Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gottwaldov je zpátky, bouřili se lidé proti KSČM u vlády v kraji

K vidění byly transparenty s portréty Gottwalda či Stalina a řadou hesel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K vidění byly transparenty s portréty Gottwalda či Stalina a řadou hesel. | foto: ČTK

ZLÍN Protest proti vládě komunistů ve Zlínském kraji, který rozpoutala dvojice místních podnikatelů, měl ve čtvrtek své vyvrcholení. Před budovou krajského úřadu se sešly asi dvě stovky lidí, kvůli nimž první zasedání nově zvolených zastupitelů probíhalo v bouřlivé atmosféře.

Ve Zlínském kraji podepsali koaliční dohodu vítězní sociální demokraté se zemanovci a KSČM. Účast komunistů ve vládě se však řadě obyvatel kraje nelíbí a rozhodli se to dát veřejně najevo.

Organizátor protestu hostem on-line rozhovoru

Před baťovským mrakodrapem proto ve čtvrtek vlály rudé vlajky, zněly ruské budovatelské písně, mladí lidé chodili s pionýrskými šátky kolem krku, k vidění byly transparenty s tvářemi Gottwalda, Lenina a Stalina a řadou hesel.

Nikdy víc

Mladí lidé i starší ročníky drželi hesla jako "Rudý kraj nechceme", "Už se těší na tebe milice a StB" nebo s narážkami na bývalého hejtmana a lídra ČSSD a pravděpodobně i nového hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) "Mišákovy hrátky - Gottwaldov je zpátky".

Volby ve Zlínském kraji

Volby ve Zlínském kraji vyhrála s 12 mandáty ČSSD, druzí jsou s deseti křesly lidovci a třetí s devíti komunisté. Na dalších místech skončily STAN/TOP 09 a ODS (po pěti mandátech) a jako poslední se do zastupitelstva dostali zemanovci se čtyřmi zástupci.

Koalice ČSSD, KSČM a zemanovci bude mít v pětačtyřicetičlenném sboru 25 křesel.

Mezi demonstranty byla i starší žena, pro kterou je návrat komunistů ke vládě něco nepředstavitelného. "Je to hrůza, aspoň pro nás. Zažili jsme to a nikdy víc. Nevím, kde jsou ti, co zvonili klíčema," řekla žena.

Transparent s protikomunistickým heslem držel také mladík z Kroměřížska. "Nechci zažít to, co moje babička v osmačtyřicátém, kdy ji vyhodili ze školy jen kvůli tomu, že byla věřící. Sice moc nevěřím tomu, že tento protest pomůže, ale musíme se ozvat," uvedl mladík.

Mezi demonstrující na chvíli přišel i lídr komunistické kandidátky ve Zlínském kraji Ivan Mařák. "Akce je legální. Je to způsob, jak lidé vyjadřují svůj názor, který jim neberu," uvedl v České televizi. Řada protestujících poté zaplnila jednací místnost zastupitelstva.

Zradil si Zlín, zaznělo při slibu

Jednání zastupitelů začalo procedurálními problémy, lidé po celou dobu dávali hlasitě najevo svou nespokojenost. Například se pískalo na komunisty při skládání slibu, lidé volali "fuj a hanba". Stejně reagovali na Mišáka, při jeho slibu se ozvalo "Zradil jsi Zlín", na jeho bývalého náměstka Libora Lukáše (ODS) volali, že kvůli němu nyní vládou komunisti a že je zloděj.

Devět tisíc jmen pod peticí

Podle pořadatelů protestu podepsalo petici proti účasti komunistů ve vedení kraje téměř 4000 lidí na internetu, dalších asi 5000 lidí podepsalo papírové archy.

Před zastupiteli vystoupil také organizátor protestu Radek Hegmon, který na ně znovu apeloval, aby do vedení kraje nevolili komunisty. "Dostáváme se do stavu, kdy je ohrožena demokracie a svoboda. Mezi lidi se zase dostává strach," řekl Hegmon, který také popřál Mišákovi k jeho pátečním 60. narozeninám a dal mu darem letenku do Severní Koreje.

Jednání bylo před volbou hejtmana také přerušeno kvůli křiku a protestům lidí. Zasedací místnost byla plná do posledního místa, lidé sledovali jednání i na chodbě, kam se přenášelo televizí.  

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...