9. srpna 2011 14:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ÚS vyhověl stížnosti. Mzdy soudců se asi zvýší

Ústavní soud projednává mzdy soudců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soud projednává mzdy soudců | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Platy soudců se zřejmě zvýší. Ústavní soud částečně vyhověl návrhu směřujícímu proti úsporám a zrušil letošní sníženou platovou základnu soudců, která činila 54.005 korun.

Další úsporné změny včetně trvale sníženého koeficientu pro výpočet mezd ale ÚS ponechal v platnosti. Nález se netýká ústavních soudců.

Novou přesnou výši soudcovských příjmů Ústavní soud asi neřešil. Platovou základnu by měl určit stát. Soudce Pavel Holländer čte obsáhlé odůvodnění nálezu. Soud už v minulosti označil snižování soudcovských mezd za nepřijatelné a zákonodárce kritizoval za snahu zasáhnout do hmotného zabezpečení soudců. 

PLATOVÁ ZÁKLADNA

Ustanovení o platové základně pro roky 2012 až 2014 i sníženém koeficientu ponechal Ústavní soud v platnosti. Pokud by se už letos platy začaly počítat podle sníženého koeficientu, činila by základna 57.750 korun. Podle původního trojnásobného koeficientu by soudci brali plat od základny 69.300 korun.

Návrh směřující proti letošnímu snížení soudcovských mezd podal Městský soud v Brně. Navrhl zrušit zákonná ustanovení, jimiž se od začátku letošního roku dočasně snížila platová základna pro soudcovské mzdy a do budoucna klesl koeficient, který určuje poměr mezd soudců a průměrného platu v rozpočtové sféře.

Platová základna, od které se mzdy počítají na základě funkcí a odpracovaných let, se podle zrušeného ustanovení zákona pro letošní rok snížila o pět procent na 54.005 korun. Pro následující tři roky by měla činit 56.849 korun.

KRIZE V ČESKU?

Poté by se měly soudcovské platy trvale vypočítávat podle sníženého koeficientu, jímž se násobí průměrný plat státních zaměstnanců z předminulého kalendářního roku. Zatímco podle bývalé zákonné úpravy by soudcovské platy měly být trojnásobné, od ledna 2015 má jít jen o 2,5násobek. Do konce roku 2014 se koeficient ještě přímo neaplikuje, platy se mají počítat podle stanovené základny.

ČTK, Lidovky.cz