Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

TOP 10 nejvyšších odměn úředníků za rok 2014. Nejštědřejší byl Chovanec

Česko

  11:11
PRAHA - Který úředník získal loni nejvyšší odměnu? A který ministr byl ke svým podřízeným vůbec nejštědřejší? Server Lidovky.cz přináší TOP 10 nejvyšších prémií za rok 2014. S přehledem v něm vévodí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), na paty mu ale šlape šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO).

TOP 10 nejvyšších odměn úředníků za rok 2014. foto: ČTK

Top 10 ministerských odměn za rok 2014 (koláž).

Platy a odměny ministerských úředníků sleduje server Lidovky.cz dlouhodobě. A přestože o potřebě jejich zveřejňování již několikrát rozhodl Nejvyšší správní soud, není lehké tyto informace od úřadů získat.

TOP 10 ministerských odměn za rok 2014
JménoFunkceOdměna
Monika Pálkovánáměstkyně ministra vnitra525 000
Adriana Krnáčovánáměstkyně ministra vnitra505 000
Jaroslav Strouhalnáměstek ministra vnitra475 000
Lukáš Wagenknechtnáměstek ministra financí465 000
Jiří Zmatlíknáměstek ministra vnitra450 000
Zdeněk Adamecnáměstek ministra zemědělství440 000
Ondřej Závodskýnáměstek ministra financí423 000
Jan Gregornáměstek ministra financí413 000
Lubomír Metnarnáměstek ministra vnitra385 000
Simona Hornochovánáměstkyně ministra financí372 000

KEDROŇ: Mládkovi úředníci? Experti na komunikaci, kterým trvá odpověď 111 dní

Trofej za rebelující ministerstvo získává rezort průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Server Lidovky.cz posílal žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím 28. listopadu, data ale ani po 111 dnech neobdržel. A jak později uvedla ředitelka komunikace a marketingu Markéta Mikešová, vlastně ani nedostane. „Jelikož jsme ve zmíněné lhůtě neobdrželi stížnost na vyřízení vaší žádosti, je od vypršení této lhůty věc z procesního hlediska uzavřena,“ napsala Mikešová. Jan Mládek a jeho ministerstvo tak zůstává zabetonovaným rezortem.

Němeček zveřejnil loňské odměny. Prémie rozdával i za boj s ebolou

 S transparentností měl zpočátku problémy také ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Teprve poté, co redakce upozornila na to, že opět pokračuje v tajnostech a odmítá zveřejnit jmenný seznam včetně konkrétních, a nikoli průměrných odměn, rezort otočil a údaje zveřejnil.

Tajný rezort místního rozvoje. Odmítl zveřejnit jména odměněných úředníků

To ministerstvo pro místní rozvoj i přes opakované dotazy odmítlo jména odměněných zveřejnit. Statisícové prémie na rezortu Karly Šlechtové (ANO), která vystřídala Věru Jourovou (ANO), zůstávají beze jména. „Nejsme oprávněni zveřejnit jména, neboť poskytnutím informací o platech svých konkrétně identifikovaných zaměstnanců by ministerstvo mohlo porušit jejich základní práva,“ napsal rezort v dopise. Jenže právě tento argument Nejvyšší správní soud ve svém judikátu vyvrátil.

‚Informační otevřenost‘ ministra Zaorálka. Chyby, poplatky a výmluvy

 Stejnou taktiku použil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ani jeho úřad neposkytl údaje v podobě, kterou mu ukládá zákon. Za tuto službu si navíc naúčtoval 1 136 korun a kvůli obstrukcím úřadu trvalo dlouho, než server Lidovky.cz získal data v kompletní podobě.

Informace o prémiích sbírali Brabcovi úředníci měsíce. Prý se ptali všech

 Pořádně na čas si s odtajněním odměn dal také Richard Brabec (ANO). Na otázku, proč server Lidovky.cz dostal data až po několika měsících, mluvčí napsala: „Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu jsme byli povinni všechny, kterých se to týká, vyrozumět, a dát jim tak možnost se ke zveřejnění informací vyjádřit. Takto jsme učinili a následně Vám data zasíláme,“ vysvětlila Petra Roubíčková. Jenže judikát Nejvyššího správního soudu naopak říká, že o souhlas je potřeba žádat jen zaměstnance z nižší úrovně, například uklízečky.

Potvrzeno. Krnáčová dostala jako náměstkyně na vnitru půlmilionovou odměnu

 Odměny vyšší než půl milionu korun rozdával ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Udělil je hned dvakrát. Tu první současné primátorce Prahy Adrianě Krnáčové, která si jako Chovancova náměstkyně přišla na 505 tisíc korun navrch. Ještě vyšší prémii, a to 525 tisíc, získala náměstkyně Monika Pálková.

Bonus Babišových náměstků? Až půlmilion za ‚mimořádné pracovní nasazení a úspory‘

 Jedny z nejvyšších odměn rozdával také šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO). Nejvyšší odměna na jeho rezortu činila 465 tisíc a získal ji Lukáš Wagenknecht. O štědrosti ministra Babiše svědčí i výplatnice Roberta Pelikána. Za tři měsíce na postu ředitele legislativního odboru inkasoval Pelikán téměř stejnou odměnu jako poté za sedm měsíců na ministerstvu spravedlnosti, kde nahradil první náměstkyni Hanu Marvanovou

Statisícové odměny u Prachaře? Já je nerozdal, to náměstek, brání se exministr

 Spor o to, kdo uděloval prémie, zdali ministr, nebo náměstek, se strhl na ministerstvu dopravy. Exministr Antonín Prachař (ANO) se totiž k vyplaceným statisícovým odměnám nehlásí. Bonusy prý svým podřízeným uděloval první náměstek a Prachařův partajní kolega z ANO Milan Feranec. „Odměny z evropských fondů byly čistě v jeho kompetenci,“ hájil se exministr s tím, že on je jen podepsal.

Herman na kultuře odměnil své věrné z ÚSTR. Dostali nejvyšší prémie

 Při zveřejňování odměn se ale najdou i světlé výjimky. Příkladem by mohla jít třeba exministryně Helena Válková (ANO). Ta za svůj rezort odtajnila jména úředníků, výše jejich platů včetně odměn a rovnou připojila podrobné zdůvodnění, za co prémie vyplatila. Podobným způsobem zveřejnil odměny také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a šéf zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Chcete informace o odměnách úředníků? Nejvíce si naúčtoval Stropnický

 Nejdražší ministerstvo, které se odmlčelo. Přestože si rezort obrany Martina Stropnického (ANO) za vyhledání informací o odměnách naúčtoval vůbec nejvíc, a to 2 156 korun, data stále nezaslal v kompletní podobě. Podle dostupných údajů za leden až říjen to zatím vypadá, že Stropnický rozdal vůbec nejnižší odměny. Nejvyšší z nich nepřesáhla částku 40 tisíc korun. 

Ministerské platy a odměny za rok 2014 na serveru Lidovky.cz

Jmenování Sobotkovy vlády.