Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úředník ŘSD nepřiznal transakce za 14,5 milionu korun. A dostal jen pokutu

Dům úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila. | foto: ReprofotoLidovky.cz

Utajené milionové investice vlivného úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila mají dohru: státní zaměstnanec, jenž si v Černošicích u Prahy postavil v tichosti vilu za 15,5 milionů korun, si vyslechl trest. Přestupková komise tamní radnice mu udělila pokutu.

Jde o jeden z mála známých případů, kdy byl úředník za porušení zákona o střetu zájmů potrestán. Poté, co server Lidovky.cz  v polovině května upozornil, že Nestrašil ve svých majetkových přiznáních nezmínil transakce za patnáct milionů korun, doputoval jeho případ až na stůl přestupkové komise černošické radnice.

"Pan Nestrašil byl uznán vinným z přestupku, jenž mu byl kladen za vinu a byla mu uložena sankce ve formě pokuty v obvyklé výši," uvedla Ivana Etlíková z Městského úřadu v Černošicích.

Přesněji: Nestrašil porušil zákon o střetu zájmů hned dvakrát. Jednak neodevzdal některá majetková přiznání v předepsané lhůtě a druhak v prohlášení "uvedl zjevně nepřesné, neúplné nebo nepravdivé údaje".

Zákon na takové delikty pamatuje až padesátitisícovou pokutou. Jak vysokou sankci Nestrašilovi úřad uložil, nicméně není možné zjistit. "Podrobnější informace nemůžeme sdělit, protože přestupkové řízení je neveřejné," reagovala úřednice Etlíková.

Čermák: Vyřízeno, zapomeňte

Poté, co Lidovky.cz na nesrovnalosti v Nestrašilových výkazech upozornily, ministerstvo dopravy i Nestrašilův přímý nadřízený zaujali pozici mrtvého brouka (Více čtěte ZDE). Podle zákona o střetu zájmů přitom měli zalarmovat radnici v Černošicích. Městský úřad nakonec Nestrašilův případ začal řešit bez jejich přičinění.

Úředníci a jejich majetky

Lidovky.cz prověřily všechny centrální databáze majetkových přiznání, které musí od roku 2008 odevzdávat klíčoví státní zaměstnanci. A takřka v každém z nich chyběla čestná přiznání, která musí úředníci odevzdat každý rok do konce června.

Rathova pobočnice Johana Novotná si pořídila byt za 12 milionů. Kde na něj vzala, nevysvětlila.

Kauza Nagyová: obviněný úředník Boček nepřiznal milionovou vilu

Pro ministerstvo i ředitelství je to tak už uzavřená záležitost, navíc se ještě ohánějí tím, že se vše vyřešilo "v souladu se zákonem". "Jak jsem byl informován, v těchto dnech bylo ze strany Městského úřadu Černošice zahájeno s panem ředitelem řízení pro podezření ze spáchání přestupku veřejného funkcionáře," řekl před pár dny šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Čermák. "Tento způsob řešení je plně v souladu se zákonem a já jej považuji za dostatečný. Za sebe pak mohu říci, že pan ředitel Nestrašil moji důvěru neztratil a nemám důvod vůči jeho osobě vyvozovat další postihy," dodal Čermák.

Nestrašil: Všechno mám přikrytý

Samotný Nestrašil při konfrontaci serveru Lidovky.cz tvrdil, že umí vše doložit a že "má všechno přikrytý". Pochybnosti o jeho majetkových poměrech přitom umocnil nález Nejvyššího kontrolního úřadu, podle něhož "stát selhal téměř ve všech oblastech přípravy a realizace výběru mýtného". Nadto národní auditoři spočítali, že mezi lety 2007 až 2011 se na mýtném vybralo 31,3 miliardy korun, ale náklady činily 15,6 miliardy.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...