Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Akademici se mohou registrovat k očkování proti covidu. Mají použít speciální kód

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská vakcína Sputnik V. | foto: Reuters

Praha Akademičtí pracovníci vysokých škol (VŠ) se mohou od pondělí hlásit k očkování proti covidu. Registrace pro ně jsou možné do 15. června. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) o tom informoval minulý týden rektory vysokých škol v dopise. Vysokoškolští pedagogové podle něj při registraci k očkování používají kód přidělený školám pro přednostní očkování akademiků.

„Dovoluji si Vás informovat, že v souladu se schválenou Strategií očkování proti covid-19 v České republice byla spuštěna registrace pro očkování proti covid-19 pro skupinu akademických pracovníků VŠ,“ napsal ministr rektorům. Od 3. května do 15. června podle něj mohou k registraci využít speciální kód přidělený vysokým školám.

Spuštění registrace pro očkování se týká všech akademických pracovníků veřejných a soukromých vysokých škol. Plaga ale jejich zástupce vyzval, aby prioritně umožnili očkování hlavně těch pedagogů, kteří se ještě nemohli registrovat s jinými prioritními skupinami, a aby postupovali podle věku od starších k mladším. Zároveň požádal o chránění kódu tak, aby se nikým nedal k očkování zneužít. Registrovaní pracovníci navíc potřebují od vysoké školy potvrzení o svém zaměstnání.

Ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci ohledně maturit.
Zleva ministr školství Robert Plaga, vicepremiér Karel Havlíček a ministr...

Předseda České konference rektorů Petr Sklenička ve čtvrtek uvedl, že zástupci vysokých škol čekají na vyjádření vládních představitelů k očkování, které jim kabinet přednostně slíbil. Podle strategie očkování z ledna měli pedagogové z univerzit dostat přednost při očkování proti covidu-19 podobně jako zaměstnanci nižších stupňů škol. Zařazeni byli do přednostní skupiny po lidech s nejvyšší prioritou, jako jsou zdravotníci a nejstarší lidé. Zaměstnanci v regionálním školství se mohli k očkování přednostně registrovat od 27. února do 28. března. Profesní skupina akademiků se ale zatím prioritně neočkovala.

Podle zástupců vysokých škol vláda na terciární vzdělávání často zapomíná. Akademický senát Univerzity Karlovy i proto minulý týden kabinet jednohlasně vyzval, aby zveřejnil důvody, proč nepřikládá spuštění výuky na vysokých školách jasnou prioritu. Podobně jako již dříve Česká konference rektorů také požadoval, aby vláda urychleně umožnila očkování akademiků. O usnesení akademického senátu informoval mluvčí školy Václav Hájek.

V současné době je registrace k očkování otevřená pro všechny starší 55 let, přednost mají také mladší pacienti s vybranými nemocemi. Ministerstvo zdravotnictví minulý týden informovalo, že od 3. května mohou k očkování proti covidu-19 hlásit i lidé mladší 55 let, kteří pečují o nemocné.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!