Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na Prostějovsku se srazila lokomotiva s osobním vlakem. Příčinou byla zřejmě nepovolená jízda

Nehoda vlaků, ilustrační snímek. foto: Twiiter Správy železnic

Aktualizováno
Prostějov - Příčinou sobotní srážky lokomotivy a osobního vlaku v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku byla pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, které ji zakazovalo. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal a potvrdil to i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Vyšetřování příčin podle Drápala potrvá několik měsíců.
  15:55aktualizováno  20:48

Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem byl po srážce přerušen, v neděli po poledni byla zprovozněna jedna kolej. „K 12:48 jsme zprovoznili první kolej s rychlostí do 50 kilometrů v hodině,“ uvedla Správa železnic na twitteru.

V neděli a zřejmě v několika nadcházejících dnech budou moci vlaky v místě jezdit jen po jedné koleji a s omezenou rychlostí. Opravné práce budou pokračovat v následujících dnech. „Další práce se budou teprve plánovat. Je třeba opravit poškozenou výhybku, druhou kolej i římsu nadjezdu,“ řekla ČTK mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Rozsah prací i jejich časová náročnost a nutná výluka kvůli dalším opravám budou podle ní teprve upřesněny. Práce na odstraňování vykolejených vozů začaly v sobotu večer. Na místo byl povolán speciální jeřáb. Vykolejené vozy byly odstraněny kolem půlnoci ze soboty na neděli, ráno se začala opravovat poškozená kolej.

„Příčina se vyšetřuje. Byl to jeden vlak privátní společnosti, podle mých informací projel návěstidlo, kde bylo zcela zjevně stůj, a bočně narazil do vlaku Českých drah,“ řekl na dotaz ČTK Havlíček. Strojvedoucí, který podle ministra udělal fatální chybu, při nehodě utrpěl zranění.

Při nehodě byli zraněni dva lidé, druhým zraněným byl cestující v osobním vlaku. V obou případech šlo o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku. Podle Drážní inspekce byly škody odhadnuty na 10,3 milionu korun. Z toho tři miliony korun na osobním vlaku, pět milionů na lokomotivě a 2,3 milionu korun je škoda na trati.

Autor: