Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V pátek přibylo v Česku opět téměř tři tisíce případů covidu. V sobotu zatím testy potvrdily 1247 nakažených

V ochranných oblecích tráví denně hodiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V ochranných oblecích tráví denně hodiny. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Počet případů nemoci covid-19 v Česku v pátek stoupl opět o téměř 3000, podobně jako ve čtvrtek. Přibylo 2944 nakažených, což je nejvýraznější denní nárůst za tento týden a druhý nejvyšší od březnového začátku epidemie v Česku. Podíl potvrzených případů covidu na počtu testů byl v pátek třetí nejvyšší od začátku epidemie. Stoupl ze čtvrtečních 12,61 procenta na 13,34 procenta. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Množství lidí aktuálně trpících covidem-19 je nyní podobné jako celkový počet vyléčených od začátku epidemie, tedy zhruba 31 000. Ačkoli má nemoc u většiny nakažených mírný průběh, v poslední době strmě roste počet hospitalizovaných i zemřelých. 

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno již 62 559 potvrzených případů covidu-19. Denní nárůsty počtu nakažených v poslední době opakovaně překonávaly rekordy. Nejvýraznější přírůstek byl minulý čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3126 lidí. Tento týden se nárůsty po většinu dní pohybovaly od zhruba 2300 po skoro 3000. V sobotu k 18:00 zatím testy potvrdily 1247 případů covidu-19, o dvě stovky více než minulou sobotu za stejnou dobu.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula na páteční tiskové konferenci uváděl, že nárůst nakažených nyní zpomalil. Oproti čtvrtku byl ale páteční počet nových případů o několik desítek vyšší. Prymula také v pátek řekl, že počet nových případů není rozhodující. Záleží podle něj na tom, zda narůstají počty hospitalizovaných vyžadujících plicní ventilaci nebo počty úmrtí. Jak množství hospitalizovaných, tak počet úmrtí však aktuálně výrazně stoupá.

Od začátku září se počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, zvýšil zhruba pětinásobně na 809. Téměř na pětinásobek stoupl i počet hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu. Podle posledních údajů ministerstva k čtvrtku jich bylo 168. Jen za tento týden už přibyly v nemocnicích skoro tři stovky nakažených.

Výrazně roste také množství nakažených koronavirem, kteří zemřeli. Za září se počet úmrtí lidí s covidem-19 zvýšil téměř o dvě pětiny na 588. Jen během tohoto týdne zemřelo přes šest desítek nakažených. V pátek přibylo devět zemřelých a v sobotu zatím tři.

Případů covidu-19 přibývá nyní nejvýrazněji v Praze a okolí. Největší nárůst byl za posledních sedm dní podle údajů ministerstva shodně v Praze i přilehlých okresech Praha-východ a Praha-západ. Ve všech těchto regionech bylo zaznamenáno asi 225 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Přes dvě stovky nakažených za uplynulý týden bylo také v okresech Plzeň-město, Pelhřimov a Uherské Hradiště.

Většina okresů na takzvaném semaforu, mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy koronavirem, je teď oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí ze tří. Praha je na mapě, zveřejněné ministerstvem v pátek, stále červená, tedy nejrizikovější. V Praze se covid-19 šíří podle ministra Prymuly v řadě případů komunitně, kdy se nedaří najít konkrétní zdroj nákazy. Navíc ve městě roste podíl pacientů v rizikové skupině ve věku 65 let a více.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...