Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
28. srpna 2012 19:31, aktualizováno 29. 8 17:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Týc natočil antireklamu na Mattoni. Jejího šéfa označil za vandráka

Týcova antireklama na Mattoni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Týcova antireklama na Mattoni. | foto: Youtube

PRAHA Zatím s nejostřejší výzvou na opravu lázní Kyselka přišel kontroverzní výtvarník Roman Týc. Ve své antireklamě na minerální vodu Mattoni nazývá ředitele Karlovarských minerálních vod Alessandra Pasquala vandrákem, který by v domovské Itálii skončil v betonových botách na dně přístavu.

Do minutového spotu si Týc vypůjčil záběry z původní reklamy na mattonku s moderátorem a hercem Janem Krausem, za nímž běží obrazy zničené Kyselky. "Když se tak na to koukám, víte, že mě to ani nemrzí, že tam nejsem?" říká Kraus. Záhy se vedle něj objeví logo "Mattoni devastuje lázně Kyselka".

Týcova antireklama na Mattoni

Na závěr výtvarník připojuje i vlastní názor na Pasquala. "Nelíbí se mi, když vandrák ze země s tak bohatou kulturní minulostí pohrdá tou naší a devastuje ji. Myslím, že by za takové chování v rodné Itálii skončil Alessandro Pasqual v betonových botách na dně přístavu," nebere si Týc servítky. 

Vyjádření Mattoni

Zástupce společnosti Karlovarské minerální vody Michal Donath oznámil, že Týc svým videem porušuje právní normy. Proti němu a šiřitelům videa prý již podnikají právní kroky. Podle názoru právníků firmy Týc ve svém autorském spotu porušil nejen autorská práva firmy k reklamním spotům KMV, které vykradl, ale také autorská a osobnostní práva Jana Krause a v případě Alessandra Pasquale jeho právo na ochranu osobnosti.

Ostrým klipem známý provokatér zaskočil i členy hnutí Opravte Kyselku, kteří ho o vyjádření postoje vyjádřili. "Bylo by asi naivní myslet si, že kontroverzní postava české umělecké scény přijde s nekontroverzní, smířlivou akcí. Jsme rádi, že i Roman Týc do veřejné debaty zapojil své osobité výrazové prostředky. Ostré vyjádření v závěru spotu však považujeme za zbytečně konfrontační, neboť věříme, že právě Alessandro Pasquale je ten, kdo může nakonec Kyselku zachránit," snaží se mírnit situaci.

ČTĚTE TAKÉ:

Týcova antireklama na Mattoni

Karlovarské minerální vody se ke snímku zatím nechtějí příliš vyjadřovat. "Neviděl jsem to, budeme ho muset posoudit a pak se rozhodneme, zda podnikneme nějaké kroky. Obecně lze ale říci, že nebudeme reagovat, to je totiž přesně to, co chtějí," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Michal Donath.

Chátrající lázně Kyselka na Karlovarsku:

Památkáři o chátrající lázně Kyselka na Karlovarsku bojují už více než rok. Na problém upozorňovaly v Praze fotografie na třech tramvajích. Městský soud v Praze po stížnosti Karlovarských minerálních vod (KMV) 30. července rozhodl, že na tramvajích nesmějí být.

Za nedostatečnou péči o některé památkové objekty v Kyselce dostala firma na počátku roku pokutu 1,8 milionu korun od karlovarského magistrátu; krajský úřad ji potvrdil, firma se chce bránit soudně.

KMV uvádějí, že vlastní pouze menší části budov, a za ostatní nenesou žádnou odpovědnost a jejich podnikání na stav objektů nemělo žádný vliv. Firma letos oznámila, že chce rekonstruovat dvě budovy, které jí patří. Podle asociace ale KMV a firmy, s nimiž je personálně propojená, vlastní prakticky všechny budovy a pozemky v bývalých lázních, a jsou tak odpovědné i za jejich devastaci.

ogoOndřej Golis
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.