Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šest soudců prý soudilo bez řádného jmenování

Právo

  18:56
PRAHA - Šest soudců Vrchního soudu (VS) v Praze čelí podezření, že nebyli řádně jmenováni, a že tedy vůbec neměli soudit. Případem se zabývá Městské státní zastupitelství v Praze. Soudci pochybnosti ohledně svého jmenování nepřipouštějí.
Hlavně však ztratila dobrou pověst, vypadá to. Tedy pokud nějakou měla.

Hlavně však ztratila dobrou pověst, vypadá to. Tedy pokud nějakou měla. foto: Lidové noviny

Informoval o tom server Aktuálně.cz. Podle serveru kauzu odstartovalo obsáhlé trestní oznámení pro podezření z podvodu, padělání veřejné listiny a zneužívání pravomoci. Podal je publicista Miroslav Vodrážka, který loni shromáždil ke jmenování šesti soudců VS desítky dokumentů a dospěl k závěru, že k němu neexistují řádné doklady.

Soudci podezření odmítají
"Nejde totiž jen o formální pochybení v ojedinělém případě, ale jde o ucelený řetěz pochybení a nedostatků, jehož ucelenost je umocněna skutečností, že jmenování ostatních soudců Vrchního soudu v Praze a i jiných soudů je v pořádku," napsal Vodrážka v trestním oznámení. "Trestní oznámení jsme obdrželi, státní zástupce je nyní studuje," řekla mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Soudci podezření odmítají. "To mě tedy vážně překvapuje, byl jsem jmenován řádně na Hradě. Doufám, že se to všechno vysvětlí. Přece nebude problém všechny dokumenty dohledat," prohlásil soudce Jan Veselý. Také jeho kolega Josef Hlaváček uvedl, že jmenování se uskutečnilo.

Co bude s jejich rozsudky?
Trestní oznámení bylo adresováno i nedávno jmenovanému nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi a v kopii už je dostala i předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová.

"Studuji to. V tak závažné věci, jako je jmenování soudců, jsem povinna k maximální zdrženlivosti a zdržím se dalších komentářů," uvedla Brožová.

Pokud by se prokázalo, že soudci dvacet let soudili bez řádného jmenování, mělo by to na jimi řešené případy vážný dopad, upozornil server. Publicista Vodrážka stál spolu s dalšími pracovníky Ústavu pro studium totalitních režimů za loňským odvoláním tehdejšího šéfa ústavu Jiřího Pernese kvůli podezření plagiátorství.

Autoři: ,

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat