29. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Věci veřejné už nevzkřísíme, zní ze strany. Krásný výsledek, hodnotí volby John

Politik a novinář Radek John (VV) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Politik a novinář Radek John (VV) | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Zklamání a skepse. Vedení kdysi vládní strany Věci veřejné výsledek eurovoleb zaskočil. Dostali 7000 hlasů, což v přepočtu znamená zisk necelého půl procenta. Ve straně otevřeně padají věty, že se důvěra voličů nenávratně ztratila. Lídra eurokandidátky Radka Johna se ale drží optimismus. Vlastní interpretací výsledků dopadl vlastně ještě lépe, než vítěz kroužkování Jiří Pospíšil.

Lidovky.cz  Věci veřejné získaly jen půl procenta hlasů. Váš předseda Jiří Kohout k tomu uvedl, že je to mnohem horší výsledek, než jaký si připouštěl v nejhorších variantách (viz box). Jste z výsledku podobně překvapený?
Tak určitě je to velké zklamání. Ale největší zklamání je, že přestože tento národ je euroskeptický, drtivá většina nechce euro a nechce posilování moci Bruselu, tak tito lidé nepřišli k volbám. Ve výsledku tak mají 18 křesel  eurooptimistické strany. Takže největší zklamání je, že lidé nevyjádřili svoji vůli.

Reakce na volby

"Rád bych poděkoval všem, kteří si vyhrnuli rukávy a pustili se do marného boje s veřejným míněním. Všechny hlasy jsou nesmírně cenné a děkuji za ně, všichni aktivní členové jsou pro mě téměř hrdinové. 

Nemusím připomínat, že výsledek je mnohem horší než jsem si připouštěl v nejhorších variantách a je pro mě zklamáním."

- Jiří Kohout, předseda strany

Lidovky.cz  Možná to ukazuje, že národ není zas tak euroskeptický. Nebyla to naopak špatná strategie VV, že kampaň založila na kritice EU? Dvojka vaší kandidátky, Simona Chytrová, zpětně označila "zběsilou euroskeptičnost" VV za chybu.
To ale není o tom, do jaké role se chceme pasovat. To je o tom, o čem jsme bytostně přesvědčeni. A my jsme přesvědčeni o tom, že Brusel nám nemá mluvit do některých věcí, kterým rozumí lidé v Česku, a nemá být přijato euro, které nás bude stát 56 miliard a dluhy zemí eurozóny, které si žily nad poměry. To je o tom, že si skutečně myslím, že se má omezit moc Bruselu.

Lidovky.cz  Neúspěch VV v eurovolbách podle vás tedy stojí na tom, že nepřišli euroskeptičtí voliči?
Já mám na Facebooku 70 tisíc příznivců a oni signalizovali: my na volby kašleme, Evropa je k ničemu, my EU nechceme. A teď všichni píšou: no to je průšvih, to to dopadlo, jak to, že byly zvoleny eurooptimistické strany. No protože šli všichni do hospody, protože si řekli, že na EU kašlou. A to je propad, který utrpěly všechny euroskeptické strany. Lidé jsou tak skeptičtí, že nešli ani volit. A to znamená, že si na pět let zvolili tužší nadvládu EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz  V kampani jste zvolil netradiční nástroj na nalákání voličů nabízel jste jim asistenční kartu zdarma, pokud uspějete. Na někoho to ale mohlo působit, že jste jen dělal reklamu dané firmě a jejímu produktu. Nebyl to krok mimo?
Já jsem řekl, že plat europoslance je nemorální a že se ho vzdám. Pak jsem hledal, kde by bylo za ty peníze možné získat nejlepší službu pro co největší počet lidí. A u té karty jsem získal největší množstevní slevu. Kdybych získal množstevní slevu na jiný produkt, nabízel bych jiný produkt.

Lidovky.cz  Tak mohl jste ty peníze věnovat třeba na charitu. Nebo do prezidentova fondu na splácení státního dluhu.
Aha, aby sociální demokracie ten dluh dále zvyšovala, protože John tam zaplatí pět minut jejich zvyšování dluhu? To přeci není smysluplné, to se musí řešit systémově.

Lidovky.cz  Kolik lidí se tedy o kartu přihlásilo?
Já to nevím. To je ochrana údajů. A já nejsem nositelem žádných povolení od firmy (název firmy).

Lidovky.cz  Ani odhadem? Desítky? Stovky?
Já to ani nechci vědět. Já nechci mít žádné osobní údaje.

Lidovky.cz  Ale firmě jste je nashromáždil. Mají důvod se ti lidé nyní obávat, že je bude firma obvolávat s nabídkou asistenční karty?
Ta firma funguje řadu let a tu kartu má 25 tisíc lidí a obchodní podmínky jsou stále stejné. Ti lidé musí dát osobní data, aby jim ta karta mohla platit, aby se vědělo, komu proplatit služby. Mnoho let to takhle funguje a nikdy nevznikl žádný problém. Tak proč by nyní měli něčí údaje zneužívat.

Reakce na volby

"Bohužel, Věci veřejné se firemně mění podle politického trhu, ale to už nestačí, protože důvěra voličů se nenávratně ztratila."

"Bohužel, politika je krutá, a osobně jsem toho názoru, že vzkřísit Věci veřejné se nám nepodaří a tato značka už nemá u lidí šanci obstát."

- Simona Chytrová, místopředsedkyně VV

Dopis místopředsedkyně VV Simony Chytrové véčkařům. Do europarlamentu...

Dopis místopředsedkyně VV Simony Chytrové véčkařům. Do europarlamentu...

Lidovky.cz  Vrátím se zpět k výsledku voleb. VV dostaly asi 7000 hlasů, vy sám 2500 preferenčních hlasů. Jak si ten výsledek interpretujete?
Já jsem velmi rád za preferenční hlasy, kterých bylo asi 36 %, a pan Pospíšil (Jiří Pospíšil, TOP 09, nejúspěšnější eurokandidát - pozn.red.) měl asi 32 % preferenčních hlasů. Takže 36 % je krásný výsledek.

Lidovky.cz  Ale v absolutních číslech jste zůstal daleko za ním...
Samozřejmě, v absolutních číslech je to jinak. Ale já jsem velmi rád za preferenční hlasy a lidem děkuju. Samozřejmě je to ale velké zklamání, že jsme lidem nedokázali vysvětlit, jak jsou důležité volby do europarlamentu.

Lidovky.cz  Když jsme spolu hovořili po sněmovních volbách, říkal jste mi, že se zaměříte na publicistiku a psaní a budete se věnovat spíše komunální politice. Nakonec jste se ale objevil v čele eurokandidátky VV, ovšem bez valného úspěchu. Nebyla to chyba?
Já toho vůbec nelituju, já mám čisté svědomí, že jsem udělal maximum proto, aby nadvláda Bruselu nepokračovala. Voliči bohužel tento prapor nezvedli, takže nadvláda Bruselu bude pokračovat. A až si budou všichni stěžovat, já budu říkat, udělal jsem všechno, co bylo v mých silách. Ale jinak jsem právě na radnici Prahy 5 a řeším věci jako je omezení hazardu a pokračuju v komunální politice.

Lidovky.cz  To znamená, že v podzimních komunálních volbách budete opět kandidovat?
Tak v této chvíli musíme na radnici dotáhnout omezení hazardu a na Praze 5 je řada problémů, které je třeba řešit.

Lidovky.cz  To znamená, že ano?
Pokud se nám je nepodaří vyřešit, tak rozhodně budeme stavět další kandidátku, kde bychom chtěli problémy dotáhnout.

Lidovky.cz  Máte na mysli stranickou kandidátku? Místopředsedkyně VV Simona Chytrová se po eurovolbách vyjádřila velmi skepticky, kdy - cituji její slova -  prohlásila, že VV už se podle ní nepodaří vzkřísit a tato značka už nemá šanci u lidí obstát. V komunálních volbách by se podle ní měli véčkaři osvobodit od stranické příslušnosti. Není to hřebíček do rakve?
My jsme dali do komunálních voleb všem lidem volnost v tom smyslu, že kdo chce postavit kandidátku VV, tak proč ne, kdo chce postavit spojené kandidátky, na nichž bude uveden člen VV, tak jasně, a kdo chce postavit kandidátky s občanskými sdruženími a podobně, tak má tu možnost. Jde o to, aby lidé, kteří chtějí dělat něco s problémy této země, měli šanci.

Lidovky.cz  Ano, ale nepotopí to VV definitivně, když rezignují na značku?
My na ni nerezignujeme. Lidé si musí vybrat. Někteří chtějí jít pod tou značkou, někteří se chtějí spojit s jinými a jít pod společnou značkou. To je zcela na těch lokálních místech, kde vidí, jak je to výhodnější.

Lidovky.cz  Už nyní ale VV dostaly jen 7000 hlasů. Pokud ještě další ubudou na podzim, tak to už to může být pro stranu smrtící, nebo ne?
Ale to přeci ukáže realita. Všichni v republice mají možnost domlouvat se s dalšími uskupeními na společném postupu, aby měli možnost ovlivňovat dění v jejich obcích. Teprve pak se uvidí, kdo se jak k tomu postavil.

Lidovky.cz  Resuscitace strany v podobě návratu Víta Bárty se nechystá?
To není na pořadu dne.

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.