Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tisíce granátometů v nevyhovujících skladech? Zeveta měla RPG zničit už dávno

Česko

  5:00
PRAHA - Věděli, v jakých podmínkách mají padesát tisíc granátometů skladovat, přesto je podle policie nedodržovali. Společnost Zeveta Bojkovice, které policie v červnu zabavila 300 tun munice, měla dokonce nařízeno protitankové granáty zničit už před několika lety. Nestalo se. Vyplývá to ze smluv o prodeji, které má server Lidovky.cz k dispozici.

"Munice nebyla zabezpečena vhodným a předepsaným způsobem. Bylo to natolik vážné, že jsme si nemohli dovolit to tam nechat," uvedl Zdeněk Bambas, šéf Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

„Legendární domácí zbrojovka je udivena.“ Těmito slovy reagovala v červnu společnost Zeveta Bojkovice na razantní krok české policie, která z areálu firmy začala odvážet dohromady padesát tisíc granátometů. Policejní ředitelství služby pro zbraně 300 tun bezpečné munice odvezlo bez souhlasu majitele.

Čím Zeveta argumentovala

  • Zabavené granátomety oficiálně patří společnosti Pyro-Technology, která má ale se Zevetou nejen stejný areál, ale stojí za ní téměř totožné osoby. Následovníkem firmy Pyro-Technology je právě Zeveta Ammunition.
  • Společnost Pyro-Technology, respektive Zeveta Bojkovice, se bránila tím, že se jednalo o staré a prošlé granátomety, a tomu zabezpečení odpovídalo. Právní zástupce firmy Petr Vališ označil postup policie za „komický“ a její požadavky za „nesmysl“.
  • „Všechny RPG mohou spíše sloužit jako baseballová pálka. Že by je někdo ukradl a něco s tím dělal, to je v zásadně nesmysl. Všechno plníme, protože nám to dali písemně. Jenže tím ze skladů uděláme papiňák. Kdyby náhodou bouchly, neodejde to nahoru, ale celé se to roztrhá. A to je špatně,“ uvedl tehdy Vališ (více čtěte ZDE).

Důvodem k tomuto ráznému kroku byly nevyhovující podmínky skladování (více čtěte ZDE). Firma totiž granátomety neskladovala podle zákona o zbraních a střelivu, který například vyžaduje u skladu pancéřové dveře či stanovuje, jak silnou střechu mají prostory mít. Protitankové granáty vykazovala jako výbušniny, na které se vztahuje jiná legislativa, a tedy i odlišné podmínky skladování.

Jak ale nyní server Lidovky.cz vyčetl z kupních smluv, na základě kterých ministerstvo obrany granátomety Zevetě prodalo, firma v nich byla výslovně upozorněna, podle jakého zákona má zbraně skladovat. „Toto zboží podléhá zákonu 119/2002 Sb., o střelných zbraních,“ stojí v obou smlouvách z roku 2008 a 2010, které má redakce v plném znění k dispozici.

A hned další věta Zevetu informuje o tom, do kdy má nakoupené zbraně zlikvidovat. „Zboží je určeno pouze k vývozu mimo ČR a v případě, že vývoz zboží nebude realizován, je kupující povinen na své náklady zabezpečit jeho zničení nejpozději do 31. prosince 2010,“ píše se v devítistránkovém dokumentu. Prakticky totožná věta stojí i ve smlouvě uzavřené o dva roky později, jen datum likvidace je stanoveno na poslední prosinec roku 2012. V překladu to znamená, že skladované zbraně měla společnost, pokud je nestihla vyvézt ze země, už dávno zničit.

Kdo má pravdu

Na dotaz, proč Zeveta porušila smluvní podmínky, tedy že zboží neskladovala uvedeným způsobem, a proč ho nezničila v řádném termínu, ale firma odmítla odpovědět. „S ohledem na neobjektivnost a tendenčnost článků a fotografií, které se týkají klienta, nepovažuji za jakkoli smysluplné poskytovat vašemu mediu odpovědi na otázky,“ uvedl pouze právník Vališ. Při telefonickém rozhovoru ještě dodal, že si redakce „stejně napíše, co chce“.

Policie v Zevetě Bojkovice zabavila 300 tun bezpečné munice, tedy asi 50 tisíc kusů, a to kvůli špatnému skladování.

Kontrola zbrojařského skladu začala v Bojkovicích na konci loňského roku a trvala zhruba šest měsíců. Podle šéfa ředitelství služby pro zbraně Zdeňka Bambase policie Zevetu na nedostatky průběžně upozorňovala, společnost prý ale požadavky neplnila a její přístup označil za laxní. Právě proto se policie rozhodla granátomety okamžitě odvézt.

  • Pokud by firma chtěla RPG skladovat jiným než zákonem předepsaným způsobem, musela by policii zažádat o výjimku, které jsou u zbrojařů poměrně běžnou záležitostí. Výjimku ale Zeveta Bojkovice nedostala, a proto pro ni byl pro skladování RPG stále závazný zákon č. 119 o zbraních a střelivu.

„Tvrzení firmy, že zákon je hloupý a tedy jej nemusí dodržovat, považuji jen za takový folklór. Více jak 2000 držitelů zbrojních licencí je zákonná pravidla ochotno a schopno respektovat, jenom Pyro-Technology nikoliv,“ uvedl pro server Lidovky.cz Bambas. „Měli dost času případně požádat o jiný způsob zabezpečení, ale neudělali to. Není to o žádném smluvním ujednání, je to o dodržování zákona a jeho prováděcích předpisech,“ dodal.

Podle Bambase se ale ředitelství pro zbraně nemůže zabývat tím, proč Zeveta porušila smluvní ujednání a RPG už dávno nezlikvidovala. Na to má prý dohlížet ministerstvo obrany coby smluvní partner, který granátomety firmě prodal.

Zeveta nakoupila RPG od armády

  • „Dceřiná firma Pyro technology tyto RPG 75 s více než 2,5 krát prošlou záruční dobou vykoupila zpět od české armády proto, aby je odborně delaborovala, případně repasovala na funkční, opět použitelné zbraně. K oběma těmto činnostem mají obě nejen potřebnou kvalifikaci a odborníky, ale i všechny zákonná povolení,“ uvedla Zeveta Bojkovice v tiskové zprávě z konce června v reakci na policejní zásah.

„Ministerstvo obrany nemá v současné době informace o tom, zda se jedná o totožný majetek ze smluv nebo přivezený majetek určený k transferu přes Českou republiku do jiných zemí. Věc včetně přeskladnění uvedeného materiálu je nyní v gesci ministerstva vnitra, nemůžeme proto do případu zasáhnout jednáním s předmětnou firmou,“ uvedl Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany a dodal: „I v případě lhůty k vývozu nebo případné řízené likvidace nemá ministerstvo obrany relevantní podklady, zda se jedná o totožný materiál z uvedených smluv.“ (viz box Zeveta nakoupila RPG od armády).

V návaznosti na policejní kontrolu bojkovického skladu a špatné podmínky skladování prověřovala Zevetu policie. Šetřila ji pro podezření z krádeže a nedovoleného ozbrojování. Kriminalisté ale nakonec konstatovali, že se trestný čin nestal, a věc poslali na ředitelství pro zbraně jako podnět pro správní řízení. Zde by se mělo rozhodnout o tom, jestli má pravdu Zeveta, nebo ředitelství pro zbraně. Majitelé ale firmu Pyro-Technology poslali krátce po zahájení kontroly do likvidace. I kdyby tedy nakonec ve správním řízení dostala za pochybení pokutu, nebude ji mít z čeho zaplatit.

Začarovaný kruh. Kdo munici kontroloval?

Tisíce granátů pod střechami z vlnitého plechu. Nemohli jsme to tam nechat, říká policie o zabavené munici

Otázkou zůstává, kdo tedy skladované granátomety měl kontrolovat. Pro upřesnění: pokud Zeveta protitankové granátomety RPG evidovala jako výbušninu, nikoli jako munici (na kterou se vztahuje zákon č. 119/2002 o střelných zbraních; pozn. red.), policie o nich nevěděla a narazila na ně až náhodou při kontrole. Dohled nad výbušninami totiž nemá na starosti policejní ředitelství pro zbraně, nýbrž Český báňský úřad.

Jenže ani ten kontrolu uvedených RPG v Bojkovicích neprováděl. Důvod? Chyba v evidenci totiž zneviditelnila granátomety nejen pro policii, ale také pro báňský úřad.

„RPG není výbušninou, a ani skutečnost, že ji tak firma vykazuje, na tom nic nemění. Státní báňská správa proto dozor nad skladováním RPG neprováděla a neprovádí,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz zastupující mluvčí František Ševčík. Úřad podle jeho slov v areálu vrchní dozor prováděl, ale v objektech, ve kterých se nakládalo s výbušninami, nikoli v objektech s RPG.

Kontroly Českého báňského úřadu v Zevetě Bojkovice

Za poslední tři roky provedl Český báňský úřad v Zevetě celkem jedenáct kontrol

podle zákona č. 61/1988 Sb.

  • rok 2012 - 5 kontrol
  • rok 2013 - 3 kontroly
  • rok 2014 - 2 kontroly (z toho jedna měla charakter komplexní kontroly)
  • rok 2015 - zatím jedna kontrola.

„Při těchto kontrolách nebyla zjištěna žádná závada, za kterou by bylo nutné uložit nějakou sankci ve smyslu § 44 a násl. zákona č. 61/1988 Sb.,“ uvedl mluvčí úřadu Ševčík.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.