29. května 2019 14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve vězení mu neumožnili volit. Nejvyšší správní soud obdržel první stížnost na eurovolby

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

BRNO Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel zatím jednu stížnost na volby do Evropského parlamentu, podal ji v úterý z olomoucké vazební věznice Pavel Nárožný. Ve vězení mu prý neumožnili volit. Soud jej vyzval k odstranění vad návrhu. Musí označit kandidáty, jejichž volbu zpochybňuje, a uvést konkrétní argumenty.

„Uvedené náležitosti jsou podmínkami věcného projednání návrhu - bez nich se Nejvyšší správní soud nemůže návrhem vůbec zabývat,“ stojí v usnesení dostupném na úřední desce.

Zákon umožňuje navrhnout neplatnost volby kandidáta na europoslance, pokud má volič za to, že byla porušena volební pravidla způsobem, který hrubě ovlivnil výsledek hlasování. Kromě voličů se mohou na soud obrátit také politické strany, hnutí či koalice.

Stížnosti lze formálně podávat od středy, protože od úterka jsou výsledky voleb oficiálně vyhlášené ve Sbírce zákonů. Lhůta vyprší po deseti dnech. Na rozhodnutí má soud 20 dnů, nemusí svolávat ústní jednání.

Po minulých eurovolbách před pěti lety Nejvyšší správní soud dostal 16 stížností, žádné nevyhověl. Nejvýznamnějšími byly podněty Pirátů a Zelených, které protestovaly proti pětiprocentní hranici pro získání křesel europoslanců.

Nejvyšší správní soud se kvůli tomu obrátil na Ústavní soud, který v červnu 2015 návrh na zrušení pětiprocentní vstupní klauzule v eurovolbách zamítl.

Letošní eurovolby v Česku vyhrálo hnutí ANO, které získalo šest mandátů. ODS bude mít čtyři europoslance, Piráti tři, stejně jako koalice Starostů s TOP 09. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL. KSČM získala jediný mandát. Vládní sociální demokracie o zastoupení v europarlamentu přišla.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...