Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V jižních Čechách přibývá Ukrajinců nakažených koronavirem. Jsou rizikový zdroj, stěžuje si hygiena

Odběr vzorků pro testování na COVID-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběr vzorků pro testování na COVID-19 | foto: Reuters

České Budějovice/Česká Lípa Hygienici v jižních Čechách zaznamenali poslední dny nárůst případů, kdy se nákaza koronavirem prokázala u lidí z Ukrajiny. Poslední podobný případ se potvrdil v sobotu, u samoplátce, který se nechal při příjezdu do ČR otestovat. Zůstane v domácí izolaci na Táborsku. Nakažených Ukrajinců v kraji přibývá od června. V sobotu to řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Od 9. července do 18. července zaznamenali hygienici v kraji deset nových případů koronaviru, z toho šest u Ukrajinců, u dospělých i u dětí.

„Je to víc než 50 procent. Teď se to koncentruje. Vidíme, že jednoznačně Ukrajinci jako zahraniční pracovníci jsou pro jižní Čechy rizikový zdroj. Ukrajinští pracovníci, kteří tu pracují, jedou třeba na návštěvu na Ukrajinu, nebo nebyla práce, takže odjeli na Ukrajinu, pak práce byla, vrátili se a byli pozitivní,“ řekla Kotrbová.

Nákazu u Ukrajinců zaznamenali jihočeští hygienici už v červnu. Z Ukrajiny je i pracovnice firmy Vodňanská drůbež, u níž se nemoc covid-19 prokázala koncem června.

Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory v Moravskoslezském kraji budou...
Tramvajová zastávka Nová Karolína v centru Ostravy kolem 19.00 hod. V...

„Zaznamenáváme případy pozitivity zahraničních pracovníků a jejich rodinných příslušníků. Upozorňuji proto jihočeské zaměstnavatele na povinnost vyžadovat u zahraničních pracovníků, přijíždějících z vybraných zemí EU a mimo zemí EU, od 20. července negativní test na covid-19. Výsledek testu nesmí být starší čtyř dnů,“ uvedla Kotrbová.

Na jihu Čech prokázaly testy za uplynulých 24 hodin jeden nový případ nákazy koronavirem ze 114 testovaných vzorků. Byl to zmíněný muž z Ukrajiny. V pátek se covid-19 prokázal také u Ukrajince, který už byl v karanténě kvůli kontaktu s dříve pozitivně testovaným člověkem.

Kumulativní počet nemocných na jihu Čech je 215, vyléčených 193, pozitivních 16 lidí. Z 16 aktivních případů covid-19 jich je šest na Jindřichohradecku, čtyři na Prachaticku, čtyři na Táborsku, dva na Písecku.

V nemocnici Jindřichův Hradec bude od 20. července zákaz návštěv všech oddělení následné péče. Důvodem je, že v okrese přibývá případů nemoci covid-19, a zvyšuje se tak riziko nákazy pro ohrožené skupiny obyvatel.

Také nakažený Filipínec na severu Čech

U jednoho pracovníka ze skupiny Filipínců, kteří ve středu přicestovali do České Lípy, potvrdily testy covid-19. V izolaci skončil nejen on, ale i všichni ostatní členové skupiny, přestože jejich testy vyšly negativně. Dvoutýdenní karanténu hygienici nařídili i všem ostatním filipínským pracovníkům českolipské firmy Bombardier Transportation ČR. Informovala o tom v sobotu mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

„Zásobování potravinami je pro tyto pracovníky zajištěno, jsou poučení o tom, jak se mají v této situaci chovat. Žádný z 15 nových pracovníků nebyl v kontaktu s ostatními zaměstnanci firmy Bombardier,“ doplnila mluvčí radnice. Vedení města podle ní situaci sleduje a je v kontaktu s ředitelem Bombardieru, krajskou hygienickou stanicí i policií. „Situace je pod kontrolou a věříme, že se ji podaří zvládnout stejně jako před časem v Liberci,“ dodala mluvčí.

Výrobce vlakových souprav Bombardier Transportation CR patří s více než 1400 pracovníky k největším zaměstnavatelům na Českolipsku. Téměř třetinu pracovníků tvoří lidé z agentur, zejména cizinci. Firma v posledních letech masivně investuje do rozšíření výroby a nabírá nové zaměstnance i ze zahraničí. Podle informací z obchodního rejstříku loni utržila přes 3,5 miliardy korun.

V rámci Libereckého kraje je na tom Českolipsko pokud jde o počty nakažených novým koronavirem nejlépe. Od začátku pandemie tam testy nákazu prokázaly jen u 14 lidí, čtyři nové případy ale přibyly za poslední týden. Žádný nakažený tam zatím komplikacím spojeným s covidem-19 nepodlehl. Podle údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZCR), v celém kraji zatím testy odhalily 344 nakažených, od minulého pátku přibylo 35 nových případů. Z nemoci se aktuálně léčí 94 lidí, 163 jich je v karanténě. Hygienici zatím nařídili testování 12 363 lidí.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...