Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tygří DNA vynesla českým vědcům primát. Ostatní země jim budou dodávat vzorky z celého světa

Česko

  5:00
Praha - Když při loňské razii našli celníci a policie zastřeleného tygra, vytrhané drápy, kůže, kosti a zvláštní vývary, leckdo si pomyslel, že tygří jatka jsou hrůznou specialitou Česka. Je to ale naopak. Česko nyní získalo pomyslný „štempl“ na to, že je jedinou zemí, která umí analyzovat tygří DNA tak, aby se dala použít jako důkaz u soudu.

Tygr foto: Reprofoto

Na konci srpna proběhlo v Ženevě zasedání členských zemí úmluvy CITES, která dbá na pravidla mezinárodního obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů. Češi si z něj odvezli doporučení, aby státy do našeho výzkumu posílaly vzorky tygrů a tygřích produktů z celého světa. Pracoviště s podobným doporučením jsou na světě již jen tři, přičemž pro tygry ho má pouze Česko.

„Tygři se zkoumají v Indii, Thajsku i v dalších zemích, jejich potřeba je však trochu jiná – zaměřují se především na odhalení pytláctví, ale už neumí analyzovat tygří produkty, jako je víno, bujon nebo vývar. To je genetická vyšší dívčí,“ říká v rozhovoru pro LN Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES z České inspekce životního prostředí.

Tygr ussurijský je známý také jako tygr sibiřský, korejský nebo severočínský....
Mláďata tygra ussurijských ve výběhu zlínské zoo na snímku z 29. srpna 2019....

V Česku postupně vzniká unikátní databáze, v níž jsou uchovávány tygří vzorky, které je pak díky rozboru DNA možné spojit s konkrétním zvířetem, třeba díky jedinému chlupu.

Světová asociace zoologických zahrad a akvárií doporučila už dříve evropským zoo, aby do výzkumu s názvem Tigris ID poskytly vzorky svých tygrů. Teď by do databáze měly přibýt vzorky z dalších koutů světa. A to i od volně žijících zvířat.

„Když na letišti zachytíme například tygří drápy, budeme umět propojit konkrétního tygra s chovatelem. Mohli bychom tak zjistit, kdo tygry pro výrobu tygřích produktů dodává, což je klíčový důkaz,“ vysvětluje Říhová.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...