Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V dotační kauze za 14 miliard je jeden z 24 obviněných ve vazbě

Česko

  13:52
PRAHA/ÚSTÍ NAD LABEM/LITOMĚŘICE - Škoda v dotační kauze ROP Severozápad dosahuje 13,9 miliardy korun. Jediným z 24 obviněných, který je stíhán vazebně, je podnikatel Daniel Ježek, někdejší vlivný člen ODS. Vinu podle svého právníka Michaela Kise odmítá. Ústecký okresní soud o vazbě rozhodl v noci na čtvrtek kvůli obavám, že by mohl ovlivňovat svědky. Další obvinění, kterých policie v úterý zadržela celkem 18, byli po vyslechnutí propuštěni.

Policie přivezla do soudní budovy v Ústí nad Labem někdejšího vlivného člena ODS, podnikatele Daniela Ježka. foto: ČTK

„Policejní orgán údajnou škodu vyčíslil na 13,9 miliardy korun,“ uvedl Ježkův právník Kis. Za mimořádně vysokou označil škodu i soudce ústeckého okresního soudu Martin Majchrák, který poslal Ježka do vazby. „Trestnou činnost s takovouto výší škody, se domnívám, zdejší okresní soud ve vazebním zasedání ještě neřešil,“ řekl Majchrák.

Mezi obviněnými jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé z Ústeckého a Karlovarského kraje. Ze seznamu obviněných plyne, že velkou část obviněných tvoří hodnotitelé projektů. Experti projekty bodovali a na základě jejich doporučení o nich definitivně rozhodoval výbor ROP Severozápad.

Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky ČSSD. Je mezi nimi nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil, bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera a dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nepokládá kauzu za problém ČSSD, ale konkrétních lidí, o jejichž vině, či nevině musí rozhodnout soud. Personální odpovědnost ponechá na krajích. „Myslím si, že v Ústeckém kraji zaplatila ČSSD za to, že tam spolupracovala ve vedení kraje s ODS po roce 2008. Teď se ukazuje, že to tehdy byla velká politická chyba,“ řekl.

Předseda ústecké ČSSD Miroslav Andrt očekává, že Vaňhová a Fišera, kteří donedávna patřili mezi nejvlivnější členy krajské ČSSD, minimálně pozastaví členství ve straně. Oba pozve na sobotní jednání krajského výkonného výboru. Vaňhová je stále předsedkyní ČSSD v Chomutově, navíc je členkou ústředního výkonného výboru strany. Fišera, který byl v letech 2011 až 2012 krajským předsedou, je teď řadovým členem v Ústí nad Labem.

Za ODS je mezi obviněnými kromě Ježka i bývalý senátor Alexandr Novák nebo ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala. Podle informací České televize se Nováka nepodařilo zadržet, údajně je v zahraničí. Kauza se týká i bývalého primátora Mostu Vladimíra Bártla (ODS), který je nyní ředitelem odboru ministerstva průmyslu a obchodu. Podle ministra Jana Mládka (ČSSD) se věc týká Bártlovy činnosti mimo ministerstvo, v případně závažných informací bude státní tajemník postupovat podle služebního zákona.

Policie začala kvůli dotačním podvodům na severu Čech zatýkat v úterý ráno. Vyšetřování se týká už prvopočátků operačního programu, který začal rozdělovat dotace v roce 2008. ROP Severozápad provázely velké potíže a soudy doteď řeší několik trestních kauz.

V několika figuruje bývalý šéf ROP Severozápad Petr Kušnierz, jehož soud odsoudil na pět let do vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci, v roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho ústecký krajský soud potrestal zatím nepravomocně sedmi lety za ovlivňování projektů. Kušnierz ručně sepsal několik dokumentů, ve kterých popsal údajné manipulace a ovlivňování projektů v ROP Severozápad. Sepsal i seznam 54 údajně ovlivněných projektů. Kušnierz je i v aktuální kauze jedním z obviněných.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat