Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prymula vidí v dodržování některých opatření stále rezervy. Další plošná omezení zatím v plánu nejsou

Roman Prymula hovoří 24. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Prymula hovoří 24. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k... | foto: ČTK

Praha Stát nechce přijímat další plošná opatření, která jsou náročná pro segmenty průmyslu či zemědělství. V některých oblastech, například v závodním stravování nebo v domovech pro seniory, jsou ale stále rezervy v dodržování přijatých omezení.

Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání vlády to řekl předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Podle Prymuly se stát chystá na to, že postupně bude uvolňovat přísná opatření za podmínky, že budou skutečně dodržována. Například některé skupiny stavebních dělníků nemají ochranné pomůcky, uvedl. Zopakoval také, že ministerstvo zdravotnictví omezilo pohyb lidí na veřejně dostupných místech na skupinky maximálně po dvou osobách. Chce tak omezit kontakt na minimum. V pondělí opatření schválila vláda.

Problémy jsou podle něj nadále například ve stravování. V některých závodech je v jídelnách obrovská koncentrace osob, Prymula tak apeloval na segmentovaný režim, aby stejní lidé chodili na oběd ve stejnou dobou a nepotkávali se s jinými. Také v domovech seniorů je podle něj nutné opatření dodržovat a omezit rizika například shlukování lidí do skupin.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i Prymula uvedli, že středeční výrazný nárůst počtu nakažených souvisí s tím, že se zásadně zvýšil počet provedených testů. Podle Vojtěcha tak není nutné dělat zásadní závěry. Během středy přibylo 291 potvrzených případů, zatím nejvíce za jeden den. Nejvyšší byl ale ve středu i počet testovaných lidí, laboratoře provedly téměř 4100 testů. O den dříve přibylo 185 potvrzených případů, provedených testů ale bylo 2976.

Počet nakažených koronavirem v Česku se k čtvrtečnímu ránu zvýšil na 1775 případů. Z nemoci COVID-19 se vyléčilo deset pacientů, šest nakažených zemřelo.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Lékaři kontrolují teplotu muže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Lékaři kontrolují teplotu muže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Lékaři kontrolují teplotu muže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.