Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V úterý přibylo 2392 případů, je to druhý nejvyšší denní nárůst. V Praze jsou čísla opět rekorní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha V úterý byla v Česku potvrzena nákaza koronavirem u 2392 lidí, což je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Ve středu k 18:00 přibylo 1091 případů, více než v úterý za stejnou dobu. Ve středu také stoupl počet úmrtí lidí s nemocí covid-19 o 11, přitom většinou přibývají za den pouze jednotky úmrtí. Od 1. března, kdy se v ČR objevily první případy, se nakazilo 54 244 lidí.

Nemocných je nyní podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví více než vyléčených, podobná situace byla naposledy v dubnu. S nemocí se nyní potýká 26 984 lidí, vyléčených za celou dobu epidemie je 26 709 a zemřelých 551. Většina nakažených má mírný průběh nemoci. Hospitalizováno je ale rekordních 628 lidí, z toho 120 ve vážném stavu, také nejvíc od začátku epidemie.

Počty nakažených se v zemi výrazněji zvyšují v posledních zhruba dvou týdnech. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku, minulou středu 2000 a ve čtvrtek 3000. Tehdy laboratoře zaznamenaly 3126 pozitivních testů, dosud nejvíce za jeden den. Jen od začátku září přibylo v Česku skoro 30 000 potvrzených případů covidu-19.

Přibývá hospitalizovaných a zemřelých

Stoupá také počet hospitalizovaných a zemřelých. Na začátku září bylo s nákazou v nemocnicích jen kolem 170 lidí, počet hospitalizovaných se tak více než ztrojnásobil. Zemřelých s onemocněním covid-19 přibyla za září více než stovka na celkových 551 úmrtí. Ministerstvo registruje denně většinou jednotky případů úmrtí. Středa je tak s 11 zemřelými výjimkou, podobně jako minulý pátek a toto pondělí, kdy zemřelo 11, respektive 14 lidí. Pondělní počet zemřelých je druhý nejvyšší za jediný den od 8. dubna, kdy zemřelo 15 lidí.

Ministerstvo upozorňuje na to, že denní záznamy se zpětně mohou měnit, protože se průběžně doplňují. „Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic,“ uvádí úřad. Za úterý nyní ministerstvo registruje devět úmrtí lidí, kteří byli pozitivně testovaní na covid-19.

Kvůli zhoršené situaci vláda v pondělí obnovila Ústřední krizový štáb. Jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že za hlavní cíle činnosti tohoto orgánu považuje právě ochranu zranitelných skupin obyvatelstva a zajištění toho, aby nebyl přehlcen zdravotnický systém.

Nárůst počtu nových případů podle ministerstva zdravotnictví souvisí také s velkým objemem testů. V srpnu počet testů za den jen jednou překročil 10 000, zatímco minulý týden počet testů v pracovních dnech neklesl pod 17 400 a ve čtvrtek překročil rekordních 23 000. V pondělí laboratoře provedly přes 19 000 testů a v úterý přes 21 000. V úterý stoupl i podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů z pondělních 7,7 procenta na zhruba 11,2 procenta.

Rekordy v Praze

Nejvýrazněji se nákaza šíří v Praze. V hlavním městě hygienici za posledních sedm dní potvrdili přes 234 případů v přepočtu na 100 000 obyvatel, následuje Praha-východ se zhruba 223 případy, Praha-západ se 201 případy a Uherskohradišťsko se 185 případy. Na Liberecko připadá v posledním týdnu 183 nakažených na 100 000 obyvatel a na okres Plzeň-město 181 případů.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu zveřejnilo další opatření, která mají omezit šíření covidu-19. Restaurace a bary budou muset od čtvrtka zavírat ve 22:00 a zpřísní se také regulace počtu lidí na venkovních i vnitřních akcích. Uzavření prvního stupně základních škol ale podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nepřichází v úvahu. Zpřísněná opatření budou podle Prymuly po 14 dnech zrušena, pokud povedou ke snížení klíčových ukazatelů šíření infekce.

Německo ve středu zřejmě nezařadí celou ČR jako epidemicky rizikovou oblast, jak se původně předpokládalo. Mimo seznam rizikových regionů by mohl zůstat jeden kraj, možná i dva. Vyplývá to z informací, které ČTK získala z jednání grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí. Konečné rozhodnutí oznámí kolem 19:00 Institut Roberta Kocha (RKI). Za rizikové nyní Němci považují Prahu a Středočeský kraj.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...