Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Tygří DNA vynesla českým vědcům primát. Ostatní země jim budou dodávat vzorky z celého světa

Tygr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tygr | foto: Reprofoto

Praha Když při loňské razii našli celníci a policie zastřeleného tygra, vytrhané drápy, kůže, kosti a zvláštní vývary, leckdo si pomyslel, že tygří jatka jsou hrůznou specialitou Česka. Je to ale naopak. Česko nyní získalo pomyslný „štempl“ na to, že je jedinou zemí, která umí analyzovat tygří DNA tak, aby se dala použít jako důkaz u soudu.

Na konci srpna proběhlo v Ženevě zasedání členských zemí úmluvy CITES, která dbá na pravidla mezinárodního obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů. Češi si z něj odvezli doporučení, aby státy do našeho výzkumu posílaly vzorky tygrů a tygřích produktů z celého světa. Pracoviště s podobným doporučením jsou na světě již jen tři, přičemž pro tygry ho má pouze Česko.

„Tygři se zkoumají v Indii, Thajsku i v dalších zemích, jejich potřeba je však trochu jiná – zaměřují se především na odhalení pytláctví, ale už neumí analyzovat tygří produkty, jako je víno, bujon nebo vývar. To je genetická vyšší dívčí,“ říká v rozhovoru pro LN Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES z České inspekce životního prostředí.

Tygr ussurijský je známý také jako tygr sibiřský, korejský nebo severočínský....
Mláďata tygra ussurijských ve výběhu zlínské zoo na snímku z 29. srpna 2019....

V Česku postupně vzniká unikátní databáze, v níž jsou uchovávány tygří vzorky, které je pak díky rozboru DNA možné spojit s konkrétním zvířetem, třeba díky jedinému chlupu.

Světová asociace zoologických zahrad a akvárií doporučila už dříve evropským zoo, aby do výzkumu s názvem Tigris ID poskytly vzorky svých tygrů. Teď by do databáze měly přibýt vzorky z dalších koutů světa. A to i od volně žijících zvířat.

„Když na letišti zachytíme například tygří drápy, budeme umět propojit konkrétního tygra s chovatelem. Mohli bychom tak zjistit, kdo tygry pro výrobu tygřích produktů dodává, což je klíčový důkaz,“ vysvětluje Říhová.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...