Středa 19. května 2021svátek má Ivo 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vakcína může ulevit od ‚dlouhého covidu‘. Někdy ale jde spíš o placebo efekt, upozorňují experti

Očkovací centrum na poliklinice ve Spálené ulice v Praze, kde se používá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkovací centrum na poliklinice ve Spálené ulice v Praze, kde se používá... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Mnohdy velmi nepříjemný postocovidový syndrom sužuje zhruba desetinu pacientů, kteří se uzdravili z nákazy koronavirem. Byť už nejsou infekční, testy jim ukazují negativní výsledek, přesto se cítí unavení, trpí dušností či úpornými bolestmi hlavy. Nyní jim svitla naděje, již představuje vakcína proti covidu. Ukazuje se totiž, že očkování může pomoci od dlouhotrvajících následků covidu.

„Silná imunitní reakce vyvolaná podáním vakcíny teoreticky může zredukovat virový rezervoár (zásobník – pozn. red.) u pacientů s dlouhým průběhem covidu. Podobná strategie se používá v klinických studiích zaměřených na léčbu HIV infikovaných,“ řekl serveru Lidovky.cz imunolog Zdeněk Hel, člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSes) při ministerstvu zdravotnictví . 

Stejný názor zastává i viroložka Ruth Tachezy. „Existuje řada lidí, kteří po prodělání covidu nejsou imunitně zcela v pořádku a virus v jejich organismu přetrvává. Člověk s oslabeným imunitním systémem ho totiž z těla pořádně nevyčistí. Vakcína právě u takových jedinců podpoří jejich imunitní systém a je šance, že jim pomůže zbavit se dlouhotrvajících následků nemoci,“ vysvětlila pro Lidovky.cz Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK a Akademie věd.

Ve hře je i placebo efekt

O tom, že vakcína může výrazně ulevit lidem s postcovidovým syndromem, mluví i zahraniční odborníci. Kupříkladu americký lékař Daniel Griffin pro stanici CNN uvedl, že až 40 procent jeho pacientů, kteří vykazují dlouhotrvající následky po prodělání nemoci, se po vakcinaci cítí lépe. 

„Hlásí, že po očkování dochází k významnému, ne-li úplnému vyřešení jejich dlouhodobých symptomů covidu,“ prohlásil Griffin, jenž se specializuje na infekční onemocnění a už takřka rok se stará o stovky pacientů, kteří trpí tzv. postcovidem. Podle něj očkování způsobí „tvrdý restart imunitního systému“. Experti však upozorňují, že dosud neproběhla ucelená studie, která by to potvrdila.

„Pro konečné závěry je ještě příliš brzo, protože musíme posbírat data z větší populace pacientů,“ uvedl imunolog Hel. Odborníci také nevylučují, že u některých lidí může dojít k placebo efektu. „Člověk ví a věří, že mu má vakcína pomoci. Psychika hraje velkou roli, naočkovaný pak může mít pocit, že se rázem všechno zlepšilo. Příznaky postcovidu mohou díky očkování odeznít, nicméně se to musí stát s nějakým zpožděním, určitě ne ze dne na den,“ popsala viroložka Tachezy. 

Podle ní chvíli trvá, než vakcína zabere. „Umím si představit, že po dvou týdnech od aplikace může mít očkování vliv na vymizení příznaků postcovidu. Pokud zmizí dříve, jde spíše o placebo efekt. Teprve za dva týdny totiž obecně u většiny lidí nastoupají protilátky na dostatečnou úroveň,“ vysvětlila Tachezy.

Hel také mluví o možnosti takzvané terapeutické vakcíny, tedy očkovací látky zaměřené na léčbu pacientů s dlouhodobou infekcí. „V budoucnosti mohou být vyvinuty očkovací látky specificky zaměřené na indukci a podporu buněčné imunity, jež by pomohla při odstraňovaní rezervoáru viru v organismu,“ popsal imunolog.

Častá je únava a dušnost

Lidé s postcovidem – za nějž je považován stav, kdy následky nákazy přetrvávají u jedince déle než tři měsíce po vyléčení – nejčastěji trpí tělesnou slabostí, únavou, dušností, chronickou ztrátou chuti a čichu či bolestí svalů, kloubů a hlavy, může se u nich objevit i nepravidelný srdeční rytmus; příznaků je celá škála. Lékaři odhadují, že dlouhodobé obtíže trápí více než deset procent vyléčených pacientů. Vedoucí lékař postcovidového centra při Fakultní nemocnici Hradec Králové Michal Kopecký na konci ledna pro HN uvedl, že až třetina lidí má po nákaze koronavirem nadále zdravotní potíže.

Co však přesně stojí za tzv. dlouhým covidem? „Myslíme si, že hlavním důvodem jsou zbytkové změny v drobných plicních cévách. Ty jsou postiženy asi nejvíce. Pak průdušnice a průdušinky a u některých lidí i plicní sklípky,“ vysvětlil pro Lidovky.cz Vladimír Koblížek, přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a LF UK v Hradci Králové a vědecký sekretář České pneumologické a ftizeologické společnosti. Lékaři přitom upozorňují, že nezáleží na tom, zda mají lidé za sebou lehký, středně těžký, či těžký průběh onemocnění. Roli nehraje věk ani zdravý životní styl.

„Z mnoha prací založených na různých typech vědeckých pozorování víme, že SARS CoV 2 přežívá u některých infikovaných jedinců po dlouhou dobu. Víme například, že u některých pacientů dochází ke zdokonalování vazebních vlastností protilátek, k tomu je však zapotřebí přítomnosti antigenu, tedy viru,“ řekl imunolog Hel. Podle viroložky Tachezy nejde o žádnou novinku. U virů je totiž běžné, že se jim v těle „zalíbí“ a nechtějí ho opustit. „Jde o celoživotní infekci, která se buď projevuje, nebo nikoli. Virus u vás v těle může přetrvávat a nemusíte mít žádné problémy, při imunitní slabosti se onemocnění projeví,“ doplnila Tachezy.

Americký lékař Griffin podobně jako čeští experti přiznává, že je příliš brzy na finální závěry. Je otázka, zda se očkovaným příznaky postcovidu v budoucnu opět nevrátí. Zatím však u žádného z jeho pacientů, kteří hlásili zotavení po aplikaci vakcíny, nedošlo k relapsu symptomů.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!