Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

V ÚVN začnou příští týden léčit plazmou vyléčených pacientů, Thomayerova nemocnice takto léčí tři nakažené

Krevní plazma - ilustrační foto. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Léčba rekonvalescentní plazmou od pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19, začne v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze příští týden. Léčba bude určena pro pacienty s těžkým průběhem nemoci. K pátku zde bylo provedeno sedm odběrů.
  15:08aktualizováno  16:05

V dárcovské databázi má ÚVN téměř stovku vhodných dárců, kteří jsou ochotni pomoci v léčbě dobrovolným darováním své plazmy. V pátek to na dotaz ČTK uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Ve VFN začínají odebírat krevní plazmu s protilátkami. Mohlo by to pomoci v boji s koronavirem

„Jsme ve finále přípravné fáze využití rekonvalescentní plazmy k léčbě onemocnění covid-19,“ uvedla Zinke. „U nás vyrobenou rekonvalescentní plazmu bude možné nasadit k léčbě v průběhu příštího týdne, a to nejen v ÚVN, ale v případě potřeby ji poskytneme i dalším s námi spolupracujícím nemocnicím, tedy například Nemocnici Na Homolce či Nemocnici na Bulovce,“ doplnila mluvčí.

Dárců, kteří jsou prokazatelně vyléčení z nákazy novým koronavirem a jsou ochotní pomoci v léčbě dobrovolným darováním své plazmy, je nyní podle Zinke téměř 100. K pátku se uskutečnilo sedm odběrů a příští týden budou další. Darování plazmy je dobrovolné. Mimopražským dárcům plánuje nemocnice uhradit náklady na dopravu, pokud přijedou zdaleka, dodala mluvčí.

Potenciální dárce oslovuje nemocnice prostřednictvím sociálních sítí i telefonicky. Co se týče telefonního kontaktu, kontaktuje nemocnice osoby, které byly testované v odběrovém centru ÚVN a měly pozitivní výsledky, pacienty, kteří byli v ÚVN hospitalizováni s onemocněním covid-19, nebo ty, kteří byli v ambulantní péči tamní infekční kliniky.

V období od 12. března do 15. dubna v ÚVN diagnostikovali a léčili 74 osob s onemocněním covid-19, a to buď ambulantně nebo v domácím léčení. Hospitalizovaných s covid-19 pozitivních osob bylo celkem 43, a to 20 žen a 23 mužů s věkovým průměrem 56 let. Lehký průběh nemoci, tj. žádná či lehká pneumonie, mělo deset pacientů, středně těžký průběh, tedy onemocnění s dušností, se vyskytl u 15 pacientů, těžký průběh vyžadující oxygenoterapii mělo 15 pacientů a kritický průběh s nutností umělé plicní ventilace měli tři nemocní.

Dvě pacientky zemřely, přičemž základní příčina byla vysoký věk a současné komorbidity. V pátek to uvedla nemocnice na svých webových stránkách. Podle Zinke byla třetina hospitalizovaných pacientů kuřáky nebo bývalými kuřáky. S těžším průběhem onemocnění se pojil vyšší index tělesné hmotnosti (BMI) a vyšší věk pacientů.

V Thomayerově nemocnici léčí plazmou tři pacienty

Léčba plazmou probíhá i v Thomayerově nemocnici v Praze, kde léčí plazmou s protilátkami proti koronaviru tři pacienty s onemocněním covid-19. Všichni tři jsou ve vážném stavu hospitalizováni na anesteziologicko-resuscitační klinice. V pátek to uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek. Léčba plazmou je experimentální metoda, která by mohla pomoci v léčbě pacientů s onemocněním covid-19.

„Mohu potvrdit, že jsme plazmu s protilátkami proti koronaviru již použili u tří našich pacientů s těžkým průběhem onemocnění, a to v době od 20. do 22. dubna, a nyní čekáme na výsledky. Jakmile budeme mít k dispozici první data, budeme moci analyzovat účinek této léčby,“ uvedl ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.

Za první den studie promořenosti covid-19 byly otestovány takřka čtyři tisíce lidí. Testování pokračuje i nadále

Transfuzní oddělení v Thomayerově nemocnici provedlo odběr zatím od šesti osob, které mají v krvi protilátky vůči onemocnění způsobenému novým koronavirem. Z odběrů zdravotníci vyrobili osm jednotek plazmy, které jsou určeny pro čtyři léčebné dávky. Další potenciální dárci se hlásí. Léčebné podání plazmy bylo provedeno podle schváleného protokolu, který je v souladu s evropskými doporučeními, uvedl Sulek. Nemocnice také na svých webových stránkách zveřejnila výzvu pro vhodné dárce plazmy.

Metodu použili již dříve lékaři v severoitalské Pavii. Krevní plazmu uzdravených plánovali zkoušet také americké nemocnice. Metodu vyzkoušeli i lékaři v Číně.

Autor: