Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrdlička: Nemyslím si, že občané Prahy 10 chtějí změnu

Pražský podnikatel Tomáš Hrdlička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský podnikatel Tomáš Hrdlička | foto: MF DNES - Lukáš Bíba

PRAHA Někdejší mnohaletý člen pražské ODS, vlivný podnikatel Tomáš Hrdlička, působil na radnici Prahy 10 dvanáct let. Strana, která zde před čtyřmi lety komunální volby s přehledem vyhrála, se letos propadla na páté místo. Přesto se o její hlasy bude nově vzniklá koalice v čele s Radmilou Kleslovou (ANO) opírat. „Prostě se tak dohodli. Nemyslím si, že občané Prahy 10 chtějí změnu,“ říká Hrdlička v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: I přes nepříznivý volební výsledek se ODS bude v Praze 10 podílet na vládě, máte radost?

Mně je to úplně jedno, s ODS nemám nic společného od chvíle, kdy se strana vydala cestou sebezničení.

NAPSALI JSME:

Lidovky.cz: Ve straně jste působil 16 let, v zastupitelstvu Prahy 10 jste seděl 12 let, 8 let jste byl radním. Neříkejte, že vás najednou výsledky ODS nezajímají?
To je pravda, pokaždé jsem byl zvolen ve svobodných demokratických volbách. Co jsem tam byl, tak ODS na Praze 10 vždycky volby vyhrála a dokonce mě voliči svými preferenčními hlasy posunuli z desátého místa na kandidátce na třetí post. Ve své době jsem byl miláčkem voličů, ale co se tam děje teď, je mi to úplně jedno. Z výsledků posledních voleb vyplývá, že v ODS zřejmě někdo udělal někde chybu.

Lidovky.cz: Výsledek svědčí o tom, že voliči žádají změnu. ODS, která ve volbách v roce 2010 zvítězila se ziskem 30 procent hlasů, skončila tentokrát na pátém místě s 8 procenty. Hnutí bývalého starosty Bohumila Zoufalíka jen těsně přeskočilo pětiprocetní hranici. Vyhráli kritici radnice: ANO (ovšem v čele s Kleslovou, bývalou místostarostkou za ČSSD), koalice Vlasta a TOP 09. Nepřijde vám nová vláda na desítce vůči voličům nefér?
Tohle jsou hloupé řeči. Výsledek voleb ukázal to, co si voliči na Praze 10 přejí. Podle našeho demokratického systému je každý získaný mandát opřený o vůli voliče. Na Praze 10 proběhly senátní volby, ve kterých zvítězila paní magistra Cabrnochová, která byla v minulém volebním období zároveň místostarostkou. Neříkejte mi, že lidé chtějí změnu, když si ji po čtyřech letech, co dělá místostarostku, zvolili senátorkou.

Lidovky.cz: Nesměšujte komunální volby s volbami do Senátu - je obecně známé, že při nich se voliči rozhodují podle obliby jednotlivých osobností. Navíc senátní volby na Praze 10 trpěly mizernou účastí voličů (VÍCE ZDE). Ptám se vás, jestli dohodnutá koalice na Praze 10 není trochu podvodem na voličích?
Proč by to byl podvod? Změna je abstraktní pojem a podle výsledků senátních voleb si nemyslím, že ji voliči na Praze 10 chtějí. Že bude radnici podporovat ODS, která skončila pátá, a ne TOP 09 nebo koalice Vlasta? Tak už to chodí, nikdy se nemohou dohodnout všichni. Zřejmě jim to takhle vyhovovalo. Úplně stejně, jako podvod, by mohla působit i případná koalice ANO a TOP 09, vzhledem k tomu, jak radikálně TOP 09 před volbami vystupovala proti spojení s estébáky. Koalici na Praze 10 podle mě potopila topka, protože slíbila voličům, že s hnutím ANO do vlády nepůjdou.

Lidovky.cz: Co nějaké zákulisní nitky ve prospěch „starých partnerů“, nemohly zapůsobit?
Možná, třeba ano. Já osobně s ničím podobným zkušenosti nemám. Když jsem do ve volbách kandidoval já, neměl jsem nic takového zapotřebí, i ty – jak vy říkáte – podvody na voličích jsou mi cizí. Já jsem se s ODS rozešel, a řídím se slovy klasika: „Opustíš-li mne, zahyneš“. 

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...