28. září 2017 13:50, aktualizováno  15:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V brněnské Masarykově univerzitě vybuchla v autě tlaková láhev. Na místě jsou dva zranění

V brněnské Masarykově univerzitě vybuchla v autě tlaková láhev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V brněnské Masarykově univerzitě vybuchla v autě tlaková láhev. | foto: ČTK

BRNO Ve vnitrobloku rektorátu Masarykovy univerzity v Brně na Žerotínově náměstí vybuchla ve čtvrtek po poledni v opravárenském autě tlaková lahev. Výbuch si vyžádal dva zraněné, oba muže záchranná služba převezla do nemocnice. Škoda přesáhne milion korun, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Příčinu výbuchu odborníci zjišťují. Podle policie nešlo o teroristický čin. Univerzita nechá budovu v pátek zavřenou.

Mikoška upřesnil, že v automobilu byly dvě kyslíkové lahve a vybuchla jedna z nich. Vůz začal po výbuchu hořet a podle mluvčího se vzňalo i sousední auto. Obě vozidla už se hasičům podařilo uhasit. Podle Mikošky je poškozena část vnitrobloku, například okna nebo fasády i další automobily.

Záchranná služba původně uvedla, že oba muži byli zraněni vážně a že je do nemocnice převezla v kritickém stavu. Podle mluvčího bohunické nemocnice Pavla Žáry ale utrpěli muži jen lehká poranění, jeden tržné, druhý popáleniny.

Příčinu výbuchu zjišťují jak policisté, tak vyšetřovatelé hasičů.
Podle mluvčí univerzity Terezy Fojtové šlo o vůz firmy, která na budově...

Podle mluvčí univerzity Terezy Fojtové šlo o vůz firmy, která na budově opravuje výměníkovou stanici. „Firma, která opravu provádí, měla na dvoře rektorátu zaparkované auto, ve kterém měla svařovací techniku. Došlo k výbuchu lahve,“ uvedla mluvčí. Dodala, že jen díky tomu, že se neštěstí odehrálo v den státního svátku, nebyli v areálu univerzity skoro žádní lidé.

28.září 2017 v 14:46, příspěvek archivován: 28.září 2017 v 15:28

Při výbuchu tlakové lahve s kyslíkem se v centru Brna zranili dva lidé. Hasiči likvidovali požár a řešili následky výbuchu ve vnitrobloku. https://t.co/QnhQ2O6nic

Budova zůstane v pátek pro veřejnost i pro zaměstnance uzavřená, přistup budou mít pouze pracovníci provozního odboru, kteří začnou odstraňovat vzniklé škody. „Totálně byly zničeny dva naše služební vozy, poškozena byla fasáda vnitrobloku dvora, jsou vysklená okna minimálně v prvním patře. Odhad škod budeme provádět v nejbližších hodinách,“ uvedla Fojtová.

Příčinu výbuchu zjišťují jak policisté, tak vyšetřovatelé hasičů. „Budou zajištěny veškeré stopy a vše bude zadokumentováno,“ uvedla mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová. Více než 20 policistů na místě mimo jiné zabezpečovalo vnější perimetr tak, aby nedošlo k dalším poraněním a aby veřejnost na místo výbuchu nevstupovala. Policisté také řídili dopravu, na necelé dvě hodiny uzavřeli silnici u rektorátu podél budovy na Moravském náměstí. Dopravu to podle mluvčí neovlivnilo, kolony se netvořily. Kolem 15:00 už byl uzavřený jen přilehlý chodník.

„Hlídka pořádkové jednotky městské policie byla dnes při odpolední kontrole Brandlovy ulice přímým svědkem exploze automobilu převážejícího tlakovou lahev. Detonace poranila dvě osoby,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Doplnil, že hlídka přivolala záchrannou službu a strážníci po dobu zásahu hasičů odkláněli dopravu z okolí rektorátu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz