Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V centru budou jezdit minibusy

Česko

  9:24
PRAHA - Staroměstské a Malostranské náměstí, Josefov nebo ulice Na Příkopě. Tam všude by měly mít zastávky plánované linky pražských minibusů.

Václavské náměstí foto: Lidovky.cz

Radnice Prahy 1 se chystá zlepšit dopravní obslužnost v centru metropole. Obyvatele Starého a Nového Města, Josefova nebo Malé Strany by měly vozit minibusy o kapacitě asi dvaadvaceti míst. Záměr je ale teprve na začátku.

Do centra míří minibusy

Praha 1 plánuje v nejbližších letech zavést do centra nový druh hromadné dopravy – minibusy. Miniaturní autobusy mají cestující vozit na pěti linkách:

1. oblast Václavského náměstí (Můstek - Muzeum, Opletalova ulice) (cca 1,3 – 2 km)

2. oblast ulic Na Příkopě, Celetná, Rytířská (cca 2,3 km)

3. oblast Josefova, Mariánské náměstí, Staroměstské náměstí, Národní třída (cca 5 km)

4. oblast Malostranského náměstí a Vlašská ulice (cda 1,8 – 2,8 km)

5. oblast od Opletalovy ulice, Hlavní nádraží, Florenc (cca 4,2 km)

Přesné trasy, jejich délka ani rozložení zastávek jsou zatím pouze předběžné, ve studii Metroprojektu a Ústavu dopravního inženýrství existuje něklik variant, o kterých se bude teprve jednat. Do jednoho minibusu se vejde zhruba 22 cestujících, z toho bude asi polovina míst k stání a polovina k sezení. Minibusy mají být bezbariérové, ve hře jsou i varinaty s elektrickým nebo hybridním motorem.

„Zatím máme na stole studii, ve které je mnoho variant. Rozhodnuto ale není v podstatě nic. Všechno musí projít dopravní komisí, projekt musí projednat magistrát a dopravní podnik,“ řekl místostarosta Prahy 1 Karel Koželuh. Téměř jisté je to, že minibusy budou centrem jezdit na pěti linkách. Přesné trasy stanoveny nejsou, oblasti ale ano.

Minibusy by měly jezdit po Václavském náměstí od Můstku po Muzeum, Opletalovou ulicí k Hlavnímu nádraží a až k Florenci a také v oblasti ulic Na Příkopě, Celetná a Rytířská. Spojí i oblast Josefova od Peterského náměstí přes Staroměstské po Mariánské náměstí a Malostranské náměstí s Vlašskou ulicí. Studii pro využití minibusů v centru připravoval pro radnici Metroprojekt a Ústav dopravního inženýrství Hlavního města Prahy (ÚDI). Při sestavování tras linek, respektive oblastí, kudy budou jezdit, vycházeli odborníci z dopravní analýzy. „Zkoumali jsme pěší dostupnost k existujícím zastávkám MHD. Pohybuje se průměrně okolo pěti minut chůze. Při tom jsme zjistili, že v centru města je doprava nedostatečná a lidé to mají na zastávky daleko,“ vysvětlil postup ředitel ÚDI Ladislav Pivec.

Podle něho nebude minibusům hrozit, že zůstanou v zácpě nebo zhorší dopravní situaci v centru města. Trasy jsou totiž naplánovány ulicemi, v nichž není velký provoz. „V rizikových místech, jakým je například Malostranské náměstí, se budeme snažit plynulost dopravy minibusů zajistit tak, aby měly přednost před ostatními dopravními prostředky. Mohly by jezdit po tramvajových kolejích nebo by se podle jejich jízdních řádů upravily intervaly semaforů,“ upřesnil Pivec. Minibusy nezpůsobí problémy ani tam, kde jsou pěší zóny, například v ulici Na Příkopě. „Technicky je průjezd těmito ulicemi možný. „Důležité je pouze to, aby řidiči minibusů dodržovali rychlost,“ řekl Pivec.

„Minibusy rozhodně nemají sloužit turistům pro okružní jízdy. Chceme, aby byly bezbariérové a mohli jimi jezdit například starší lidé, pro které jsou dosavadní zastávky městské daleko,“ popsal záměr první pražské části Koželuh.

Podle něho by se v letošním rozpočtu města měly najít peníze na zpracování projektu, samotné vybudování linek minibusů se ale pravděpodobně ještě v tomto roce neuskuteční.

Autor:

Advantage Consulting, s.r.o.
PODPORA PRODEJNÍHO TÝMU - AJ A IT (31-36.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 36 000 Kč