Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
18. srpna 2014 12:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V kauze losovaček je 15 obžalovaných, mezi nimi i Salačová

Salačová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salačová | foto: Reuters

PRAHA Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo v pondělí městskému soudu obžalobu na 15 lidí obviněných ze zmanipulování takzvaných elektronických losovaček. Podle vyšetřovatelů způsobili škodu za více než 33 milionů korun. Za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů EU a dotační podvod hrozí každému z nich až deset let vězení. Řekla to dozorující státní zástupkyně Daniela Smetanová.

Podle kriminalistů obvinění zmanipulovali od ledna do října roku 2011 celkem 11 zadávacích řízení na veřejné zakázky. Podle státní zástupkyně se obžalovaným u tří zakázek podařilo trestnou činnost dokonat, ve zbývajících osmi případech byli obviněni z pokusu o jejich zmanipulování. "Konkrétně byla podána obžaloba na celkem 15 osob, z toho jedna osoba je v procesním postavení spolupracujícího obviněného," doplnila Smetanová.

Mezi nejvýznamnější tendry, které se obžalovaní údajně pokusili ovlivnit, patřila víc než půlmiliardová zakázka na modernizaci silnic v Jihočeském kraji nebo tendr na rekonstrukci budovy v Kladně za 135 milionů korun.

Policie ani žalobkyně nekonkretizovala jména obviněných. Podle dřívějších informací serveru Lidovky.cz však mezi ně patří i Ivana Salačová, klíčová svědkyně v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD), která v této kauze figuruje jako spolupracující obviněná. 

ČTĚTE TAKÉ:

Na manipulaci se podle vyšetřovatelů nepodíleli veřejní zadavatelé, ale profesionální administrátoři veřejných zakázek, jimi najímaní "losovači", výrobci losovacích zařízení a zvýhodňovaní dodavatelé. Zaměřovali se na tendry, v nichž měl los omezit okruh zájemců na předem určený počet. Zajistili, aby se do další části řízení dostaly jen předem určené, vzájemně spolupracující firmy.

Obviněným se údajně dařilo ovlivňovat losování pomocí elektronických losovacích zařízení v podobě notebooků, do nichž nainstalovali speciální program vytvořený českou firmou. Program pak vybral jen ty podnikatelské subjekty, jejichž identifikační čísla do losovacího zařízení předem zadala obsluhující osoba. Po skončení losování také automaticky odstraňoval veškerá data.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...