Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po rekordní středě přibylo v Česku ve čtvrtek zatím 355 nakažených covidem-19

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Petr Eret MAFRA

Praha  Česko zaznamenalo nový rekordní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19, který poprvé překonal hranici 600 za jeden den. Ve středu přibylo 649 nakažených, což je nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie. Dosavadní maximum z předchozího prvního zářijového dne a rovněž z 21. srpna bylo 504. Ve čtvrtek zatím laboratoře odhalily dalších 355 nakažených.

Dosud se tak v zemi nakazilo 26 127 lidí, z nich 426 zemřelo a více než 18 600 se vyléčilo. U většiny nakažených má nemoc mírný průběh, s covidem bylo ve středu hospitalizováno 172 pacientů, v těžkém stavu je 40 z nich. Vyplývá to z aktuálních a revidovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Část vlády v karanténě

Kvůli rostoucímu počtu nových případů bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pravděpodobně nutné přistoupit zejména v Praze k dalším opatřením proti koronaviru, zmínil třeba rozšíření pravidel pro nošení roušek. Sám ministr je v domácí karanténě kvůli nákaze hlavní hygieničky Jarmily Rážové, středeční test na covid byl u Vojtěcha negativní. Nákaza se naproti tomu potvrdila u ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška, řekl ministr v České televizi.

Svůj program preventivně zrušili také ministryně práce Jana Maláčová i ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD). Budou pracovat z domova. V karanténě je i několik úředníků ministerstva financí včetně náměstkyně Lenky Dupákové.

Čísla rostou

Aktuálně nemocných je 7038 lidí, to je nejvíc od začátku epidemie. Za uplynulý měsíc také výrazně přibylo lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnici. Počet hospitalizovaných stoupl od začátku srpna do září skoro o polovinu. Množství nakažených ve vážném stavu se za měsíc více než zdvojnásobilo. V nemocnicích je nyní 2,6 procenta nemocných, zatímco například na přelomu dubna a května se podíl hospitalizovaných z celkového počtu nemocných pohyboval kolem deseti procent. U většiny pozitivně testovaných má nemoc mírný průběh, někteří jsou úplně bez příznaků.

Přírůstky nakažených byly v posledních dnech opakovaně vysoké. Od začátku dubna až do konce června se denní nárůsty případů držely většinou pod dvěma stovkami, do začátku srpna pak zůstávaly pod třemi stovkami. V posledních třech týdnech se ale třikrát objevily přírůstky kolem pěti stovek za 24 hodin. Ve středu poprvé padla hranice šesti stovek. Rostoucí počet případů souvisí i s častějším a cílenějším testováním - v úterý laboratoře provedly více než 11 000 testů, což je dosavadní maximum. Ve středu jich bylo jen zhruba o 100 méně.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 71 nových případů covidu-19. Následuje okres Třebíč a Praha se zhruba 56 případy na 100 000 obyvatel za uplynulý týden, víc než čtyři desítky nakažených v přepočtu na obyvatele evidují také okresy Mělník, Beroun, Příbram, Tábor a Svitavy.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...