Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlak u Mladé Boleslavi narazil do pořezaného stromu. Policie prověřuje úmyslný čin

České dráhy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy (ilustrační foto). | foto: České dráhy

Mladá Boleslav Na trati z Prahy do Turnova, v úseku mezi stanicemi Mladá Boleslav-Debř a Bakovem nad Jizerou najel ve čtvrtek ráno osobní vlak do spadlého stromu. Ve vlaku cestovalo podle prvotních informací sedm lidí, později byl jejich počet upraven na 20. Podle posledních informací policie cestovalo ve vlaku devět lidí, nikdo se nezranil. Trať byla uzavřená na zhruba devět hodin, provoz byl obnoven v 17:00. Policie, která událost vyšetřuje jako úmyslný trestný čin, pracuje také s verzí, že šlo o záměrnou provokaci nebo pokus o teroristický čin.

Server Aktuálně.cz s odkazem na policejní zdroje píše, že strom někdo nejspíše úmyslně nařízl a že se na místě našel vzkaz odkazující na islám.

Informace o tom, že se mohlo jednat o teroristický čin či provokaci, jako první zveřejnil na Facebooku protiislámský politický aktivista Martin Konvička. Podle jeho zdrojů měl někdo strom záměrně pokácet a nasměrovat na koleje. „Policie tam našla vzkazy v arabštině. Je tam už i protiteroristická jednotka,“ uvedl ve čtvrtek Konvička.

Upozornil také na to, že nedaleko od místa nehody je uprchlický tábor Bělá pod Bezdězem. Na dotaz serveru Lidovky.cz dále uvedl, že jeho zdroje jsou „důvěryhodné a důvěrné“. Mladoboleslavská policie serveru Aktuálně.cz potvrdila, že strom někdo nejspíše úmyslně nařízl a že se na místě našel vzkaz odkazující na islám. Údajně na něm mělo být česky a latinkou napsáno „Alláh je velký“, s pravopisnými chybami.

„Ano, něco takového se tam našlo,“ uvedla mluvčí na dotaz serveru. Podle dalších informací potvrdila také to, že existuje podezření na cizí zavinění, nicméně to údajně není zřejmé. „Byl to pořezaný strom,“ potvrdil později serveru iDnes.cz mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal

Lucie Nováková z tiskového oddělení mladoboleslavské policie serveru Lidovky.cz bližší detaily, které se objevily na serveru Aktuálně.cz, nepotvrdila, s odkazem na stále probíhající vyšetřování. „Existuje podezření, že strom někdo úmyslně nařízl, nelze však tuto informci potvrdit,“ sdělila.

Podle oficiálního prohlášení ministra vnitra Milana Chovance nicméně „není v tuto chvíli zřejmé, zda jde o běžnou nehodu, záměrnou provokaci, nebo pokus o teroristický čin“. Chovanec rovněž uvedl, že policie bude o dalším průběhu vyšetřování informovat.

Nehoda se podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka stala v těžko přístupném terénu, hasiči se k místu museli dostat pěšky. „Událost jsme již předali drážním hasičům,“ řekl v ráno Holomčík.

Mezi stanicemi Bakov nad Jizerou a Mladá Boleslav hlavní nádraží je místo vlaků zavedena náhradní autobusová doprava. Omezení se dotkne jak regionální, tak i dálkové dopravy.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...