opět hlasovali jen v jedné čtvrti, uskupení spojované s kupováním hlasů si o křeslo polepšilo – i tam navíc provází volby podezření z opětovného kupování hlasů, přistěhovalo se tam 67 nových obyvatel. V Jirkově na Chomutovsku se hlasovalo jen ve třech okrscích, strany zůstaly na svém. Vítězství si udržela ČSSD, která podle soudu na podzim kupovala hlasy voličů, nechala je svážet a slibovala práci. Ve Starém Plzenci opakovali volby, protože dva z kandidátů neměli v obci trvalé bydliště. Jedním z nich byl písničkář Jaroslav Lenk, který už vše napravil a mohl být opět zvolen.

* Volit se mělo i v Krupce na Teplicku, tam jako v jediném místě zastavil volby Ústavní soud. Ten řeší právě na základě krupeckého případu otázku kupování hlasů.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: