Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze opět žebrají falešní buddhističtí mniši. Většinou se jedná o převlečené Číňany

Česko

  19:00
PRAHA - Stejně jako loni se i letos v ulicích Prahy objevili falešní buddhističtí mniši, kteří z lidí lákají peníze. Většinou se jedná o podvodníky z Číny, varují strážníci. V některých zahraničních městech je tento fenomén tak rozšířen, že před mnichy varují i cedule v turistických centrech.

Buddhistický mnich (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

Mají křiklavě oranžové hábity a žehnají předměty, které mají přinést štěstí. Na první pohled vypadají jako mniši z daleké Asie, s buddhismem ale nemají nic společného. Jedná se o podvodníky, nejčastěji z Číny, kteří se snaží z důvěřivých lidí dostat peníze. Využívají přitom toho, že v Evropě má hlubší znalosti buddhismu jen malá část obyvatel.

„Strážníci městské policie se s těmito ‚mnichy‘ již tak často nesetkávají. Oznámení od občanů o těchto pouličních prodejcích dostáváme ojediněle, maximálně jednou za měsíc,“ tvrdí mluvčí pražský strážníků Irena Seifertová. Jak upozornil server Lidovky.cz jeden ze čtenářů: „Ve Vodičkově ulici se pohybují denně.“

Podle Seifertová mají falešní mniši většinou čínské občanství. „Svým jednáním porušují tržní řád Prahy. Na místě však blokové pokuty strážníci neudělují, protože tito ‚mniši‘ s nimi nechtějí projednat celou věc na místě,“ popsala. Celou záležitost tak musí předat správnímu orgánu k dořešení.

Amulet, který prodávají falešní mniši v Praze.

Amulet, který prodávají falešní mniši v Praze.

Svitky s požehnáním či zlatě vypadající medailonky se snaží podvodníci většinou udat za 200 korun. Jedná se však o laciné cetky bez větší hodnoty.

Vadí pravým buddhistům

Trnem v oku jsou falešní mniši i buddhistům. „Činnost těchto lidí dlouhodobě monitorujeme. Už v srpnu minulého roku jsme zaznamenali první z těchto „mnichů“ a od podzimu loňského roku se s tím snažíme něco dělat,“ řekl serveru lidovky minulý rok David Valouch z Buddhistického centra Lotus.

Podobné scény s mnichy jako v Praze zažívají i v zahraničí. Například The New York Times upozorňuje, že jsou tito podvodníci často vidět ve světových metropolích a na začátku prázdnin jim začala sezona. V americkém New Yorku se úřady snaží proti mnichům bojovat i osvětou.

Na některých frekventovaných místech jsou k vidění například cedule, které turisty upozorňují před darováním peněz falešným mnichům. Vůdce buddhistů v New Yorku dokonce varoval občany, aby byli ostražití a mnichům nic nedávali, i kdyby tvrdili, že sbírají peníze na nový chrám.

Autor: